A magyar választások külföldi visszhangja

Jóllehet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még épphogy visszatartotta magát a győzelem kihirdetésétől, éles fordulatnak kellene bekövetkeznie ahhoz, hogy ne váljék kérdésessé Orbán Viktor Fidesz-elnök jövője - írta hétfői választási kommentárjában a Financial Times.

Financial Times: kérdésessé válhat Orbán jövője - A brit lap szerint az SZDSZ hat százaléka sorsdöntő lehet

A londoni üzleti napilap szerint Gyurcsány a választások utáni éjszakán óvatosságra intette támogatóit, amikor úgy fogalmazott, hogy "a számokat tekintve elmondhatjuk: megnyertük az első fordulót ... de a választásoknak még nincs vége". A kommentár szerint ugyanakkor valószínűleg döntő jelentősége lesz a koalíció hatalmon maradása szempontjából, hogy az SZDSZ 6 százalék feletti eredményt ért el, vagyis átjutott az 5 százalékos bekerülési küszöbön. Szabados Krisztián, a Political Capital elemző cég igazgatója azt mondta a lapnak: ez idő szerint erősen valószínű, hogy a baloldalnak lesz többsége.

A magyar szavazóknak a fiatal szocialista miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc és a korábbi kormányfő, Orbán Viktor között kell választaniuk: Gyurcsány Tony Blair brit miniszterelnököt tekinti példaképének, és azt mondja, hogy az országnak fel kell használnia a globalizáció előnyeit, míg Orbán adócsökkentést, nagyvonalú költekezést és protekcionista gazdaságpolitikát ígér.

A lap szerint a szocialista győzelemmel Magyarországon először történne meg az, hogy egy posztkommunista kormány felhatalmazást kapna egy második hivatali időszakra, míg a Fidesz győzelme az Európai Unió új tagállamaiban a folytatódó politikai és gazdasági integráció iránt növekvő aggodalmat jelezné.

A Financial Times szerint a jobboldalnak még azzal sem lesz meg feltétlenül a többsége, hogy a Magyar Demokrata Fórum, "az éjszaka meglepetése" átlépte az 5 százalékos küszöböt. Ráadásul - jóllehet az MDF hagyományosan közel áll a Fideszhez - a két párt igen rossz viszonyban volt az elmúlt négy évben, és Dávid Ibolya, az MDF elnöke kijelentette, hogy nem lépne koalícióra az Orbán Viktor vezette Fidesszel.

A lap szerint hacsak nem következik be éles fordulat a második fordulóban, Orbán Viktornak súlyos kérdésekkel kell szembesülnie jövőjét illetően. Orbán megígérte ugyan, hogy felajánlja lemondását vereség esetén, nem világos azonban, hogy a párt ezt elfogadná-e - áll az elemzésben.

A Financial Times ugyanakkor idézi Schöpflin Györgyöt, a Fidesz európai parlamenti képviselőjét, aki azt mondta: garantálhatja, hogy lesznek olyanok a párton belül és kívül, akik szerint eljött az ideje Orbán távozásának. Bárki győz is, a költségvetési deficit kezelésének azonnali próbája vár rá. A hiány tavaly elérte a GDP-érték 6,1 százalékát, ami a legmagasabb az EU-ban, és ez - a nagy folyómérleghiánnyal, valamint a romló globális befektetési klímával együtt - sebezhetővé tette a forintárfolyamot - áll a londoni üzleti napilap hétfői elemzésében.

ORF: az MDF a meglepetésgyőztes

A vasárnapi választási forduló meglepetésgyőztesének minősítette az MDF-et az Osztrák Rádió és Televízió (ORF) a magyarországi választásokról szóló összefoglalójában. Az ORF kiemelte, hogy a kormányzó szocialisták győztek a választások első fordulójában, és a Gyurcsány Ferenc irányította kormány meg akarja nyitni az országot a globalizáció számára. Az Orbán Viktor vezette ellenzék ezzel szemben a nemzeti érdekekre orientáló gazdaságpolitikát propagálja, egyebek között még a nemrégiben privatizált budapesti repülőteret is újból államosítani akarja. Az ORF összefoglalójában kiemelték, hogy elemzők szerint valutaválság fenyegeti az országot, ha határozottan nem lépnek fel a költségvetés és a fizetési mérleg magas hiányával szemben. Szakértők szerint a választások győztesének jelentősen csökkentenie kell a kiadásokat.

A legnagyobb példányszámú osztrák napilap, a Kronen Zeitung is meglepetésnek minősítette hétfői számában a vasárnapi forduló eredményét, mert a várakozásokkal ellentétben négypárti lesz a magyar parlament. A lap értékelése szerint az MSZP leheletnyi előnyt szerzett a Fidesszel szemben, és a konzervatív MDF is leheletnyivel lépte túl az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

A Die Presse című konzervatív napilap fej fej melletti eredményről adott hírt a szavazófülkékből kilépők megkérdezésével készített első becslések alapján, és még arról számolt be, hogy a Fidesz éppen csak megelőzte az MSZP-t. Ennek alapján is úgy értékelték azonban a cikkben: hatalmon maradhatnak a szocialisták, mert eddigi partnerük, az SZDSZ 6 százalékkal bejutott a parlamentbe, és a koalíciónak ezzel ismét csekély többsége lenne. A Die Presse még úgy tájékoztatta olvasóit, hogy az MDF négyszázalékos eredménnyel nem lépte át az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

A Der Standard című liberális napilap ugyanakkor ugyancsak az első kikérdezésekre hivatkozva arról adott hírt: többséget szerzett az MSZP az SZDSZ-szel együtt, a kérdés csak annyi, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz megszerezte-e az első helyet a szocialisták előtt. Az újság A választási győztesnek szanálnia kell a magyar gazdaságot címmel külön cikkben közölte budapesti tudósítójának elemzését. Kathrin Lauer ebben egyebek között megállapította, hogy a magyar államháztartási hiány kikerült az ellenőrzés alól, és csökken az ország versenyképessége, valamint az euró is a tervezettnél később vezethető be. Az új kormánynak drasztikusan csökkentenie kell a parttalanná vált költségvetési hiányt, ha a terveknek megfelelően 2010-ben akarja bevezetni az eurót.

Le Figaro: valószínűleg Gyurcsány marad Magyarország miniszterelnöke

A magyar parlamenti választások első fordulójának eredményei alapján a Le Figaro című francia napilap hétfőn úgy vélte, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök valószínűleg hivatalában maradhat. A magyar baloldal vezet című írásában a párizsi konzervatív újság szerint az első fordulóban a szocialista-liberális koalíció élén Gyurcsány Ferenc félig megnyerte a csatát, és "valószínűleg ő lesz az első magyar miniszterelnök, aki a kommunizmus 1989-es bukása után második mandátumát kezdheti meg".

A első forduló eredményeinek részletes ismertetése alapján a Le Figaro hangsúlyozza: Orbán Viktor volt konzervatív kormányfőnek az elkövetkező két hétben dupla hévvel kell dolgoznia a második fordulóra, hiszen sok a vesztenivalója. A Fideszt 18 éve vezető Orbán bejelentette, hogy választási vereség esetén lemond pártelnöki tisztségéről - mutatott rá a konzervatív újság, amely szerint a kampány kizárólag a gazdaság - az életszínvonal, a munkanélküliség, a nyugdíjak és a privatizáció - kérdésköreire korlátozódott.

A Le Figaro kiemeli, hogy Orbán protekcionista gazdaságpolitikájával szemben Gyurcsány nem megvédeni akarja Magyarországot a konkurenciától, hanem abban győztessé tenni.

IHT: a következő kormánynak nehéz dolga lesz

Az International Herald Tribune című, Párizsban megjelenő angol nyelvű lap internetes kiadásában közvetlenül az első exit pollok (a szavazóhelyiségekből kilépő választók megkérdezése) után, még teljesen nyitottnak látva az első forduló eredményét, azt írta, hogy bármelyik párt győzzön is, a következő kormányra nehéz küzdelem vár a költségvetési deficit, a gyenge forint és a szélesedő kereskedelmi deficit kezelésében.

A költségvetési deficit a lap szerint az idei év végére elérheti a hazai össztermék (GDP) 8 százalékát. Gyurcsány és Orbán, a két vezető politikus, akik egyaránt azért küzdenek, hogy első ízben másodszori hivatali megbízatást nyerjenek, eltérően közelítik meg a globalizációt.

Gyurcsány pártja előnyben részesíti az állami és magántőke partnerségét (PPP) és a külföldi befektetéseket, míg Orbán, aki bírálja az általa "vadkapitalizmusnak" nevezett magyar gazdasági rendszert, sokkal óvatosabb, ha nem protekcionista álláspontra helyezkedik, s célja a magyar vállalkozók segítése.

A lap szerint az első forduló eredményei arra mutatnak, hogy a választásokat csak az április 23-án esedékes második forduló fogja eldönteni.

Cseh sajtó: még semmi sem dőlt el

Még semmi sincs eldöntve - állítja a hétfői cseh sajtó, amely terjedelmes, kommentáló elemeket is tartalmazó írásokban számol be a magyarországi parlamenti választás első fordulójáról. Bár a magyaroknak vasárnap több politikai párt közül választhattak, a választás valójában két erős és karizmatikus vezető, Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc párharcára szűkült - írja a konzervatív Lidové Noviny Orbánról közölt portréjában. Megjegyzi, hogy az egykori diákvezér néhány év alatt konzervatív politikussá vált, akinek "éles, nacionalista hangú" beszédei vitákat váltanak ki. Tény, hogy Orbánnak vitathatatlan politikai tehetsége, s magabiztos fellépése van. Arra alapoz, hogy a lakosság nagy része megtapasztalta a kommunizmust és nem szeretné, ha visszatérne. Orbán túl harcos fellépése azonban főleg a nagyvárosi lakosságra riasztóan hat.

A liberális Mladá Fronta Dnes szintén úgy véli: míg korábban a pártok programjaikkal próbálták megszólítani az embereket, a mostani magyar választás legnagyobb kérdése "Gyurcsány, a gazdag vállalkozó, illetve Orbán, a nacionalista antikommunista személyisége közti különbség volt".

Mindkét lap egybehangzóan leszögezi: bárki is nyeri a magyar választást, bárki is lesz az új magyar kormányfő, legnagyobb problémáját a magyar költségvetés rendbetétele fogja jelenteni. A költségvetés helyzete pedig nagyon nehéz. A magyar választókat ma elsősorban a gazdaság állapota és a szociális biztonság érdekli. Az olyan hagyományos témák, mint a nacionalizmus vagy kisebbségek kérdése, az idén a háttérben maradtak - jegyezte meg a Hospodárské Noviny.

Az MSZP-SZDSZ koalíciónak esélye van a folytatásra - írta a baloldali Právo című lap. Úgy véli azonban, hogy a kártyákat nagyon megkeverheti a Magyar Demokrata Fórum, amelynek bejutása a parlamentbe meglepetés.

Spiegel Online: választási krimi

A győzelemért folyó izgalmas versenyfutásban a szociálliberális koalíció kis előnye rajzolódott ki a magyarországi országgyűlési választás első fordulója után - írta hétfő hajnalban a Spiegel Online, amely "választási krimit" emlegetett az első forduló eredményeit közreadván.
A győzelem azonban még nem dőlt el - volt olvasható a német internetes kiadvány összeállításában, s hasonlóképpen óvatos volt a Deutschlandfunk közszolgálati rádióadó tudósítója is, aki a "bonyolult választási rendszer" miatt a második fordulóig tartó két hétben újabb kemény választási harcra számított. Amennyiben valóban az MSZP győzne, a magyarországi rendszerváltás óta először fordulna elő, hogy Gyurcsány Ferenc személyében kormányfőt újraválasztanak. A bonyolult választási rendszer miatt azonban még minden nyitott. A mandátumok végleges megoszlása még nem eldöntött. Az Országgyűlés 386 helyéből több mint száznak a sorsa csak két hét múlva, a második fordulóban dől el - volt olvasható a Spiegel Online anyagában, amelyet S. Kovács Ferenc, az MTI berlini tudósítója ismertetett.

A Deutschlandfunk a budapesti tudósítás felvezetőjében azt állapította meg, hogy Magyarországon, ellentétben Lengyelországgal, vagy Szlovákiával nem széles a pártspektrum, a koalíciós lehetőségek nem nagyok. A tudósítás Orbán Viktorra hivatkozva "hazafias gazdaságpolitikának" nevezte azt, amit a legnagyobb ellenzéki párt és vezetője akar. Gyurcsány Ferenc MSZP-s kormányfő "Magyarországot továbbra is a globalizációra és az Európai Unión belüli versenyre akarja alkalmassá tenni" - hangzott el a Deutschlandfunk adón.

Rasmussen bízik a második Gyurcsány-kormány megszületésében

Ha a szocialisták kormányt alakíthatnak majd a második választási forduló után, Magyarország biztos fejlődés elé tekinthet egy virágzóbb és tisztességesebb társadalom irányában, és nagyobb befolyásra számíthat az Európai Unióban - vélte az Európai Szocialista Párt (ESZP) elnöke, Poul Nyrup Rasmussen az MTI brüsszeli irodájához az első választási forduló után eljuttatott közleményében. A volt dán kormányfő egyúttal reményét fejezte ki, hogy a szocialista győzelmet Magyarország után hasonló követi a közelgő voksolásokon Csehországban, Szlovákiában és Ausztriában is. Megismételte azt a számítását is, hogy amennyiben az MSZP kormányzati tényező marad, és Olaszországban is baloldali győzelem születik, az EU 25 államából 13-ban a szocialista pártok kormánykoalíciós erők lennének: jelenleg hét országban - köztük Magyarországon - miniszterelnököt is adnak, öt államban pedig tagjai a kormánykoalíciónak.

"A most hét végi választások kulcsfontosságúak voltak az európai hatalmi egyensúly szempontjából - idézi Rasmussent az MTI brüsszeli tudósítója, Veres Béla által ismertetett közlemény. A szociáldemokraták és szocialisták szerinte az EU-tagországok többségében részesei lehetnek a hatalomnak. Az ESZP-elnök gratulált Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és Hiller István MSZP-elnöknek az első forduló eredményéhez. Leszögezte, hogy "Gyurcsány Ferenc nagyon jó munkát végzett kétéves miniszterelnöksége idején, és megérdemli, hogy szociáldemokrata reformjainak folytatásához egy teljes ciklusban kormányozzon".

APA: az MDF lélegzetelállító hajrája

Az MDF lélegzetelállító hajráját emelte ki az APA osztrák hírügynökség a magyar parlamenti választások vasárnapi első fordulójáról beszámoló éjszakai tudósításában.
A hírügynökség hangsúlyozta, hogy a kis konzervatív párt négy évvel ezelőtt még a Fidesszel közös listán jutott be a parlamentbe, most azonban saját erőből sikerült átlépni az ötszázalékos küszöböt.
Az MDF váratlan sikerére mutatott rá az AP amerikai hírügynökség is, kiemelve, hogy a Fidesz potenciális szövetségesének jó szereplése meghatározó lehet a végeredmény alakulása szempontjából.
Az AP szerint az első fordulóban olyan szoros eredmény alakult ki, hogy a végeredményt semmiképp nem lehet megjósolni. Ennek kapcsán a hírügynökség arra mutatott rá, hogy az április 23-iki második fordulóban több mint 100 mandátum sorsáról születik majd döntés.
Tudósításában a hírügynökség a választások lebonyolítását ellenőrző hivatalos személyiségeket idézve beszámolt arról, hogy különösebb szabálytanság nem történt a szavazás során.
Ami a jövőt illeti, az AP hangsúlyozta: a következő kormánynak meg kell küzdenie a költségvetési deficittel, a növekvő munkanélküliséggel, korszerűsítenie kell az egészségügyet és az oktatást, s elő kell készítenie az euró bevezetéséhez szükséges reformokat. (forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.