Modern rabszolgaság Argentínában
Az utóbbi pár napban harminc feketén működő textilüzemet zártak be Buenos Airesben, amelyekben több száz bolíviai dolgozott rabszolgákhoz hasonló körülmények között. "Rengeteg családot találtunk, akik embertelen körülmények között éltek. Nagy részük szobának nagy jóindulattal sem nevezhető lyukban aludt, a varrógép mellett" - mondta el a La Naciónnak Enrique Rodríguez, Buenos Aires önkormányzatának egyik vezetője.
Ez azonban csak a jéghegy csúcsa, mert a bevándorlási hivatal becslései szerint legalább ezerhatszáz "rabszolgaműhelyt" lehetne még felszámolni, amelyekben tizenötezer bolíviai dogozik feketén, közülük négyezren kifejezetten embertelen körülmények között. Az ellenőrző vizsgálatok azután indultak el, hogy a múlt héten egy hasonló textilműhelyben robbanást történt, ami hat emberéletet követelt. Az ügyben kihallgatott tanúk elmondták, hogy a műhelyben dolgozó hetven emberre egy fürdőszoba jutott, reggel héttől este tízig tartott a munkaidejük, amit csak egy félórás ebédszünet szakított meg. A munkáltatók mindezért heti 16 dollárt fizettek egy családnak.
Az események hatására az elmúlt napokban több ezer bolíviai munkás tüntetett Argentínában, akik azt követelték, hogy a kormány tegye rugalmasabbá a munkavállalás körülményeit, valamint legalizálja az országban élő több mint egymillió feketén élő bevándorlót. A bolíviai tüntetők, - akik eltorlaszoltak több utcát is a forgalom elől - a főbűnösöket a koreai gyárosokban látják, akik olyan alacsony árakat diktálnak, hogy lehetetlen "tisztán" teljesíteni a követeléseiket. Egy, a holland "Oxfam" szervezet támogatásával készített tanulmány szerint Argentínában egyetlen ruhagyár sem akadt, amely azt állíthatta volna, hogy nem foglalkoztatott bolíviai "rabszolgákat".
A textilműhelyek felszámolása ugyanakkor egy másik problémát is felvet. Mivel eddig a feketén dolgozó bolíviaiak gyakorlatilag a munkahelyükön éltek, így várhatóan több ezer ember kerül majd az utcára. Ezt elkerülendő, az Emberi Jogi Minisztérium a polgárőrséggel együtt átmenetileg tornatermekben biztosít szállást a fedél nélkül maradt bolíviaiaknak.
Érdekes fejlemény, hogy az ügyben megszólalt Carlos Sapere, a Bevándorlási Hivatal tavaly leköszönt igazgatója is, aki saját állítása szerint azért mondott le, mert már elege lett abból, hogy folyamatosan olyan utasításokat kapott, amelyek értelmében nem ellenőrizhette a feketén működő műhelyeket. Ugyanakkor Anibal Fernandez, Argentína belügyminisztere kijelentette: alaposan ki fogják vizsgálni az esetleges rendőri korrupció szerepét az ügyben, Sapere-nek pedig dokumentumokkal kell igazolnia állítását a bíróság előtt.
Buenos Aires, 2006. április