A palesztin elnök egy új háborúról beszélt a The Guardian-nek
Abbász a londoni The Guardian című, valamint más vezető nyugat-európai lapokban szombaton megjelent nyilatkozatában rámutatott, hogy Ehud Olmert izraeli kormányfő megtorpedózza a hosszú távú közel-keleti béke kilátásait, ha nem hajlandó a palesztinokkal tárgyalni. Emellett egy újabb egyoldalú lépés a tárgyalások elodázását jelenti, és nem old meg semmilyen problémát a térségben.
Ha Izrael a palesztin államot tárgyalások nélkül "falak közé szorítva" képzeli el, azt senki nem fogadja el a palesztinok közül, és a harc folytatódni fog" - figyelmeztetett Abbász, aki szerint egy évtizeden belül újabb háborúhoz vezethet, ha Izrael egyoldalúan jelöli ki és rögzíti végleges határait Ciszjordániában.
Olmert, akinek Kadima (Előre) pártja győzött a március 28-i izraeli választásokon, hitet tett a palesztinokkal való béketárgyalások mellett. Ugyanakkor, különös tekintettel arra, hogy az Izraelt el nem ismerő Hamász szélsőséges iszlám palesztin szervezet alakított kormányt, megígérte, hogy 2010-ig kijelölik Izrael végleges határait, miközben felszámolna néhány elszigetelt zsidó települést Ciszjordániában, a nagyobb telepeket viszont fejlesztené.
Mahmúd Abbász biztos abban, hogy a Hamász megváltoztatja nézeteit, csak időt kell neki adni, hiszen ellenzékből kormányzó pozícióba jutva megértette, "nem lehet túlélni sőt előre haladni úgy, hogy az egész világot a pokolba küldi". Az elnök kiemelte, számára, éppúgy mint a nemzetközi közösség számára elfogadhatatlan a Hamász álláspontja, és arra kérte a mozgalmat, hogy változtasson, mondjon le az erőszakról és ismerje el Izraelt.
Abbász elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy a nemzetek közössége a segélyek megszüntetésével minden palesztint megbüntet. "Az nem lehet, hogy azt mondják nekik (a palesztinoknak), tessék demokratikusan játszani, majd utána megbüntetni őket a választásukért" - mondta az elnök, aki szerint egy hét elteltével azt nem lehet kinyilvánítani, hogy a Hamász megbukott.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok pénteken bejelentette, hogy felfüggeszti a segélyek folyósítását a - terrorista szervezetek uniós és amerikai listáján is szereplő - Hamász irányítása alatt álló palesztin kormánynak.
Iszmaíl Haníje palesztin kormányfő szombaton ismét megerősítette, hogy a Hamász vezette kormány nem adja fel politikai nézeteit a segélyek felfüggesztésének dacára sem. Gázában újságíróknak kijelentette, hogy "a Nyugat, az Egyesült Államok döntései igazságtalanok", csakúgy mint az izraeli megszállás. Leszögezte, hogy nem engednek a zsarolásnak, "a palesztin vezetés és kormány nem mondhat le politikai elveiről".
Az Egyesült Államok közölte, hogy a felfüggesztett pénzügyi támogatást felújítják, mihelyt a palesztin kormány elismeri Izrael létezési jogát és lemond az erőszak alkalmazásáról, ahogy azt a rendezési erőfeszítésekben közvetítő kvartett - az Egyesült Államok, Európai Unió, Oroszország és az ENSZ - is követeli tőle.
Iszmáil Haníje palesztin kormányfő cáfolta külügyminisztere közlését,miszerint a Hamász hajlandó elfogadni egy izraeli és egy palesztinállam egymás mellett létezését, s adott esetben népszavazást tartanakIzrael elismeréséről.
Mahmúd Zahar palesztin külügyminiszter a londoni The Times pénteki számában megjelent interjúban nyilatkozott arról, hogy a Hamász által alakított kormány fontolóra veszi a tárgyalásokat a nemzetközi közösséggel Izrael és a palesztin állam együttélésének lehetőségéről. Ugyanakkor figyelmeztetett: Izraelnek és a nemzetközi tárgyalópartnereknek "nyújtaniuk kell valamit" cserébe az elismerésért.
Közben a Hamász egyik illetékese kiszivárogtatta, hogy a két állam - egy palesztin és egy zsidó - koncepciójáról szóló javaslatot még pénteken a palesztin elnök elé tárja.
A Hamász radikális iszlám fegyveres mozgalom, amely megnyerte a januári palesztin parlamenti választásokat, mind a mai napig nem ismerte el a zsidó államot, sőt, annak elpusztítását hirdeti és mindeddig nem volt hajlandó lemondani az erőszakról sem.
(forrás: MTI)