Havi százezer fixszel, ki az, aki viccel?
Milliónyi embernek kerekedhetett el a szeme Orbán Viktor meglepetésszerű bejelentésétől: kormányra kerülésük esetén 100 ezer forintra emelik a minimálbért. Voltak olyanok, akiknek örömükben - ide tartoznak például a mezőgazdaságban, a textiliparban, az építőiparban és a kereskedelemben dolgozók. Ezekben az ágazatokban gyakorlatilag minden fizikai munkás tisztes jövedelememelkedésre számíthat. Különösen akkor, ha a majdani Fidesz-kormány tartja magát a jelenleg érvényes megállapodásokhoz. Ennek értelmében ugyanis az év közepétől a legalább két év gyakorlattal rendelkező középfokú végzettségűek minimumbérének tíz százalékkal kell meghaladnia a mindenkori minimálbért.
Nem éppen az örömtől kerekedhetett el a szemük azonban a kisvállalkozóknak. A tíz embernél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások körében ugyanis 60 százalék a minimálbéren dolgozók aránya. Azt a majd negyven százalékot, amennyivel a bérüket emelni kellene, nem ellensúlyozza a tíz százalékpontos tb-csökkentés sem. Jó, ha a bérköltségek emelkedése miatt dráguló termékeiknek egyáltalán megmaradnak az addigi piacai.
A Fidesznek egyszer már két év alatt "sikerült" több mint a kétszeresére emelnie a minimálbért, aminek hatását jó néhányan analizálták. Az MTA kutatócsoportja két éve közzétett publikációjában arra a következtetésre jutott, hogy 2002-ben csak ennek az egy tényezőnek a hatására mintegy hetvenezerrel kevesebben dolgoztak annál, mint ha a minimálbér az inflációval arányosan emelkedett volna. Ugyanekkor a duplájára nőtt a képzetlenek munkanélküliségi kockázata, és jelentősen romlottak a kiskeresetűek elhelyezkedési esélyei. Más elemzők a nők munkanélküliségének jelentős növekedését - 5,4 százalékról 7,4 százalékra - is ennek, a textilipar összeomlásának tudják be.
Összességében majd egy százalékos többletinflációt és 0,7 százalékpontnyi fogyasztáscsökkenést írtak a kutatók a drasztikus minimálbér-emelés számlájára. A Magyar Gazdasági Kamara elemzői azt tapasztalták, hogy a kisvállalkozások reagáltak a legérzékenyebben erre a helyzetre. Így nem valószínű, hogy a vállalkozók írásba adják azt, hogy a tb-járulék csökkentése fejében hány munkahelyet hoznak létre.
Az MSZP szerint Orbán "lenyúlta" az ötletet
A 100 ezer forintos minimálbér ígéretével Orbán Viktor csak azt ismételte meg, amit Gyurcsány Ferenc tíz hónappal korábban már bejelentett a kormány terveként - adta hírül Nyakó István, az MSZP szóvivője, aki szerint tömegesen mennének csődbe kis- és középvállalkozások, ha a minimálbért egyik napról a másikra felemelnék 100 ezer forintra. "Azóta Pokorni Zoltán pontosított, miszerint Orbán azt szerette volna mondani, hogy 2010-ig emelné 100 ezer forintra a minimálbért. Ezzel elismerte: Orbán sajátjaként próbálja beállítani a kormány javaslatát" - áll a közleményben. Utánanéztünk: az MSZP nem mindenkinek ígér százezer forintos minimálbért, csak a szakképzett munkásoknak. (Munkatársunktól)