Kezdeményezés az északír autonómia helyreállítására
Tony Blair korábban kijelentette, „akárki is követte el a gyilkosságot, a békefolyamat kisiklatása volt a célja és ezt nem szabad megengedni”.
A megbeszélés helyszíne az ódon Armagh, Írország egyházi székhelye volt, melynek székesegyházában püspökösködött az V. században a sziget védőszentje, Szent Patrik. A két kormányfő által ismertetett terv azon az állásponton alapul, melyet az Észak-Írországért felelős brit miniszter fogalmazott meg. Peter Hain szerint elég már az évek óta tartó frusztráló tárgyalásokból, a tartomány politikusainak el kell határozni magukat, akarják-e a részleges autonómia gyümölcseit élvezni. Az ulsteri adófizetők is megunták, hogy évi 85 ezer fontos fizetést kapjanak munkájukat el nem végző politikusok, míg a közel négy éve nem működő nemzetgyűlés fenntartási költségei kb. 85 millió fontba kerülnek.
A két kormányfő által ismertetett „útiterv” értelmében május 15-én újrakezdi tevékenységét az 1998-as ún. nagypénteki egyezménnyel létrejött stormonti nemzetgyűlés. A pártok hat hetet kapnak arra, hogy megalakítsák a kormányt. Ennek élén elvileg a 80. születésnapját csütörtökön betöltött Ian Paisley lelkésznek, a legnagyobb északír párt, a koronahű Democratic Unionist Party (DUP) vezetőjének kellene állnia. Ha nem sikerül megegyezésre jutni, ősszel ismét összeül a parlament és november 24-ig, mint utolsó határidőig megállapodásnak kell születnie. Ennek kudarca egyben a nemzetgyűlés végét jelenti, a képviselők elvesztik állásukat és fizetésüket, míg az együttműködés a határon átnyúló szervezetek, intézmények révén folytatódik.
A The Irish Times vezércikke szerint a független ellenőrző bizottságnak, amely 2005-ben úgy ítélte meg, hogy az IRA beszüntette tevékenységét, kell most eldöntenie, a félkatonai szervezet, annak politikai szárnya, a Sinn Fein, vagy más csoport felelős Donaldson haláláért.
London