A listavezetők vitája
Első téma - Munkahelyteremtés
Orbán Viktor indította a vitát: Magyarország egyetlen esélye a munka. Az emberek szemében ez sosem volt politikai döntés kérdése, ezért fájdalmas, hogy 450 ezer embernek egyáltalán nincs munkája, további 300 ezer embernek pedig csak hébe-hóba akad lehetősége. A változtatás kulcsát a kis- és középvállalkozókban látjuk. A javaslatok között első helyen a tb-járulék csökkentése szerepel, amelyet 29 százalékról 19 százalékra kívánunk csökkenteni. A kisgyerekes anyák is nehezen helyezkednek vissza a munka világába, ezért szükséges a részmunkaidős foglalkoztatás bevezetése - mondta a Fidesz elnöke.
Orbán Viktor újra elmondta annak a fiatal asszonynak a példáját, aki 3 gyereket nevel 35 évesen, és amikor már tizedszer utasították el egy neki megfelelő munkahelyről, azt tanácsolta neki a munkaadó, hogy tagadjon le tíz évet, és tagadja le a 3 gyerekét, akkor majd sikerrel jár. Ez tarthatatlan állapot Orbán szerint. "Roma honfitársaink elhelyezkedésével is kell foglalkoznunk, ezért ezt úgy szeretnénk irányítani, hogy ők is megfelelő munkát találjanak. A fogyatékos emberek is gondokkal küzdenek, volt egy elfogadható rendszer, de a jogszabályok megváltoztatásával 10 ezer fogyatékos vesztette el a munkahelyét a jelenlegi kormány ideje alatt" - fejezte be Orbán.
Kuncze Gábor folytatta a sort, háromperces előadását a munkahelyteremtésről így foglalta össze: "Azok az eszközök, amiket itt hallgattunk, érdekesek és jók. De a furcsasága az, hogy egyes csoportoknak kínál csak megoldást, ezzel pedig konfliktust teremt. Ha az állam egy-egy csoport elhelyezkedési lehetőségeit kiemelten támogatja, azzal mások elveszthetik a munkahelyüket. Nem az állam beavatkozása tehát a megoldás. Az igazi kérdés ezért az, hogyan lesz a magyar gazdaság versenyképes. Ezen kell dolgozni. Ha a gazdaság ereje nő, akkor az hozza magával a munkahelyek számának növelését. Munkát nem a politikusok teremtenek, hanem a piac. Munkahely nem attól lesz, hogy a politika megígéri. A vállalkozók biztosan elfogadják a támogatást is, de amire igazán szüksége van, az a kiszámítható üzleti környezet, az ösztönző adórendszer és atiszta versenyfeltételek. Ezért tiszta versenyhelyzetet kell teremteni, a politikának ez a feladata. A tudás ebben nagyon fontos szerepet játszik. Fontos, hogy a pályakezdők, a hátrányos helyzetben lévők, a negyven fölötti nők munkavállalását segíteni kell" - érvelt az SZDSZ elnöke.
Dávid Ibolya következett a háromperces előadások sorában: "Tegnap láthattuk miniszterelnök urat, hogy hogyan viselkedik, ha egy vitában nem szembesítik a másik programjával. A politikai életben ma kakaskodás folyik. Nincsenek értelmes reformok a magyar közéletben. Ha holnap bevezetik a 100 ezer forintos minimálbért, akkor százezer ember veszíti el a munkahelyét. A munkahelyeket a vállalkozások teremtik. Három dologgal szeretném mindezt kiegészíteni. Tőkejuttatásra van szüksége a vállakozásoknak, ami nem pénzosztást jelent, kedvező adórendszer és a bürokrácia csükkentése szükséges.Vegyünk példát az uniótól, vezessük be az egykulcsos adót, és a nők számára valóban szükséges a részmunkaidő bevezetése, a 45 év felettieknél pedig a diszkriminációval kapcsolatban kell fellépnünk."
Gyurcsány Ferenc három percben ugyanerről: "Az én álláspontom az előző két álláspont között helyezkedik el. Az állam csettintéssel nem tud mindent megoldani, ahogy szerintem a piac sem képes erre egyedül. Mi alapján dönt a befektető? Az első a piac. Lehet-e külföldön eladni, és tudjuk-e védeni a hazai piacot. Ha ez megvan, kell még jó közlekedés. Ilyen az autópálya, mely húzza magával a környéket. Ezen kívül szakképzés kell, mi a tehetséget adjuk el. Egyszerűbb állami szabályozás kell. Mi egyszerűsítettük a vállalkozás megindítását. Nemzeti közmunkaprogramot kell hirdetni a képzetlenek bevonására, és támogatni kell a fogyatékkal élők elhelyezkedésére - hangoztatta Gyurcsány.
Reakciók a munkahelyről szóló előadásokra
Orbán Viktor reagált először vitapartnerei előadására: A 100 ezer forintos minimálbér bevezethető, ez reális terv. Ha csökkentjük az adókat, a kis és középvállakozók ebben partnerek lesznek. 400 ezer új munkahely volt az ígéret, ehhez képest 31600 fővel csökkent a munkahelyek száma. Munkahelyet a kis- és középvállalkozóknak kell teremteni, nem a külföldi cégeknek - mondta.
Kuncze Gábor egyperces reagálása: - Megint azt hallottam, hogy a politika megmondja, mekkorák legyenek a bérek. Én azt mondom, ezt döntsék el a munkaadók és munkavállalók. A politika újra be akar avatkozni a gazdaságba, pedig nem szabad.
Dávid Ibolya reagálása: - Diszkrimináció és hátrányos megkülönböztetés naponta éri a 45 év felettieket. Ennek a megoldása egy fillérbe sem kerül. Tegyék félre a kakasviadalt és legyenek partnerek ebben.
Gyurcsány Ferenc egypercben vitapartnerei véleményére így reagált: -
Semmi nem jó a gazdaságban, ami nagyon radikális lépés. Az a jó, ha megfontoltan megyünk előre. Megállapodtunk három évre előre a béremelésben, mi voltunk az elsők tizenöt éve. Ez a reális út.
Második téma: egészségügy
Kuncze Gábor kezdte háromperces előadásával ezt a témát, amelyet az SZDSZ javasolt a vitára: Azért választottuk ezt a témát, mert ez a legnagyobb kihívás, amivel szembe kell néznünk. Az egészségügyi rendszerünk nem ad megfelelő ellátást, és nem becsüli meg a kórházban dolgozó személyeket. Ha ez így van, akkor miért nem akarunk ezen gyökeresen változtatni. A programunk működött nálunk 1945 előtt, és működik nyugaton ma is. Míg mi befizetjük a járulékokat, akkor miért ne jelenjenek meg biztosítók, akik versengenek értünk. A biztosítóknak be kell fektetniük a kórházakba. Ha valaki extraszolgáltatást akar, akkor ezt a biztosítón keresztül fizeti meg. Ez eltörli a hálapénzt is. Ez a rendszer hozhat gyökeres változásokat, és megbecsüli az ott dolgozókat. Szomorúan hallom, hogy Orbán elnök úr ezzel a rendszerrel riogat - érvelt Kuncze.
Gyurcsány Ferenc következett háromperces előadásával: - Közhelyesen hangzik, hogy beteg a magyar egészségügy. Vannak akik egyszerű kúrát ajánlanak: még több pénz, de más nem. A mi álláspontunk Kuncze és Orbán elnök urak között van. Szerintük kellenek jelentős átalakítások, de nem szabad a több-biztosítós rendszert bevezetni, mert az osztályokra oszt. Nem tudom garantálni, hogy nem lesz senkinek mandulagyulladása, de az igen, hogy nem kerül majd háromszázezer forintba. Szeretném, ha ezt Orbán elnök úr is belátná.
Gyurcsány ekkor Orbánhoz fordult és felszólította, hogy ne terjessze ezt a rémhírt, mert ez nem etikus. Majd így folytatta:
- Viszont kell igazságosság, hogy mindenki ugyanazt kapja falun és városban. A gyermekegészség-ügyben, a rákbetegségek, szív- és érbetegségek esetén és a sürgősségi ellátásban új rendszert kell bevezetni. Erre kell koncentrálnunk.
Dávid Ibolya háromperces előadása: - Tegye föl a kezét, aki még sohasem fizetet hálapénzt. A hálapénz a legmegalázóbb az össze szereplőre nézve. Az orvosokét ötszörösére, a nővérekét háromszorosára kellene emelni. A magántulajdonnak az egészségügyben helye van. A MDF egy racionális privatizációt indított el, ésszerű konzervatív politikát. Nem értek egyet sem Orbán Viktorral, sem Kuncze Gáborral, aki a rapid privatozáció híve. A radikális semmittevés és a radikális privatizálás között félúton kell megoldást találni, ez szolgálja mindenki érdekét.
Ez a konzervatív egészségpolitika számunkra.
Orbán Viktor háromperces előadását azzal kezdte, hogy kikérte magának Gyurcsány neki címzett mondandóját, ne oktassa ki – mondotta. - Mindannyian tudjuk, hogy gyakran nem ura a szavainak, ezért elnézem a kirohanásait, de ne oktasson ki. Privatizásció kérdésében Orbán újra elmondta, hogy ne záruljon le a az út a kórház-privatizáció felé. Ha fizetni kell, akkor egy anyagi kiszolgáltatottságot is a nyakába kap a beteg. 1998-ban szerepelt a programunkban, hogy biztosító-rendszerekkel próbálkoztunk, de nem tudtunk több biztosítós rendszert kitalálni, hogy mindenki egyformán kdvezményezett legyen ebben. A fogászattal kapcsolatban is vannak problémák. A tömésért fizetni kell, így a foghúzás maradt az egyetlen megoldás. Gyógyszerárak megkínozzák a nyugdíjasokat és a családokat. A kormány feladata, hogy alacsonyan tartsa a gyógyszerárakat.
Az egyperces reakciók
Dávid Ibolya: - Az egészségügy kérdése élet-halál kérdése. Nem alakult ki ebben konszenzus a pártok között. Ciklusokon átívelő programokat kell alkalmazni, ehelyett dózerlogika működött.
Orbán Viktor: - Kuncze elnök úrnak mondom, hogy át kell alakítani az egészségügyet, de hol voltak eddig, nem önök kormányoztak?! - tette fel a kérdést a pártelnök. Majd így folytatta. - Az átalakítással egyetértek, de ne csapjunk be senkit. Az átalakítás pénzbe kerül. Ne gondolja senki, hogy úgy is alakíthatunk, ha nem költünk rá.
Kuncze Gábor egyperces reakciójában elmondta: - Az az érzésem, hogy tovább folytatódik az egészségügy masszírozása. Ez volt tizenhat évig, és nem volt eredménye. Senki sem akar és mer változtatni a rendszeren. Pedig lehet ezt úgy, hogy nem kell többet fizetni, nincsenek szegénykórházak. Nekünk szerintünk igazunk van.
Gyurcsány Ferenc egyperces reagálása: - Ez azért sokkal okosabb vita, mint ami zajlott az elmúlt négy évben. A mérsékelt változtatási szándékkal értek egyet, amelyet Dávid Ibolya képviselt.
Korrupció - a harmadik téma
Dávid Ibolya, akinek a pártja javasolta ezt a témát: - Megerősítjük a gazdasági versenyhivatalt, az állami számvevőszéket, mert fontos, hogy a közpénzt a gazda gondosságával költsék el. Létrehozzuk a tiszta kezek hivatalát olasz példára. Ajtó e szervezet előtt zárva nem maradhat, mert ahol a tisztességtelenség gyanúja felmerül, azt meg kell szüntetni. Több kísérletet tettünk már, most ezt a testületet javasoljuk, amely korrupciós ügyekben hatékony lehet.
Orbán Viktor a korrupcióról: - Bízom Dávid Ibolya javaslataiban, egyet is értek vele. A rendőrségről is annyit mondok: meg kell emelnünk a rendőrök fizetését, és a korrupció büntetési tételeit is meg kell emelni. Azt javaslom Dávid Ibolyának, hogy egészítsük ki annyival, hogy a mostani vagyonnyilatkozati rendszert bővítsük, az adóbevallásokat is hozzuk nyilvánosságra - mondta a pártelnök. Majd így folytatta:
- Van egy újfajta korrupció. Megveszi egy cég az állami vagyont, majd tovább is adja busás haszonnal. Itt nyilván összejátszásnak kell lennie. Ez is a korrupciónak egy formája. A reptérnél ugyanezt látjuk. Ez egy privatizációhoz köthető korrupciós forma, és ezen új formával szemben is ki kell dolgozni szabályokat - hangoztatta.
Kuncze Gábor előadása: A közvélemény szemében a legkorruptabb kormány a rendszerváltás óta épp az Orbán-kormány, melynek kormányfője és igazságügyi minisztere itt van közöttünk. De én támogatok minden ilyen kezdeményezést. A korrupció melegágya az állami pénzek. Ezért mi azt javasoljuk, hogy csökkentsük az állam méretét. Legyen kevesebb képviselő, miniszter, önkormányzati képviselő. Ezt a parlament elé tettük, de elutasították. Mondjuk, hogy egyszerűsítjük az önkormányzati rendszert. Fogjuk így itt most össze, és tegyünk meg mindent a pártfinanszírozás megreformálására. Ezen túl a feketegazdaságot ki kell fehéríteni - hangoztatta Kuncze.
Gyurcsány Ferenc: - Köszönjük, hogy ez a kérdés idekerült. Ez az egyik legnagyobb problémánk, és ahogy a vitát látom, ebben egyet is tudunk érteni majd. Tudunk alkotni közösen egy nagy programot. Ne kerüljön hátrányba, aki tisztességesen versenyez - ez nagyon fontos. Ebben meg tudunk állapodni. Nekem kevésbé tetszik azonban új hivatal létrehozása. Összeférhetetlenségi szabályokat szigorítani kell, a földhivatali ügyintézést elektronizálni kell - ez benne van az új százlépéses programunkban. Kevesebb lehetőséget szabad adni a korrupciónak - vélekedett.
Egyperces reakciók
Dávid Ibolya: Az MDF elkerülte a korrupciót. Medgyessy Péter azt mondta, hogy szinte nincs olyan tárca, amely ne lenne érintett a korrupcióban. 0,1 százalék a korrupciós ügyek száma, miközben nincs olyan vállalkozó, akit ne érintene.
Orbán Viktor egyperces reagálása: Kuncze Gábornak mondom, hogy azt a kezet, amelyet a kampányfinanszírozás tisztázásával kapcsolatban nyújt, szívesen fogadjuk, partnerei leszünk. Az egykulcsos adót örömmel támogatnám, de a gyermekek miatt mégsem ez a megoldás. Keller László hivatala 135 milliót költött és egyetlen ügyet sem tudtak megoldani.
Kuncze Gábor: Medgyessy Péter sértett nyilatkozatot tett - mondta reagálva Dávid Ibolya kijelentésére. - A politikusainkat, akiket megrágalmaztak, a bíróság mind tisztázta. Ebben a ciklusban sokat tettünk. A korrupcióban a gyökereket kell elvágni. Ebben partnerek leszünk.
Gyurcsány Ferenc: A kilencvenes évek nagy átalakulási folyamatában nagy bűnözési hullám indult el. Ez szép lassan elapadt. Az emberek biztonságérzete javul, a rendőrség elfogadottsága nagyobb, mint valaha.
Utolsó téma - fejlesztés
Gyurcsány Ferenc kezdte a sort, az ő pártja javasolta a témát: - A legtöbben nem szeretjük a versenyt, csak győzni szeretünk. Tudomásul kell vennünk, hogy meg kell küzdenünk ebben a világban. Nem a múltba kell meredni. Miben leszünk jobbak mint bármi más? Mindenben nem lehet. Ezért mi szakítanánk a húsz év hagyományaival, mi megmondanánk, melyek a fő csapásirányok, melyekben Kelet-Európa legjobbjai leszünk. Ilyen a gyógyszergyártás, a bioenergia, autógyártás, informatika, elektrotechnika. Ezen kívül a termálturizmus és logisztika. Ehhez még két dolgot kell csinálnunk: közút- és vasútépítés mellett szakképzést. Ez van benne az Új Magyarország programjában. Ez nem költségvetési, hanem fejlesztési alapú. Ne közepesek legyünk, hanem a legjobbak valamiben.
Dávid Ibolya a fejlesztésről: - A választási kampányban a jelenlegi kormány 6 ezer millárd forintra tett ígéretet. Kiszámoltuk, hogy ez mivel jár. Negyedével kellene az összes költségvetési kiadást csökkenteni. Ez az egyik lehetőség. A másik lehetőség pedig, hogy a választás másnapján ezt a 25 százaléknyi adót fogják kivetni, ami felelőtlenség. Úgy tűnik, a kasszakulcsot nem szabad önökre bízni. Miniszterelnök úr, Ön úgy ábrándozik a lottó ötös elköltéséről, hogy még a szelvényre sincs pénze. Ha nem tudjuk a magyar költségvetést rendbe tenni, miért adna nekünk pénzt az EU? Ezért a magyar költségvetést kell tisztába tenni, és a jelenlegi kormányt felelőssé tenni a jelenlegi helyzetért.
Orbán Viktor három percben: a Fidesz elnöke az új Széchenyi-terv jelentőségét hangsúlyoztak, amely iránti igényről pártja széles körű konzultációk során győződött meg. Hangsúlyozta, hogy érvényesíteni kell azt elvet, hogy a magyar gazdasági szereplők által kihasználható összes lehetőség a magyaroknak jusson, a külföldiekre szükség van, de csak a magyarok után. Ennek érdekében meg kell változtatni a közbeszerzési törvényt, annak érdekében, hogy a források 70-80 százaléka maradjon a magyarok kezén. Orbán megismételte, hogy Európa egyik országa sem balek. Kiemelte Budapest fejlesztésének jelentőségét. Utalt arra, hogy a budapesti vezetés mindig harcban áll a mindenkori kormányokkal - mint mondta, ez egyszer erőteljesebb, másszor kevésbé erőteljes küzdelem. A megoldást azonban pártja szerint egy önálló Budapest-fejlesztési minisztérium felállítása jelentheti.
Kuncze Gábor zárta az utolsó témát: - Fontos kérdésről van szó. Az EU-költségvetés segítségével ez az ország tíz év alatt behozhatja hátrányát. Ebből a pénzből még arra is jut, hogy bizonyos területeken Európa élvonalába kerüljünk. Így hosszú távon meghatározhatjuk országunk jövőjét az elkövetkező nemzedékek számára. Erről az építkezésről is szól ez a választás, mi tudjuk folytatni a nyugodt építkezést. Én is felelőtlennek tartom az ezermilliárdos ígérgetéseket. Nem az Európai Unió miatt, hanem magunk miatt. De újra figyelmeztetnem kell, hogy nem az államnak kell mindent megmondania.
Egyperces reakciók
Gyurcsány Ferenc: - Borzalmas ötlet ez a Budapest Minisztérium. A fővárosnak nem miniszter kell, hanem fejlesztés. Arra van szüksége a városnak, hogy folytassuk a négyes metrót, az útfelújításokat. Mi voltunk az első kormány, mely megállapodott Budapesttel, és garanciát vállaltunk sok projektre.
Kuncze Gábor: - Érdeklődve hallgatom Orbán elnök urat. Vezekelni akar saját kormányfői hibáiért: így van ez a tizennegyedik havi nyugdíjjal és a budapesti minisztériummal. Ön ezzel meg akarja fojtani az önkormányzatiságot. Csak a városnak járó pénzt kell odaadni.
Dávid Ibolya: - Ha nem teszünk rendet a költségvetésben, akkor veszélybe kerül az uniós támogatás, és még az is veszélybe kerülhet, hogy a saját részünket ki tudjuk fizetni a támogatásokhoz. Garanciát vállalok arra, hogy mindent megteszek azért: itthon rend legyen a költségvetésben.
Orbán Viktor: - Szükség van a főváros fejlesztésére, mert pillanatnyilag Budapesten sem haladni, sem megállni nem lehet. A mostani kormánynál azt tapasztaltuk, hogy a papírvilág szembekerül a valósággal. Budapest egy új megoldásért kiált. A vasutat is állami tulajdonban kívánjuk tartani, és a fejlesztését ebben a formában képzeljük el.
Vitazárás
A pártelnökök kétperces zárszava, amelyet Orbán Viktor kezdett: A bírálatokra válaszolva a Fidesz elnöke mindenekelőtt leszögezte: a budapestiek számíthatnak rájuk. Emlékeztetett a kormánya idején végbement fővárosi fejlesztésekre - a Nemzeti Színház, a Sportaréna, a lágymányosi egyetemi központ felépülésére. Hangsúlyozta, hogy az együttműködés lehetőségeit keresik, azokra is igent mondanak, akik esetleg rájuk nemet mondanak. Elsősorban vagyunk magyarok, és csak azután konzervatívok, szociáldemokraták vagy liberálisok - ismételte meg az utóbbi napokban többször nagy hangsúlyt kapott gondolatot. - Szolidáris államot akarunk, amelyre számíthatnak a polgárai, szemben a mai helyzettel, amikor a magyar emberek nem számíthatnak a magyar államra - folytatta. - Van, akinek nem segítség kell, hanem lehetőség kell. De sokan vannak azok is, akiknek szükségük van a segítségre, a szolidaritásra.
Olyan államra van szükség, amely mindig mindenhol kiáll és megvédi a magyar emberek emberi méltósághoz való jogát.
Kuncze Gábor: - Az SZDSZ mindig sokféle választópolgár szavazatára számíthatott. Voltak, akik a szabadságjogok, akik a szabad verseny, akik a gyerekcentrikus oktatásügy mellett állnak. Mindannyian liberálisok vagyunk, akár jobb-, akár baloldalról jöttek. El kell menni szavazni, mert ma a liberálisokat rajtunk kívül senki sem képviseli. Rajtunk múlik a választás. Demonstráljuk április 9-én, mit gondolunk erről az országról.
Gyurcsány Ferenc zárszava: - Hiszek Magyarországban, hiszek a tehetséges országban. Mindenkinek össze kell kapaszkodnia. Nem hiszek a kormány által elhozott boldogságban. Össze kell fognunk. Hiszek abban, hogy bár különbözőek vagyunk, kezet tudunk fogni egymással, egymás szemébe tudunk nézni. Jobb jövő fog épülni. Láthatták az elmúlt két napban, hogy itt két különböző út egymással szemben, nem két különböző ember. Nincs ok kormányváltásra, de van ok továbblépni. Szomorú ország helyett cselekvő ország kell. Egy jobb országra szavazzanak, a szocialista párt programjára.
Dávid Ibolya: - Angela Merkel mondta a választási kampányában: őszintének lenni a politikában nehéz, de hosszú távon megéri. Az MDF az őszinteségre alapította a kampányát. A mostani kormány a középosztállyal akarja megfizettetni a szükséges összegeket, rájuk terheli a megfizetendő hiányoságokat. A választás tétje, hogy lesz-e erős, konzervatív párt Magyarországon. Kakasviadal és kettészakított Magyarország helyett konzervatív, nyugodt politikára van szükség. Nyugalmat szeretnénk, megvédjük a középosztályt és az önök pénzét, ezt képviseli az MDF.
A pártok miniszterelnök-jelöltjeinek eszmecseréjét az MTV stúdiójában tartják, és több tévécsatorna, rádió valamint hírportál közvetíti. Így a Magyar Rádió, az Info Rádió, a Klub Rádió, a Katolikus Rádió, az RTL Klub, a TV2, az ATV, a Duna TV, az Echo TV, a Hír TV, a Budapest TV, továbbá az Index, az Origo és a FigyelőNet, a www.blikk.hu internetes oldalon pedig csúsztatott online közvetítésben lehet követni a vitaműsorokat.
Szakértők a viták bonyolításáról
Az Egyesült Államokban 1987-ben a demokraták és a republikánusok közösen létrehoztak egy nonprofit szervezetet, az "Elnöki Viták Bizottságát". Nagy András, a Demos Magyarország Alapítvány elemzője szerint a keretekben nálunk is érdemes volna hosszabb távra megállapodni. Mert például 2002-ben, az Orbán-Medgyessy-vitán a rendelkezésre álló száz perc felében egyetlen témáról beszéltek a felek - az előre meghatározott négyből.
Németországban a két legesélyesebb jelölt a két közszolgálati és a két kereskedelmi tévécsatornával közösen szervezi a végső vitákat. Kiszely Zoltán politológus szerint e hatszereplős folyamat nagy előnye, hogy minden csatorna ugyanazt a képet adja a találkozó estéjén.
A politológus szerint a moderátor nélküli megoldás mellett is szólnak érvek. - Egy műsorvezető jobban kézben tarthatja a vitát, de kérdező nélkül jobban megmutatkozik a jelöltek személyisége - teszi hozzá Kiszely.