Mikola István kettős élete

Mikola István nem csak a privatizáció kapcsán mond egyre-másra olyanokat, amelyek szöges ellentétben állnak eddigi pályájával, véleményével.

A Fidesz miniszterelnökhelyettes-jelöltjéről, Mikola Istvánról kialakult képet a nyilvánosság előtt elsősorban kemény - az előítéletekkel gyakran egybecsengő - tőkeellenes, állami tulajdon melletti nyilatkozatai, illetve radikális kijelentései alakítják. Ezek azonban szöges ellentétben állnak korábbi szakmai hitvallásaival, tetteivel. Miközben a kampányban tiltakozik a kórházak és az egészségbiztosítás privatizációja ellen, éppen minisztersége alatt született az a kórháztörvény, amely erre először rendezett lehetőséget adott. Mikola ingatlanspekulációkat sejt a tervezett egészségügyi privatizációk mögött, de tőle származnak azok az első elképzelések, amelyek nagy értékű kórházi és egyéb egészségügyi célokra használt ingatlanok magánosítását célozták.

Előbb kórház-racionalizálás címén bezárja a Mentőkórházat, majd aláírja kilenc, az egészségügyi tárca tulajdonába tartozó épület és telek eladásáról szóló listát. A tárca a Kincstári Vagyon-igazgatóságnak értékesítésre átadott dokumentumban a sváb-hegyi gyermekszanatórium, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet Völgy utcai épülete, a Korányi Tbc- és Pulmonológiai Intézet budakeszii telkének egy része, illetve a Szobi utcai Mentőkórház szerepelt.

Minisztersége idején csak tőkebevonó csodafegyverként emlegetett kórháztörvény tette volna lehetővé, hogy az intézmények közhasznú társasággá alakuljanak, illetve gazdasági társaságok révén friss tőke kerüljön az egészségügybe. Ez Mikola István bevallott célja volt a jogszabállyal, amelyet az évszázad törvényének nevezett. 2001-ben még arról beszélt: "a minisztérium támogatja a kórházi tulajdonosi szerkezetváltást. Ne legyen senkinek illúziója, hogy e nélkül megy a dolog".

Szegeden a teljes járó- és fekvőbeteg-ellátást kívánták a Fidesz-kormány idején privatizálni, nem utolsósorban Mikola közreműködésével, és az akkori miniszterelnök, Orbán Viktor környezetéhez tartozó Kékessy Dezső nevéhez köthető vállalkozás javára, ám a terv a párton belüli és kívüli ellenállás következtében - igaz, Mikola közrehatására - meghiúsult.

A Fidesz az orvoslást szabad foglalkozású, szellemi pályává alakítaná, de mintha kevésbé emlékeznének arra, hogy korábban az orvosok kifejezetten tiltakoztak ez ellen: szerintük a közalkalmazotti lét biztonságának megszűnésével fokozódik kiszolgáltatottságuk a munkaerőpiacon.

A cégadatok tanúsága szerint Mikola Istvántól nem áll távol az egészségügyi magántulajdon. Minisztersége előtt közvetlenül több egészségügyi cégben volt érdekeltsége. Így 2000 júliusa és novembere között 83 százalékos része volt a Phonendoscop Egészségügyi Tanácsadó és Kiadó Kft.-ben. S noha a cég neve időközben Os Frontale Egészségügyi, Tanácsadó, Tanúsító és Szolgáltató Kft.-re változott, ezt kormánytagsága idején Mikola Ádám és Mikola Eszter fele-fele arányban jegyezte. A volt miniszter neve megtalálható 1992 és 2000 januárja között a Mamma Klinika Rt. felügyelő- bizottságában is. A népegészségügyi program részeként bevezetett emlőszűrési program vizsgálatainak jogát zömében e cég nyerte. A pályázati kiírásban elfogadható gépet pedig a cég importálta az országba.

A Fidesz vezető egészségpolitikusa óv a külföldi tőkétől, bár maga a külföldi gyógyszergyártók magyarországi szervezetének vezetője volt. Bejelentette, új kórházakat létesítenek, egy sor meglévőt felújítanak. Korábban a kórházszövetség vezetőjeként, illetve kórházigazgatóként még úgy látta, hogy az alulfinanszírozottság oka: túl sok a kórház.

l Az MDF képviseletében Pusztai Erzsébet még a kampány kezdetén bejelentette, becsületesen be kellene vallaniuk a pártoknak, hogy nem tartható a teljes egészségügyi ellátás ingyenessége. Ahogy oly sok országban, nálunk is valamilyen formában érzékeltetni kellene az emberekkel, hogy pénzbe kerül, amikor orvost vesznek igénybe. Akár vizitdíjjal, akár receptdíjjal. Senki nem reagált erre. Ezzel szemben amikor felforrósodott a kampány, Mikola István rendre sorolta a magán-egészségügyi szolgáltatók árait, mondván, ezt szánják az országnak a szocialisták. Az erre alapot adó hivatkozás Veres János egyetlen, akár még félre is érthető mondata. Az MSZP ezzel ellentétes teljes programja szóra sem érdemes. Az MDF-é, amivel e téren mindenkinek számot kellene vetnie, végképp nem.

2001: a Mentõkórház költözése
2001: a Mentõkórház költözése
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.