Az ex-Sinn Fein-vezető brit kém brutális halála

Az északír békefolyamat szempontjából, feltehetőleg nem véletlenül, a lehető legrosszabb pillanatra időzítette az egyelőre ismeretlen tettes Denis Donaldson meggyilkolását.

Az 56 éves férfit az ír rendőrség víz és villany nélküli primitív kunyhójában, Glenties falu közelében találta holtan. Halálát lőtt sebek okozták, de a barbár akció bosszújellegére utalt, hogy jobb kezét majdnem teljesen levágták.

A kivégzés az északír békefolyamatban érdekelt valamennyi félből erős indulatot váltott ki. Vezető brit és ír politikusok nyomban elítélték az agressziót, amelyre a csütörtökre kitűzött kormányfői csúcstalálkozót megelőzően került sor. Tony Blair és Bertie Ahern tárgyalásainak célja a 2002 októberében felfüggesztett északír autonómia helyreállítása. A hatalommegosztáson alapuló ulsteri kormánynak éppen Denis Donaldson, abban az időben a Sinn Fein északír parlamenti adminisztrációjának feje és két társa adta meg a kegyelemdöfést. A brit rendőrség azzal vádolta őket, és ezt akták tömegével bizonyította, hogy kémhálózatot működtettek a Stormontban. Három évvel később, 2005 decemberében a "közérdekre" hivatkozva az ügyészség ejtette a vádakat. Egy héttel később bombaként robbant az 56 éves Donaldson beismerése a nyilvánosság előtt, hogy huszonöt éven át a Scotland Yard különleges ügyosztályának jelentett a Sinn Feinről. Úgy tűnt, Donaldsont elkerülte oly sok korábbi brit informátor sorsa. Az Ír Köztársasági Hadsereg, amely tavaly látványosan vált meg fegyverarzenáljától és intett búcsút a fegyveres erőszak politikájának, nem kívánta a megbocsáthatatlan árulás megbosszulásával kockáztatni a koronahű erők bizalmának elnyerését, a Sinn Fein szalonképességét és a végrehajtó hatalomban való részvételét.

Valószínűnek tűnt, hogy a fiatalon IRA-aktivistaként tevékenykedett Denis Donaldson külföldi száműzetésbe menekült. Néhány hete azonban a Sunday World riportere leleplezte és nyilvánosságra hozta rejtekhelyét, megpecsételve ezzel a sorsát. A lap tudósítója, Hugh Jordan utólag "üldözött vadként" állítja be a republikanizmus árulóját, de benyomása szerint Donaldson nem féltette, nem érezte veszélyben az életét.

London és Dublin szeretné elhinni az IRA gyors kijelentését, mely szerint "a világon semmi köze nincs" a gyilkossághoz.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.