Totális vereség Venezuelában
Történelmi, mert Chávez szerint ezzel lezárult a kilencvenes évtized privatizációs korszaka. A venezuelai parlamentben elfogadott törvény értelmében a vegyes cégekben az állami tulajdonú PDVSA olajvállalatnak legalább 60 százalékos részesedésének kell lennie.
Összesen 32 kitermelési hely esetében kaptak külföldi cégek koncessziót 1990 és 1997 között, azt megelőzően, hogy választások útján Chávez az elnöki székbe került 1998-tól. Annak idején a kőolaj világpiaci ára 10-20 dollár között mozgott, s Venezuela érdekelt volt a külföldi beruházásokban. Chávez forradalma azonban még 2001-ben alkotmánymódosítással nemzeti tulajdonná minősítette a szénhidrogénlelő helyeket, s ennek alapján született aztán törvény, hogy a magáncégek kötelesek vegyesvállalatot alakítani az állami PDVSA-val. Néhány cég viszont, mint az Exxon Mobil vagy a norvég állami vállalat, inkább gyorsan túladott érintett érdekeltségén. A vegyesvállalat alakításának feltételeit nem fogadta el a francia Total és az olasz ENI sem, erre most vasárnap a venezuelai kormány ellenőrzése alá vonta kitermelési körzetüket. Egyelőre nem világos, hogy kártérítés nélküli kisajátításról van-e szó. Mindenesetre ez az első eset, hogy Chávez rendszere külföldi olajtársaság ellen lépett fel.
Megfigyelők becslése szerint - közölte a CNN - a vegyesvállalati törvény végrehajtásával Venezuela mintegy 30 milliárd dollárt nyer tíz év alatt, ugyanis a PVDSA eddig világpiacihoz közelítő áron - a kitermelési költségek ötszöröséért - vette át a kőolajat az országban tevékenykedő külföldi cégektől.
A nemzetközi kőolajpiacon az ár hétfőn 68 dollár közelébe emelkedett, egyes megfigyelők szerint a venezuelai fejleményeknek is betudhatóan. Hugo Chávez elnök ugyanakkor tett egy másik szenzációs bejelentést is. Közölte, kész megegyezni a kőolajat vásárló országokkal, hogy hosszú távra szóló megállapodásban 50 dolláron rögzítsék a hordónkénti árat. Az államfő azt is nyomatékosította, hogy a Wall Street Journalban közölt legújabb adatok szerint Venezuela olajtartalékai - beleértve az előfinomítást is igénylő nehéz kőolaját - meghaladják Szaúd-Arábiáét is. "Nekünk van a világon a legnagyobb olajtartalékunk, akár 200 évre is elegendő" - nyilatkozta Chávez most a BBC-nek. (Szakértők ezermilliárd hordó tartalékot emlegetnek.) Az 50 dolláros hordónkénti árajánlat önmagában is felkavarhatja a világpiacot, a tartalékok nagyságrendje pedig erősítheti Venezuelának mint a világ ötödik olajexportálójának a törekvését, hogy az OPEC-től kapjon nagyobb kitermelési kvótát. Tegnap a kőolaj világpiaci ára egyébként visszament 66 dollárra.