A tiltakozók falhoz állították Villepint
Éljen a CPE! Meghalt a CPE! - a 26 évnél fiatalabbak könnyített alkalmazását lehetővé tevő esélyegyenlőségi törvény hétfőn életbe lépett, de a francia híradások szerint sehol, senki nem kötött ennek alapján munkaszerződést fiatal alkalmazottal. Egész Franciaország az új rendelkezéseket várja. Kérdés, ki és mikor dönthet ezekről? A diák- és szakszervezetek eltökéltek abban, hogy a végsőkig fokozzák a nyomást Dominique de Villepin kormányára a törvény 8. paragrafusa, a CPE viszszavonása érdekében. Ennek jegyében kedden immár az ötödik monstre megmozdulást tartották, amely a múlt hetihez hasonló eredményt hozott. Országszerte milliószám vonultak utcára a franciák; a közvélemény-kutatások szerint 62 százalékuk szolidáris a CPE-ellenes tiltakozókkal. Mintegy kétszáz megmozdulást jeleztek előre, s ha hinni lehet a szakszervezeti becsléseknek, Grenoble-ban például az elmúlt harminc év legnagyobb tüntetését tartották, 60 ezer fővel. Párizs hétszázezer felvonulóval hozta a múlt heti eredményt.
Összességében a szakszervezetek és a velük összefonódó, ráadásul a jövő évi elnökválasztásra tekintgető baloldal stratégiája beválik: de Villepin jobbközép kormányára egyre nagyobb nyomás nehezedik. Tény ugyanakkor, hogy a sztrájkolók száma csökkent a múlt héthez képest: a vasutasoknak például 81, a postásoknak 90 százaléka ezúttal felvette a munkát. Kisebb fennakadásokkal kellett számolni a közlekedésben is: a párizsi metró tizenhat vonala közül most tizenhármon teljesen vagy lényegében zavarmentesen lehetett utazni.
Olaj volt a tűzre viszont Jacques Chirac elnök péntek esti döntése, amellyel - kisebb módosításokat kérve - jóváhagyta az esélyegyenlőségi törvényt. Előző nap az alkotmánytanács sem emelt jogi kifogást. A franciák 71 százaléka szerint az államfő döntése tovább radikalizálja a tiltakozókat, s még a jobbközép szavazók 53 százaléka is ezen az állásponton van.
A kormány "belső ellenzékét" képviselő, s saját jogon államfői babérokra törő Nicolas Sarkozy belügyminiszter, egyben az elnöki párt, az UMP elnöke a párbeszéd embereként igyekszik feltűnni. Kerüli viszont a CPE kapcsán a "visszavonás" és a "hatálytalanítás" szavakat; ezek a diák- és szakszervezetek fő követelései. De Villepin a nemzetgyűlésben ezúttal annyit mondott: "a legfontosabb, hogy kiutat találjunk a válságból, ami senkinek nem érdeke". Ám ezzel legfeljebb saját helyzetét fedte fel. Világossá vált ugyanis, hogy a tiltakozók elutasítják már eleve kényszer alatt tett engedményeit, miszerint a fiatalok próbaidős alkalmazása kettő helyett csak egy évre szóljon, s a munkáltatónak indokolnia kelljen az esetleges felmondást. Jean-Marc Ayrault, a szocialisták frakcióvezetője Villepin szemébe is vágta: mit keres a kormány padsorában, amikor már nem is kormányozza Franciaországot? A 84 francia egyetem közül kedden 55 teljesen vagy részlegesen zárva maradt a diákblokádok miatt. Gilles de Robien oktatási miniszter a hónap közepére kért ütemtervet a rektoroktól: mégis, hogyan akarják befejezni a tanévet?