Diplomáciai szenzáció Bagdadban
Teherán diplomáciai képviselője tegnap Bagdadban bejelentette: az amerikaiakkal az iraki fővárosban tartandó közvetlen tárgyalásokon részt vesznek Irak képviselői is. Ezzel megtörik a jég, és Teherán, csaknem három évtized óta először, tárgyalóasztalhoz ül az Egyesült Államokkal.
Még nem világosak a két fél indítékai. Irán számára vélhetően egyfajta elégtételt, felértékelést, regionális szerepe megerősítését jelentheti, hogy - amerikai kezdeményezésre - közvetlen tárgyalásokat tartanak. Ahogy Teheránban az USA kezdeményezését értelmezhetik: annak beismerése, hogy Irán nélkül nem lehet felépíteni Irak jövőjét.
Washington az iraki felkelők, terroristák támogatásával vádolja Teheránt és a bagdadi tárgyalásokon vélhetően erről is szó lesz. Amiben mindkét fél megegyezik: mielőbb meg kell alakítani Irakban a nemzeti egységkormányt. Amerika a három fő erő, a síiták, szunniták és kurdok közti politikai megegyezésre, Irán pedig a választásokon győztes síita koalíció meghatározó szerepére építené az új bagdadi kormányt.
A bagdadi iráni-amerikai tárgyalások nemzetközi háttere ellentmondásos. Irán atom(fegyver)programja az egész világot aggasztja. Teheránt az ENSZ - bizonyos értelemben - pellengérre állította, s arra kényszerítené, hogy fogadja el a világszervezethez tartozó bécsi Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrzését, feltételeit és hagyjon fel az atomfegyver-készítésre is alkalmas urándúsítással. Irán nemzetközi elítélését, az ENSZ BT elé citálását, adott esetben büntetőszankciókkal való sújtását elsősorban az Egyesült Államok szorgalmazza, mondván, alapos a gyanú, hogy Teherán atomfegyvereket fejleszt ki.
A múlt héten megkezdett iráni hadgyakorlatok csak olajat önthetnek a tűzre, erősítvén azt a tábort, amely meg van győződve róla, hogy a szerteágazó iráni fegyverkezési programok, a feltételezett tömegpusztítófegyver-fejlesztések nemcsak a Közel-Kelet, Izrael, hanem más régiók békéjét is fenyegetik. Erősödhetnek az Irán atomlétesítményeire tervezett csapásmérés hívei is. Teheránban ezeknek az eseményeknek más olvasatuk van: meg akarják mutatni elsősorban az amerikaiaknak, hogy képesek szembeszállni katonailag is velük.