Nem ott áll az út szélén

Eltökélt, megnyerő modorú és missziónak tekinti a fogyatékosok sportját. Sir Phil Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) elnöke - korábbi világ- és Európa-bajnok kerekes székes kosárlabdázó - 2001-es megválasztásakor határozott irányt, új utat jelölt ki a mozgalomnak, s tekintélyét a NOB, valamint a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) tagjaként is latba veti. Az ötvenhat éves angol elöljáró - akit II. Erzsébet királynő a kerekes székes kosárlabdáért tett szolgálataiért 1991-ben lovaggá ütött - az I. nemzetközi paralimpiai sportfilmfesztivál alkalmából tartózkodott Budapesten; itt nyilatkozott a Népszabadságnak.

- Született: július negyedikén...

- Higgye el, ez az egyetlen kapcsolat köztem és a függetlenség napja között!

- Pedig...

- Na igen: három éve, amikor megválasztottak NOB-tagnak, július negyedikére esett a procedúra. Duplán örültem, habár azt akkor is tudtam: nem a poszt a lényeg, hanem az, hogy mit tesz az ember.

- Öt esztendeje vezeti az IPC-t. Mi változott azóta?

- Sok minden. Az irányítást úgy vettem át, hogy készen kaptam a szervezeti stratégiát, ugyanakkor a vezető testületben különféle szervezetek elnökei kaptak helyet, és mindenki igyekezett a saját érdekeit védeni. Az átalakítás kezdetén huszonkettőről tizennégyre csökkentettem az irányító grémium létszámát, és a szűkebb, operatívabb vezetőségben a sportolók képviselői is megjelentek. Versenyzőközpontú, a világra nyitott, pozitív példákkal élen járó bizottság kialakításának láttam neki. Eladdig a mozgalom elszigetelten működött, távol az emberektől, a NOB-tól: mást ne mondjak, megválasztásom előtt az IPC-nek nem volt szponzora.

- Ez meg hogyan fordulhatott elő?

- Előzőleg a nemzetközi kerekes székes kosárlabda-szövetség elnökeként dolgoztam...

- Diplomatikus válasz.

- Maradjunk annyiban: beiktatásomkor én sem hittem el, mi a helyzet. Azóta viszont már három főtámogatót is magunk mögött tudunk.

- Netán a fogyatékosok sportja is professzionálisabb lett?

- Inkább versenyképesebb.

- A professzionalizmust azért hoztam fel, mert számos doppingesettel találkoztunk a fogyatékosoknál is, márpedig amatőralapú sportolásnál aligha beszélhetnénk ilyesmiről.

- A torinói téli játékokon háromszor annyi ellenőrzést végeztek, mint négy éve, Salt Lake Cityben, és most senki nem akadt fenn a kontrollon. Amúgy a zéró tolerancia elvét vallom, ugyanúgy, mint Jacques Rogge, a NOB elnöke.

- Olykor nehéz átlátni, hogy a sportágakon belül miként alakulnak ki a kategóriák: például a mindkét lábát vesztett ember hogyan kerül azonos futamba egykezű társával? Mi a vonatkozó szabály?

- Az a legfontosabb, hogy a versenyek fairek legyenek. Egyebet ne mondjak, kosárlabdában a labda dobása és elkapása alapján rendszereznek, míg úszásban az egyensúlyozás a mérvadó: itt a kar a lényeges, ezért a lábak hiánya e tekintetben nem feltétlenül jelent hátrányt. Ezzel együtt a rendszer, amelyet a kilencvenes évek végén német orvosok alakítottak ki, még fejleszthető. Megannyi más mellett.

- Konkrétan?

- Több regionális sporteseményt kívánunk rendezni, és minél több olyan versenyzőt bevonni a mozgalomba, aki nem juthat el az olimpiára. Szeretnénk továbbá közelebb hozni a parasportot az emberekhez, a világ szervezeteihez, államaihoz, kormányaihoz.

- Ezért tüntette ki a fogyatékosok központi jutalmazását az épekéhez igazító Gyurcsány kormányfőt?

- A miniszterelnök úrral már a 2004-es athéni paralimpián is sokat beszélgettünk, és azt éreztem rajta: megérti missziónkat. Ennek lényege pedig az, hogy nekünk nem az út szélén van a helyünk, hanem ott, ahol mindenki jár.

A legfontosabb a fair play
A legfontosabb a fair play
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.