Kameratenger figyeli New Yorkot
A New York Daily News című internetes újság szerint kísérleteket folytatnak arra, hogy iránymikrofonokkal automatikusan bizonyos zajok hangforrása felé fordítsák a kamerákat. A hétmilliós metropolis azonban szövetségi pénzeket szeretne, hogy londoni mintára huszonnégy órás megfigyelés alá vonják Manhattan alsó, majd középső részét.
A rendszer továbbfejlesztése esetén a rendőrség minden behajtó autó rendszámtábláját leolvasná, és összevetné a lopott, illetve a terrorista-gyanús személyek nevén nyilvántartott kocsikat tartalmazó adatbázissal. Újabb technológiai szintet jelentene, ha - mint a tudományos fantasztikus filmekben - a sofőrök, sőt a járókelők arcát is össze tudnák vetni a terrorizmussal gyanúsított személyekével.
New York május végén tudja meg, elnyerte-e a rendszer kiépítéséhez kért 81 millió dollárt. Igaz, már most is ez a világ egyik legjobban bekamerázott városa. A hatóságok mintegy ezer berendezéssel figyelik a metróállomásokat, és két év múlva már 2100 kamerával követik majd a földalatti forgalmát. További 3100 kamera van a városi finanszírozásban épült lakótelepeken. Ezenkívül sok ezer kamera van cégek és magánszemélyek tulajdonában. Ezek elvben az épületek, az irodák és a lakók biztonságát szolgálják, ám rengeteg helyen úgy vannak beállítva, hogy az utcán közlekedőket is rögzítsék.
A legrégebbi és legerősebb amerikai polgárjogi szervezet, az ACLU már a mostani állapotokat is túlzásnak, a terveket pedig elhibázottaknak tartja. - Lehet, hogy Raymond Kelly rendőrfőnök kész lenne "meg-figyelési társadalomba" kényszeríteni minket, ám úgy véljük, hogy a bűnözéssel és a terrorizmussal szemben a kamerák sem jelentenek csodaszert.