Miniszterelnök kerestetik Irakban

Az iraki kormányfő személye körüli több hónapos huzavona megoldására tegnap Bagdadba utazott Condoleezza Rice és Jack Straw. Az amerikai és brit külügyminiszter nem csinált titkot abból, mi a cél: miniszterelnököt keresni. Az irakiak ugyanis a december 15-i választás óta lámpással sem találtak olyan személyt, aki elfogadható lenne a többségi síiták, illetve a kisebbségi szunniták és kurdok számára. Rice és Straw többek között tárgyalt Dzsalal Talabani elnökkel és Ibrahim Dzsafari jelenlegi kormányfővel.

Az AP hírügynökség jelentése szerint az utóbbi találkozó előtt a teremben meglehetősen feszült volt a hangulat és a protokollfotókon is erőltetett mosolyok látszódnak. A síita Dzsafari eddig nem mutatkozott hatékony kormányfőnek, és a szunniták neki róják föl a síita milíciák garázdálkodását. A parlamenti többséget adó síita koalíció ennek ellenére ismét őt szánja a kormányfői székbe, miközben Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok bagdadi nagykövete már a polgárháború kirobbanásától tart.

A két külügyminiszter egy kompromisszumos jelölttel kívánja lecsillapítani a kedélyeket, ám egyelőre nem világos, hogy a meglepetésszerű út során született-e bármilyen megegyezés. Straw az oda úton azt mondta a gépen lévő tudósítóknak, hogy jelentős aggodalmat vált ki az új iraki kormány megalakulásának elhúzódása, és szeretnék sürgetni a megállapodást. Rice nem válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy megmondják-e végre Dzsafarinak, hogy "neki annyi". Az amerikai diplomácia irányítója ugyanakkor "az értelem hangjának" nevezte Ali asz-Szisztanit, az iraki síiták legfőbb vallási vezetőjét, aki a színfalak mögül igyekszik kézben tartani az eseményeket. A nagyajatollah korábban az amerikaiakkal való megegyezés hívének mutatkozott - ugyanakkor él a gyanú, hogy a külföldi erők távozása után iráni mintára iszlám köztársasággá változtatná Irakot. Ez az ország vallási és etnikai összetétele miatt szinte bizonyosan polgárháborúhoz vezetne, amelybe Törökország és Irán is beavatkozna.

Ám a jelenlegi erőszak is ugyanide vezethet. Az, hogy az amerikaiak márciusban "csak" 29 embert veszítettek, ami több mint két éve a legalacsonyabb havi adat, önmagában még nem jelent javulást: a szekták véres merényletekkel és csoportos gyilkosságokkal próbálják megfélemlíteni egymást, ezért nem marad erejük a külföldi katonák elleni akciókra.

Félt, ezért mondta videóra, hogy Irakban az ellenállók fognak győzni - ezt tartalmazza Jill Carroll amerikai újságíró közleménye. A Bagdadban elrabolt 28 éves riporternő a múlt héten nyerte vissza szabadságát és tegnap hazaérkezett Bostonba. Kiszabadulása előtt elrablói feltételül szabták, hogy ítélje el Bush elnök politikáját, és a felvételt feltették az internetre. Később, elvben már "szabadon", egy szunnita párt főhadiszállásán készült interjú Carrollal, aki azt mondta, jól bántak vele és nem fenyegették. Most ezt is visszavonta, és keserű szavakkal bírálta elrablóit, akik agyonlőtték a tolmácsát, és csaknem három hónapig rettegésben tartották foglyukat.

Váratlan vendégek, kényszeredett mosolyok
Váratlan vendégek, kényszeredett mosolyok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.