Az észak-amerikai magyar külképviseleteken rendben, nagyarányú részvétel mellett zajlott le szombaton az országgyűlési választások nyitányát jelentő szavazás, Európában pedig ma szavazhatnak a külföldön élők.
Az észak-amerikai külképviseleteken lezajlott a szavazás
A mostani az első országgyűlési választás, amelyen a magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgárok külföldön is leadhatták szavazatukat, éspedig azokra az egyéni választókerületi képviselőjelöltekre és területi listákra, amelyekre a magyarországi lakcímük alapján jogosultak szavazni.
A szavazás első fordulóját külföldön egy héttel a magyarországi elé tűzték ki, hogy legyen idő a szavazóurnák hazaszállítására, a második fordulót pedig a hazai szavazással azonos napra. Az amerikai földrész annyiban kivétel, hogy az időeltolódás miatt a szavazás napját szombatra tették vasárnap helyett mind a két fordulóban.
A kontinensen New Yorkba vetették fel magukat a legtöbben a választói névjegyzékbe: összesen 438 fő, a külképviseletek közül csak a londoni és a brüsszeli lista hosszabb. A szavazást a külképviseleti választási iroda (KÜVI) bonyolította le, amely legkevesebb két tagból áll, mint Torontóban, Ottawában és Los Angelesben, az elnökét a magyar külügyi tárca küldte, a tagja pedig az adott külképviselet erre kijelölt diplomatája volt. Washingtonban és New Yorkban a KÜVI három tagú volt, közülük ketten Budapestről érkeztek. Az öt észak-amerikai szavazókörbe csak a Fidesz küldött megfigyelőt, olyan személyt, aki az országban dolgozik vagy tanul.
New Yorkban a 438 regisztrált szavazóból 333-an szavaztak le (76 százalék). A szavazóknak itt kellett a legtöbbet várni, olykor két óránál is többet. Az este hét órás zárás után még legalább hatvanan vártak bent a sorukra, így a voksolás 21 óra 15 perckor fejeződött be. A szavazók közül néhányan messziről érkeztek, Chicagóból vagy Bostonból, és sokan családostul, gyerekestől kerekedtek fel az útra. Szórád Gábor, a Fidesz megfigyelője úgy ítélte meg, hogy a várakozásnak az előírt körülményes eljárás volt az oka. A KÜVI professzionális munkát végzett, megállás nélkül dolgozott.
Washingtonban a 247 regisztrált szavazóból 215-en adták le voksukat(85 százalék). Bodor András, a Fidesz megfigyelője, az ifjúsági és sportminisztérium volt közigazgatási államtitkára úgy ítélte meg, hogy semmi sem zavarta meg a választások tisztaságát.
Torontóban a névjegyzéken szereplő 149 személyből 122-en szavaztak (82 százalék). Az Egyesült Államokból is érkeztek szavazók, így a közeli Buffalóban tanuló magyar egyetemisták. Besenyei László Zoltánné, a Fidesz megfigyelője "abszolút profinak nevezte" a szavazás lebonyolítását. A kanadai fővárosban, Ottawában a magyar nagykövetségen 25-en jegyeztették be magukat és 22-en le is szavaztak.
A csendes-óceáni parti Los Angelesben a 165 regisztrált szavazóból 122 adta le voksát (74 százalék). A legidősebb egy 92 éves úr volt, aki egyedül autózott 120 kilométert, hogy szavazhasson. Több külképviseleten is előfordult, hogy néhányan megfelelő magyar személyi okmányok hiánya miatt, vagy pedig azért, mert - általában saját hibájukból - nem kerültek fel a névjegyzékbe, nem szavazhattak.
Mexikóvárosban a névjegyzékbe vett 16 szavazásra jogosult magyar állampolgár közül tizennégy adta le voksát - tájékoztatott Herczeg György nagykövet. A szavazók többsége Mexikóvárosból érkezett, de jöttek a fővárostól háromszáz kilométerre fekvő Querétaróból is.
A KÜVI nem végez szavazatszámlálást. A lezárt urnákat a külügyminisztérium küldöttei viszik haza a legközelebbi légi járattal diplomáciai futárpostaként. Az egyik diplomata elmondta, hogy a hosszú repülőút során az urnát, ha a szükség úgy hozza, még a mellékhelyiségbe is magával viszi.
A magyar állampolgárok korábban két alkalommal élhettek külföldön szavazati jogukkal: 2004-ben a júniusi európai parlamenti választáson, decemberben pedig a kettős állampolgárság kérdéséről rendezett népszavazáson. 2004-ben még csak a nagykövetségeken lehetett szavazni, most viszont a konzulátusokon is.
Megkezdődött a szavazás az európai magyar külképviseleteken
Európa-szerte megnyíltak helyi idő szerint vasárnap reggel hatkor a magyar külképviseleteken kialakított szavazóhelyiségek, hogy a névjegyzékekben szereplő választópolgárok leadhassák voksukat az egyéni választókerületi képviselőjelöltekre és a területi listákra a magyarországi parlamenti választás első fordulója keretében. A további 79 külképviseleten vasárnap kezdődött a szavazás első fordulója. Az időeltolódás miatt Közép-Európához képest korábban nyitottak ki a szavazóhelyiségek Ausztráliában, Ázsiában és Kelet-Európában. Fő szabály szerint helyi idő szerint reggel hat és este hét között szavazhatnak a választók, ám néhány külképviseleten - éppen az időeltolódás miatt - egy vagy két órával hamarabb zárnak az urnák.
Az Országos Választási Iroda (OVI) interneten elérhető hivatalos adatai szerint mind a 176 egyéni választókerületet érinti a külföldi szavazás. A megadott határidőig 8111 választópolgár kérte külképviseleti névjegyzékbe vételét. A nagykövetségeken, illetve a főkonzulátusokon a szavazók ugyanazokat a szavazócédulákat kapják kézhez, mint amelyeket odahaza kapnának.
A külképviseletek közül a londoni magyar nagykövetség fogadja majd a legtöbb választót: itt az első fordulóban 1247, a másodikban 1234 szavazó jelezte a részvételét. Hatszáz feletti a száma azoknak is, akik Brüsszelben kívánják választói jogukat gyakorolni. A legkevesebben Tripoliban szavaznak majd: itt az első és második fordulóra mindössze egy személy jelezte részvételét. A Fidesz - a pártok közül egyedüliként - harminchárom helyre küldött megfigyelőket. (MTI)