Nem rendeltek el készenlétet

Semmivel sem tudnak többet az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagjai az esetleges terrorfenyegetésről, mint a közvélemény - szögezte le Kövér László a grémium tegnapi ülése után. A fideszes bizottsági elnök kijelentésénél Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár egy cseppet továbbment, amikor is - a korábbi bejelentésekhez képest visszafogottabban - kijelentette: nem áll olyan adat vagy jelzés a szolgálatok rendelkezésére, ami az április 9-én véget érő kampány eseményeit "negatívan érintené".

Az államtitkár szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő helyesen döntött, amikor nyilvánosságra hozta a feltételezett merényletekkel kapcsolatos hírt, mert ez visszatarthatta a gyanúsítottakat attól, hogy akcióba lendüljenek. Tóth András abban bízik, hogy megtalálják az érintett személyeket, s kiderül: volt-e a fenyegető jelzésnek valóságalapja. Az esetleges megbízó kilétének felderítése azonban jóval nehezebb feladat lesz. Egyelőre ugyanis szerinte nincsenek arra utaló konkrét adatok, hogy ki mozgathatja a szálakat a háttérben.

Tóth András és a titkosszolgálatok beszámolóját a bizottság kormánypárti tagjai elfogadták, az ellenzék pedig tartózkodott. Kövér László szerint ugyanis nemhogy arra nincs egyértelmű válasz, hogy kik, hol, mikor, miért és kinek a megbízásából akartak robbantani, de még arra sem, hogy megalapozottak voltak-e a fenyegetettségre vonatkozó információk.

A bizonytalanságot - állítja Kövér - fokozta a politikai hozzá nem értés. Ezt bizonyítja szerinte, hogy a március 22-én érkezett hírről csak 27-én értesítették az országos rendőrfőkapitányt, és csak 29-én hívták össze a terroristaellenes koordinációs bizottságot. Ráadásul - mondta Kövér László - Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, aki a kormány nemzetbiztonsági kabinetjének a vezetője is, azért nem vett részt a mostani bizottsági ülésen, mert a kabinet még nem tárgyalta a kérdést. Emellett a terrorizmus elleni fellépés egységes végrehajtására kiadott tavalyi belügyminiszteri utasításban meghatározott készenléti fokozatok (A-tól D-ig) egyikét sem léptették életbe. Kövér László közölte: Gyurcsány Ferenc először a nagygyűlésekre datálta az esetleges merényleteket, majd kiterjesztette az összes kampányeseményre. Márpedig - figyelmeztetett Kövér - március 22. óta számtalan politikai nagygyűlés volt, sok tízezer résztvevővel.

A bizottsági elnök mindezekből arra következtet: nem lehet tudni, mennyire komoly a veszély. Már csak azért sem, mert a szlovákok információinak ellenőrzése a mai napig nem fejeződött be (a kormány korábban az ellenőrzéssel magyarázta a hatnapos várakozást). Szerinte nem utolsósorban a titkosszolgálati tájékoztatás tartalmának megszellőztetése miatt.

Gyurcsány: A nyilvánossághoz kellett fordulni


A miniszterelnök tegnap a Klub Rádióban arra az újságírói felvetésre, hogy a jobboldali sajtó a bombafenyegetés hírével szándékosan és politikai céllal riogatta a közvéleményt, úgy reagált: "a mérce, amit itt alkalmazni kell, a saját meggyőződésünk és felelősségünk". A miniszterelnök utalt a köztársasági elnökkel folytatott beszélgetésére, ahol "közös volt abban az álláspontunk, hogy ilyen helyzetben nincsen más lehetősége egy miniszterelnöknek, mint amit tud, azt a nyilvánosság elé tárja".

Kövér László szerint a bizottság sem tud többet, mint a közvélemény
Kövér László szerint a bizottság sem tud többet, mint a közvélemény
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.