Irán egy hónap haladékot kapott

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban szólította fel Iránt, hogy harminc napon belül tisztázza az atomprogramjával kapcsolatos gyanúkat, és hagyja abba az urándúsításra irányuló tevékenységét.

A háromhetes alkudozás nyomán született határozat "aggodalommal állapítja meg", hogy Teherán folytatja az urándúsításra való előkészületeket, és megszakította az együttműködést a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ). A dokumentum nem kötelező érvényű, és nem tartalmaz automatikus szankciókat.

Az eredeti európai javaslat ennél sokkal keményebb volt, ám Oroszország és Kína ellenezte az atomtechnológia terjedésének veszélyeire figyelmeztető vagy a BT szankcionálási lehetőségeire utaló passzusokat. Andrej Gyenyiszov orosz ENSZ-nagykövet az AP hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy egyelőre csak gyanú van Iránnal szemben - és a létra tetejére is csak úgy lehet eljutni, ha először az első fokra lépünk fel. Amerikai kollégája, John Bolton viszont azt hangsúlyozta, hogy a Biztonsági Tanács végre közel került a "húszéves titkos atomfegyver-program" érdemi megtárgyalásához. A diplomata szerint a határozat félreérthetetlen jelzés Teheránnak, miszerint hiába próbálja elkendőzni a tényeket.

A sor most ismét az NAÜ-n van, egy hónapon belül tájékoztatnia kell a BT-t az elért haladásról. A testület elvben gazdasági szankciókkal sújthatja Iránt, sőt az amerikaiak a fegyveres fellépés lehetőségét sem zárják ki. Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter ugyanakkor "indokolatlan propagandának" minősítette a szerinte kizárólag békés atomprogramról szóló BT-határozatot. Mint nyilatkozta, Irán továbbra is kész tárgyalni a NAÜ-vel.

Brit források szerint az USA ellenkezése ellenére továbbra is érvényes az a londoni javaslat, amely Oroszországot és Kínát is bevonná az Iránnal folytatott tárgyalásokba. Eddig az EU nevében Franciaország, Nagy-Britannia és Németország próbált megállapodni Teheránnal, ám az irániak augusztusban visszautasították a kompromisszumos javaslatot, és megszakították a tárgyalást. Azt a megoldást is elvetették, hogy az uránt egy oroszországi helyszínen, kooperációban dúsítsák.

Az iráni álláspont szerint joguk van a teljes technológiai lánc kiépítésére. A Nyugat viszont attól tart, hogy a dúsítás nemcsak erőművekben felhasználható nukleáris fűtőanyag, hanem atomfegyver előállítására is irányul. Iránnak már most is olyan rakétái vannak, amelyekkel nemcsak Izraelt, de Dél-Európát, sőt akár Magyarországot is elérheti. Mahmud Ahmadinezsad elnök többször nyíltan beszélt Izrael elpusztításáról.

Iráni férfi tüntet Berlinben Teherán atompolitikája ellen
Iráni férfi tüntet Berlinben Teherán atompolitikája ellen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.