A szavazólap bent marad

Egyet teljesít az OVB a szerdai tízpárti egyeztetésen megfogalmazott három állásfoglalás-kérés közül.

A pártok a csalások megelőzése érdekében kérték a testület közbenjárását. Az OVB tegnap állásfoglalásban hívta fel a figyelmet arra, hogy a szavazólapot a vonatkozó törvény szerint nem lehet kivinni a szavazókörből. Aki élni kíván a választójogával, tudomásul kell vennie: az "állami tulajdonban" levő nyomtatványokkal nem rendelkezhet tetszése szerint. Az állásfoglalás a választási szervek számára is csupán iránymutatásul szolgál, a szavazókat is kötelező magatartási szabályokat pedig végképp nem fogalmazhat meg. Ezért a bizottság több tagja is úgy vélte, hogy törvénymódosításra lenne szükség, ám esélyt sem látnak, arra, hogy az új rendelkezések időben hatályba léphetnének; a törvény korrekciója ellen szól az is, hogy holnap a külképviseleteken már megkezdődik a voksolás.

Az egyeztetés után a pártok kezdeményezték, hogy az OVB tegye kötelezővé: a szavazólapokat a bizottság előtt kell borítékba helyezni. A testület erről állásfoglalást nem, csupán a lehetséges jogsértés következményeire felhívó közleményt bocsátott ki. Hasonlóképpen nem adtak ki állásfoglalást arról sem, hogy a szavazólapon hol kell elhelyezni a bizottsági pecsétet, mert a nyomtatványok hátoldalát csak akkor lenne érdemes lebélyegezni, ha azokat a bizottság előtt kellene borítékba helyezni. (L. K.)

Választási prüdéria

A pártok a másfél évtizeden át közmegelégedésre működő rendszer kikezdésével próbálkoznak. Az ok egy sokak által vitatott tanúvallomással alátámasztott választási csalás lehetőségének elhárítása. A Fidesz azzal vádolta ugyanis az MSZP-t, hogy 2002-ben egy településen láncszavazást szervezett. Egy ember csak borítékot dobott az urnába, majd magával vitte az üres szavazólapot, a következő választó pénzért a megrendelő előtt töltötte ki a szavazólapot, bedobta, megint kihozott egy ürest, és így tovább. S hogy ez tömegével történt volna. Igaz, négy év alatt erről senki nem beszélt, bizonyíték nincs. Most mégis nagy keménykedés keveredett körülötte. De hogy mindenki megnyugodjon, a pártok hajlandóak volnának belemenni abba, hogy az emberek a bizottság előtt kötelesek legyenek lepecsételtetni a szavazócédulájukat, majd e testület előtt helyezhetnék azt be a borítékba. Láncszavazás kizárva. Ehelyett, gondolom, ügyesen kellene forgolódnia annak, aki ragaszkodna hozzá, hogy senki meg ne lássa, kire szavaztak. A jelek szerint nem zavar ugyanis senkit, hogy milyen kínos helyzetbe hoznak mindenkit, aki ad a szavazás titkosságára, vagy csak fél, hogy meglátják, kire adta a voksát. Csak remélni lehet, hogy ha más nem, az idő hiánya megakadályozza, hogy az elhárítani reméltnél sokkal nagyobb hibát kövessenek el a politikusok.

(Nagy N. Péter)

l Lendvai Ildikó tegnap bemutatott egy Borsod megyei listát, amely ugyanúgy pártszimpátia alapján sorolta be az embereket, mint a gyulai adatbázis. Ezt szerint a mezőkövesdi Fidesz irodavezetője, Tállai András fideszes képviselő "jobbkeze" mentette utoljára. Lendvai szerint ez igazolja: a Fidesz országos adatbázist állított föl.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.