Lélekcserélő idők

Egyre inkább reménykedő kormánypártiak és néha már aggódó ellenzékiek küldözgetnek sms-eket. A közvélemény-kutató cégek - a választás előtti utolsó nyilvános - felmérései szerint valószínűbb, hogy az MSZP és az SZDSZ koalíciója maradhat a kormányrúdnál.

Ha pontosak a felmérések eredményei, elbukhat az utóbbi három évben sokak által végzetszerűnek jósolt kétpártrendszer. A friss adatok alapján az SZDSZ reális, az MDF halványabb, de el nem vethető eséllyel pályázik az új Országgyűlésbe.

Szinte minden adat a politikai határértékek körül mozog, ahol kétszázaléknyi elmozdulás mindent megváltoztathat. Talán e prolongált bizonytalanság miatt sem szerencsés, hogy a kutatóknak nyolc nappal a választás előtt el kell némulniuk. A demonstrációk és a tévéviták előtt. Ki tudja, milyen hatású lesz az MSZP szombati nagygyűlése? Mond-e másnap olyat Orbán Viktor, ami fordíthat a kormánypártok számára kedvező közhangulaton? De ha nem ő, beszél-e és mit a "nemzet orvosa" vagy a párt kérlelhetetlen katolikusa? És ha kiderül még egy masszív botrány bármelyik oldalon?

Meglehet, az MDF "centrumosodása" már az MSZP-t is gyengítheti, de visz voksot a Fidesztől is, csakúgy, mint a MIÉP-Jobbik, valamint Bánk Attila és Bartók Tivadar kereszténydemokrata és vidékpárti formációja. Csupa olyan kérdés és feltételezés, amelyre ma nem adható megbízható válasz.

Az sem kevés azonban, ami az utolsó közvélemény-kutatásokból kihámozható. A leginkább jellemző tény valamennyi cég adataiban, hogy nincs kormányváltó hangulat. Érdemes összevetni az új adatsorokat a négy évvel ezelőttiekkel is. 2002-ben mindenki azt vizslatta, hogy a Fidesz mennyivel vezet az MSZP előtt, mondván, azzal el is dől a küzdelem. A Fidesz győzelmét jó előre nyugtázók úgy gondolták, "lent" csak az a fontos, hogy az SZDSZ és a MIÉP támogatottsága kioltsa egymást. Pedig a négy évvel ezelőtti felmérések már jelezték a "kispártok" jelentőségét, sőt a kormányváltás esélyét is, ha Kuncze Gábor, és nem Csurka István pártja lesz az erősebb. És ma is a "kicsiken" múlhat az új kormány összetétele. Előfordulhat, hogy a Fidesz az idén is - mint 2002-ben - a legtöbb mandátumot szerzi, mégsem alakíthat kormányt. A 2006-ra kirajzolódni látszó forgatókönyv tehát emlékeztet a négy évvel ezelőttire. Azzal a különbséggel, hogy ma nemcsak az SZDSZ tűnik erősebbnek a Fidesz lehetséges segédcsapatainál - az MDF-nél vagy a Harmadik Útnál -, hanem az MSZP is a Fidesznél.

Meglehet, az emberek csak arról döntenek: kormányváltó vagy "Orbán-váltó" hangulatban lesznek-e április 9-én és 23-án. Ha teljes ciklusra bizalmat adnak a másfél éve kormányzó Gyurcsány Ferencnek és koalíciójának, az megrengetheti a Fidesz mozdíthatatlannak tűnő oszlopait, és a jelenkorra is igaza lesz Baradlaynénak, aki ezt mondta Richárdnak: "lélekcserélő idők járnak, fiam". Igaz, mást fognak érteni alatta az egyik, illetve a másik oldalon.

Ma a "hosszabbítás" tűnik valószínűbbnek, de a két nevezetes napig még sok víz folyik le az amúgy is megáradt Dunán.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.