Széntüzelésű erőmű szén-dioxid-kibocsátás nélkül
A német vállalat vezérigazgatója Harry Roels a Börsen-Zeitung című lapban elmondta: a 400-450 megawatt kapacitású üzem a tervek szerint 2014-ben készül el. A beruházás tartalmazza az erőmű megépítését, valamint a szén-dioxid elszállítását és tárolását.
A német energetikai ágazat vezető vállalatai április 3-án találkoznak a kormány képviselőivel, hogy megvitassák az elkövetkező időszakban tervezett beruházásokat, különös tekintettel a környezetvédelemre.
Japán: munkamorál és szén-dioxid-kibocsátás
A japán környezetvédelmi minisztérium új szabályokat léptet életbe a szén-dioxid-kibocsátás mérséklése érdekében: kötelezővé teszi a misztériumban az este 8 óra utáni villanyoltást. Április 3-tól vezetik be az új rendszert a minisztérium épületeiben azzal, hogy, ha az alkalmazottak késő este is folytatni akarják munkájukat, kénytelenek lesznek azt egy közös helységben végezni.
A Kyotoi Egyezmény értelmében a japán minisztériumokban 2007 márciusáig a szén-dioxid-kibocsátást a 2001 évi szinthez képest 7 százalékkal kellene csökkenteni, ám a légszennyezés mértéke a 2005 márciusával zárult pénzügyi évben 4,6 százalékkal haladta meg a 2001 évi szintet. A környezetvédelmi minisztérium CO2 kibocsátása 10,4 százalékkal állt magasabb szinten a viszonyítási évhez képest.
A minisztérium illetékesei tartanak attól, hogy az új szabály végrehajtása nehézségekbe ütközik, mivel a minisztériumi alkalmazottak - nem csak a környezetvédelmi minisztériumban - rendszeresen este 10-ig vagy akár éjfélig is dolgoznak. " Nehéz lesz rábírni a minisztérium 700 dolgozóját, hogy a munka végeztével hazamenjenek" - közölte egy illetékes. A minisztériumi vezetés annyi engedményt tesz, hogy a parlamenti ülésszakok idején égve maradhatnak késő este is a lámpák a hivatalokban, ilyenkor ugyanis több a munka.
Japánban a télen kampány indult a hivatalokban, a vállalatoknál a fűtés mérséklésére, a dolgozókat pedig kardigánok viselésére ösztökélték, akárcsak a nyári takarékosabb légkondicionálási kampány idején, amikor a túlzott hűtés helyett a zakók mellőzésére szólították fel a dolgozókat.
Japán egyelőre messze van attól, hogy közelítsen a kyotói egyezményben rögzített szén-dioxid-kibocsátási célok megvalósításához: 2010-re 6 százalékkal kellene az 1990-es évi szint alatt maradni, ám 2004-ben - a rendelkezésre álló legutóbbi statisztika szerint - a CO2 kibocsátás 7,4 százalékkal haladta meg az 1990-es évi szintet.
(forrás: MTI)