A Marketing Centrum szerint szoros befutó, koalíciós győzelem
Nézze meg frissített interaktív grafikánkat!
Március első napjai óta az MSZP támogatottsága az öszszes megkérdezett körében négy százalékkal növekedett, miközben az összes többi párt támogatottsága gyakorlatilag változatlan maradt. A kampány márciusi fejleményei tehát a korábban bizonytalanok köréből állítottak számottevően sok embert a nagyobb kormánypárt oldalára. Ez azt eredményezte, hogy a becslési bizonytalanságon belül ismét azonos a két nagy párt támogatottsága. Az MDF és az SZDSZ esetében valójában csak tizedszázalékosak a csökkenések, de emiatt mindkét pártnál lefelé kellett kerekíteni.
Az MC szerint egyre biztosabbnak tűnik, hogy április 9-én elmarad a részvételi arány a 2002-es rekordtól. Mostani felmérésük adatai szerint 62 és 68 százalék közötti részvételi arány várható: a legvalószínűbb érték a 65 százalék. A két nagy párt hívei nagyjából egyformán elszántak: a Fideszt támogatók részvételi valószínűsége az elmúlt hetekben 73-ról 76 százalékra nőtt, az MSZP támogatóié gyakorlatilag ugyanannyi maradt, mint három hete: 77 százalék. A kisebb pártok hívei változatlanul kevésbé lelkesek, mint a győzelemre is esélyes pártok támogatói. Ugyanakkor azért az SZDSZ-támogatók részvételi valószínűsége emelkedett: 67-ről 71 százalékra. Az MDF támogatóinak esetében azonban mindössze két százalék a változás, és jelenleg is csak 66 százalék az átlag.
Mindez azt eredményezi, hogy az MSZP esetében 44 százalék a legvalószínűbb listás eredmény, a Fidesz esetében 43, az SZDSZ esetében öt, az MDF pedig csak négy százalékra számíthat. Más pártoknak nincs esélyük.
Ha április 9-én a legvalószínűbb várható eredmény valósul meg, akkor 2006-ban nem lesz kormányváltás. Ez azonban kevésen múlik. Ha ugyanis az MDF-nek is sikerülne öt százalék fölé kerülnie, vagy az SZDSZ öt százalék alá süllyed, akkor nagyon könnyen többségbe kerülhet az ellenzék. Tovább fokozza a bizonytalanságot, hogy a választás első fordulójában várhatóan részvevők nagyjából három százalékának teljesen szabad a politikai vegyértéke és még bárhogyan dönthet.
Az viszont az MSZP győzelmét valószínűsíti, hogy a megkérdezettek 39 százaléka azt szeretné, ha a jelenlegi koalíció maradna kormányon, és csak 32 százalékuk szeretne kormányváltást. A választásra jogosultak 16 százalékának ez mindegy, 13 százalékuk pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.