A Telekom lenyelné riválisát
A telefon-előfizetők feltehetően nem látnák kárát, a távközlési piac szereplői, és a szakhatóságok mégis ferde szemmel néznék, ha a Magyar Telekom (MT) Rt. megvásárolná legnagyobb vetélytársát. Az év eleje óta új tulajdonosra váró Invitel Rt. megszerzésével ugyanis a már ma is a fővonalak 78 százalékát kiszolgáló néhai Matáv kezébe kerülne a piac 89 százaléka. Hivatalosan azonban egyelőre nem kapott kritikát, hogy a legnagyobb szolgáltató rajthoz állt a hálózatával kilenc szolgáltatási körzetet ellátó cég megvásárlásáért.
Ettől függetlenül ügyesen fogott hozzá az Invitel Rt. eladásához az American Investment Group (AIG) befektetési alapja, és a GMT Telecommunications Partner. A távközlési cég értékesítésére megjelent pályázati felhívás március eleji jelentkezési határidejéig legalábbis tízen jelezték érdeklődésüket - köztük az MT Rt.
A Magyar Telekomnál a cégvásárlási tervekről szóló információkat nem kommentálták. A sajtóban eddig napvilágot látott hírekkel ellentétben azonban állítólag konkrét ajánlatok egyelőre sehol nem kerültek terítékre. Sőt, még a licitálásra alkalmat adó tárgyalások sem kezdődtek meg a vevőjelöltek, és az Invitel tulajdonosai között.
A látványos tolongás mellett arra nincs válasz, hogy a tulajdonosok miért akarnak megválni magyar cégüktől. Igaz, az AIG-GMT párosa már a társaság 2003 májusi megvásárlásakor sem rejtette véka alá, hogy az akkor még Vivendi Telekom néven futó céget pénzügyi befektetésnek tekintik. Azt, hogy a befektetés mennyire jött be, korai találgatni, hiszen bizonytalan, a tulajdonosok mennyit kasszíroznak majd az Invitel eladásakor. Annyit mindenesetre tudni, hogy a ma mintegy 500 millió euró értékűre becsült céget az AIG-GMT kettőse a korabeli hírek szerint 20-25 millió euróért vásárolta meg. Mielőtt azonban még befektetésük meghússzorozásához gratulálnánk, számba kell venni azt is, hogy a céggel együtt annak 300 millió eurós hitelállományát is átvállalták. Ennek negyedét pedig a hírek szerint azonnal ki is fizették.
Az Invitel küszöbönálló tulajdonosváltásánál a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) nem játszik majd meghatározó szerepet. Így az ügyletet Márton György az NHH szóvivője sem kommentálta. Emellett arról sem kívánt beszélni, hogy milyen hatással lehet a bekapcsolt fővonalak 11 százalékát kiszolgáló távközlési társaság MT Rt.-hez kerülése.
Ettől függetlenül a legnagyobb hazai szolgáltató terjeszkedésével az előfizetők még nyerhetnének is. A felmérések tanúsága szerint legalábbis jelenleg az MT Rt. szolgáltatási területein a legélénkebb a piaci verseny, a legtöbb alternatív szolgáltató ugyanis itt jut szerephez. Emellett a piacvezető széles sávú hálózatával is megelőzi ellenfeleit. A Magyar Telekom mellett szól az is, hogy összekapcsolási díjai alacsonyabbak az Invitelénél - ami erősen érinti a telefonálók számláját is.
Elkészült a budapesti rádióalap
Április ötödikén - határidőre - átadja a budapesti új egységes digitális rádió-távközlő rendszert (az EDR-t) a készenléti szerveknek a T-csoport (a T -Mobil, és a Matávból lett T-Com) leányvállalata, a Pro-M Rt. A hagyományos urh-rádiókat a rendőröknél, mentőknél tűzoltóknál felváltó rendszer országosan 2007 februárjáig készül el - akkortól is fizet érte az állam az igénybevételéért, évi bruttó 11 milliárd forintot. Addig talán az érintettek is használatba veszik a rendszert, most ugyanis csak az alaphálózatot, és 14 ezer készüléket kapnak meg - azokat még számmal kell ellátni, rendszerbe kell állítani, be kell építeni a kocsikba, és meg kell tanulni a használatukat (ugyanúgy szervezetre kell szabni a készülékeket, ahogyan egy mobiltelefont személyre kell alakítani - csak utóbbi egy
kicsit bonyolultabb). Így a választások idejére a rendőrökön még biztosan nem látni új, modern rádiókat, amelyekkel illetéktelenek hallgatózásától védve, egymással és a mentőkkel is képesek lesznek beszélni. (V. I.)