Netanjahu elismerte: súlyos a Likud veresége

Izrael új centrista pártja, a Kadima győzött a kneszet (parlamenti) választásokon, és vezetője, Ehud Olmert szerda hajnalban Izrael állandó határairól szóló tárgyalásokra szólította fel Mahmúd Abbász palesztin elnököt, de hozzátette: előrehaladás hiányában országa egyoldalúan fog lépni.

A "népszavazásnak" kikiáltott választáson győzött tehát az a program, amely a Gázai övezet tavaly novemberi kiürítése után a nagyobbik palesztin terület, Ciszjordánia egyoldalú leválasztását és a határok ugyancsak egyoldalú rögzítését vetíti előre. A keddi voksolás több tekintetben a meglepetések választása volt: ilyen csekély részvételi arányt - nem egész 63 százalékot - Izrael történetében korábban nem mértek; gyakorlatilag összeomlott a nacionalista-vallásos blokk. Magas mandátumszámmal parlamenti helyhez jutott a Nyugdíjasok pártja.

Huszonnyolc mandátum a Kadimának

A kedden megtartott választásokon a szavazatok több mint 99 százalékának megszámlálása alapján a Kadima 28 mandátumot nyert a 120 tagú törvényhozásban. Ez gyengébb eredmény a korábban vártnál, de a biztosnak ígérkező koalíciós partnerek eredményével könnyen szavatolja Olmert számára a kormányalakítást. A végleges eredményt pénteken teszik közzé, miután számba vették a katonák, a diplomáciai képviseletek dolgozói, a kórházban, illetve börtönben szavazók voksait.

Erősorrendben a középbal Munkapárt követi a Kadimát, 20 mandátummal. Amír Perec pártja, amellyel mint kormányerővel számolnak, elégedetten nyugtázta az eredményt. A lehetséges koalíciós partnernek számító ultraortodox Sasz párt 13 parlamenti helyet nyert. Utána a radikális jobboldali Iszrael Beiteinu, az orosz bevándorlókra támaszkodó formáció következik 12 mandátummal. Első embere, a moldovai születésű Avigdor Lieberman joggal tart igényt a jobboldali ellenzék vezérének posztjára.

Az ellenzéket erősítő Nemzeti Vallásos Párt-Nemzeti Egység tömörülés 9 helyhez jutott. A számszerűleg legnagyobb meglepetést a Nyugdíjasok pártja okozta: Rafael Eitán pártja 7 mandátumot kap a 17. kneszetben. A pártot a kormányprogram - így a koalíció - számára könnyen megnyerhetőnek tekintik. A másik ortodox vallásos párt, az Egyesült Judaista Tóra 6 parlamenti széket kap. A koalíció részesének ígérkező Merec 4 mandátumra számíthat. A három arab párt együtt 10 parlamenti helyet (3-3-4) foglalhat el.

Ehud Olmert ideiglenes kormányfő, aki a koalíciós tárgyalásokhoz máris felállította csapatát, ismét jelezte, hogy kész kormányába bevenni minden olyan pártot, amely elfogadja programját. A felálló koalíció összetétele egyelőre nem ismert, annyi azonban biztos, hogy a nacionalista-vallásos oldalnak nincs meg együttesen 60 mandátuma, hogy meggátolja a kormányt céljai elérésében.

Olmert területeket ígért a palesztinoknak

Területeket ígért a palesztinoknak szerda hajnalban Jeruzsálemben Ehud Olmert, az előző nap megrendezett izraeli választásokon az előzetes felmérések szerint legtöbb szavazatot nyert párt, a Kadima vezetője. Olmert hívei előtt leszögezte: kész lemondani a Nagy Izraelről szőtt álmokról, és "készek vagyunk területeinkről zsidókat kitelepíteni, hogy önök valóra válthassák államalapítási álmukat". Elmondta: az elkövetkező években kijelölik annak a zsidó államnak a határait, amelyben többségében zsidók élnek majd. Az ügyvezető kormányfő szerint így most a palesztinokon sor, hogy letegyenek a zsidó állam lerombolásáról.

Jobboldali összeroppanás

"Semmi kétség, hogy nagy csapás ért bennünket" - fogalmazott kedden késő este Tel-Avivban Benjamin Netanjahu, rámutatva arra, hogy az azóta eltelt 100 nap óta, amikor Ariel Saron egykori pártvezető otthagyta a Likudot, a pártot a második érzékeny veszteség érte, még ha ez annak is betudható, hogy "könyörtelen kampányt folytattak ellenünk".

"Drágán megfizettünk azért, hogy haragot és kiábrándultságot váltottunk ki az ország gazdaságának megmentésére tett kísérletünkkel" - mondta az egykori izraeli pénzügyminiszter. Hozzáette azonban: a nép egyszer majd megérti, hogy miért kényszerültek ezekre a gazdasági szigorító intézkedésekre.

Abbász ellenzi a "leválasztási" tervet

Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán felszólította Ehud Olmert ügyvezető izraeli kormányfőt, hogy mondjon le a megszállt Ciszjordánia egyoldalú "leválasztását" célzó tervéről. Abbász erről egy nappal azután beszélt, hogy Izrael új centrista pártja, az Olmert vezette Kadima győzött a parlamenti választásokon.

A palesztin elnök a szudáni fővárosban, az Arab Liga csúcstalálkozójának második napján újságírók előtt azt hangoztatta, hogy az izraeli választások eredménye nyomán semmi sem fog változni, ha Olmert nem mond le a zsidó állam határainak egyoldalú kijelölését célzó tervéről.

Olmert, a január 4-i agyvérzése óta kómában lévő Ariel Saron utódja hirdette meg Ciszjordánia egyoldalú "leválasztását", közölve, hogy azt folytatja, amit Saron a Gázai övezettel elkezdett - a palesztin területek elhagyását saját elhatározásból, a katonákat és a telepesek tízezreit visszavonva Izraelbe. Ez alól három kolóniatömb kivétel, azokat a zsidó állam magához csatolja. Olmert megfogadta, hogy 2010-ig Izrael rögzíti saját határait.

Szakértő szerint a Kadima új megoldást kínál

A választásokon nyertes Kadima párt új paradigmát kínál Izraelnek határai egyoldalú kijelölésével - vonta le a legfontosabb következtetést a választási eredményekből Slomo Avineri professzor, izraeli politikai elemző, aki szerint a kormánykoalíció felépítése nehéz feladatnak ígérkezik. Avineri úgy látja, hogy a két korábbi nagy párt - mind a Munkapárt, mind a Likud, ha merőben eltérő platformról is - megállapodásra törekedett a palesztinokkal. Nem volt azonban alternatívájuk a megállapodás hiánya esetére, és ezt kínálja a centrista Kadima. Az elemző szerint "nagy valószínűséggel nem lesz megállapodás a palesztinokkal, ez a Hamász-kormány felállásával még világosabb, mint eddig, és Izrael egyoldalú döntéseket lesz kénytelen hozni".

Ennél nehezebben megjósolható az Ehud Olmert vezette kormánykoalíció összetétele. Avineri a Kadima, a Munkapárt és az ultraortodox Sasz párt szövetségét tartja a legvalószínűbbnek, "még két kisebb formációval karöltve". Kérdésre a szakértő jóval bizonyosabbnak mondta a Sasz koalícióba lépését, mint a világi baloldali Merec pártét, amelynek általában koalíciós részvételi szándékot tulajdonítanak. "A Merec támogatni fogja a kormány (Ciszjordániát) leválasztó döntését, ahogy azt a Gázai övezet tavaly novemberi leválasztásakor is tette, de ehhez nem fontos a kormányzati részvétele. A Merecnek amúgy is csak 4 mandátuma lesz, míg a Sasznak tíznél több" - hangoztatta a neves politikai elemző. Szerinte az arab pártok (10 mandátum) vélhetően tartózkodni fognak a leválasztás megszavazásakor, de ez sem lényeges a többség elnyeréséhez.

A kormánykoalíció felállításának időtartamát a törvények a választásoktól számított 1 és 2 hónap között jelölik meg. Az alacsony részvételi arány (amely 62,2 százalékkal országos negatív rekord) Slomo Avineri szerint "mellékes kérdés és a normalitás keretei közé illeszkedik". Izraelben mindig magas volt a választási részvétel, csak az elmúlt években kezdett csökkenni - emlékeztetett, s ennek okát abban látja, hogy a legtöbb demokratikus országban az emberek 70 százaléka a választásokon ugyanúgy szavaz, ahogy az előző választásokkor, márpedig Izraelben most merőben új helyzettel találták szemben magukat a pártok hívei.

"A Likud Saron (Ariel Saron volt kormányfő) nélkül nem ugyanaz, mint vele volt. A Munkapárt Peresz (a Kadimába távozott Simon Peresz volt munkapárti vezető) nélkül nem ugyanaz, mint vele volt" - mondta, megjegyezve, hogy a kettészakadt világi Sinui, amelynek 15 képviselője volt az előző kneszetben, most egyszerűen eltűnt - hangzik Slomo Avineri elemzése.

(MTI)

Ehud Olmert
Ehud Olmert
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.