Uniós mobilháború
A korábbi fenyegetőzések után hadat üzen az Európai Unió a mobilszolgáltatóknak: az Európai Bizottság olyan szabálytervezetet készít elő - jelentette be tegnap a testület távközlési biztosa, Viviane Reding -, amely jövőre átlagosan 40 százalékkal csökkentené a külföldön tartózkodók mobilhasználati díjait, az úgynevezett barangolási felárakat, és felső korlátokat szabna ezekre a tarifákra. A tervezet szerint a külföldön fogadott hívásokért felszámolt díjat meg is kellene szüntetnie a szolgáltatóknak az unió határain belül.
A bizottság távközlési szabályozó testületének munkaanyaga szerint a "barangolás" alapdíját percenként 0,30 euróra, vagyis nagyjából 75 forintra csökkentenék. Jelenleg percenként 0,70-0,80 eurós (180-200 forintos) tarifák is vannak, így a korlátozás a mobildíjakat esetenként több mint a felére csökkentené. (A magyar előfizetők a hívásfogadásért a közeli uniós tagállamokban jellemzően száz forint körüli díjat, az ott indított hívásért percenként 200-400 forintot is fizethetnek.)
A piaci verseny a külföldi mobilhasználat költségeit átlagosan 8 százalékkal szorítja lejjebb évente, az elmúlt hat hónapban azonban - hívta fel a figyelmet az uniós biztos - nem csökkentek ezek a tarifák. Viviane Reding szerint az uniós tagországok határain átnyúló szolgáltatásokért felszámolt többletdíj a külföldön dolgozó vagy utazó uniós polgároknak jelentős kárt okoz. Mint mondta: "ma már csak a mobiltelefonálásban érezni, hogy igenis vannak határok Európában".
A mobiltársaságok bevételének körülbelül 10 százalékát adják a barangolási díjak, ami számszerűen évi 10 milliárd eurós (mintegy 250-260 milliárd forintos) forgalmat jelent. Az uniós tervezet hírére ennek megfelelően reagáltak tegnap a tőzsdén jegyzett mobiltársaságok részvényei is. A világ legnagyobb mobilszolgáltatója, a Vodafone például három százalékot vesztett értékéből a bejelentést követően.
Az uniós szintű szabályozás azért is szükséges a független szakértők szerint, mert az úgynevezett nemzeti szolgáltatóknak nem fűződik igazán érdekük a külföldi szolgáltatóktól a "közvetítésért" szedett díjak csökkentéséhez, hiszen a pluszköltség nem saját előfizetőiket terheli. A tegnap ismertetett uniós tervezet a központi korlátozás irányába tett első határozott lépés, bár a tagországok és az unió parlamentjének jóváhagyása is elengedhetetlen ahhoz, hogy a munkaanyagból 2007-ben kötelező szabály legyen.
Tiltakozik a Vodafone
Az unió terve már közzététele előtt heves tiltakozást váltott ki a mobiltársaságokból. A Vodafone hétfőn, az EU távközlési biztosának várt bejelentése elé időzítette tiltakozását: figyelmeztetést intézett az EU-bizottság címére, hogy ne hamarkodja el a döntést az európai roaming-, azaz barangolási díjak korlátozásáról.
A 100 milliós előfizetői bázissal rendelkező társaság a Reuters hírügynökségnek is átadta az EU-bizottságnak írott levelét, melyben felhívja a figyelmet arra, hogy a verseny egyébként is lejjebb szorítja a roamingdíjakat, és egyben óva inti az elhamarkodott döntésektől, amelyeknek a cég szerint beláthatatlan következményei lehetnek az iparágban.
"Alapesetben akkor kell szabályozni a piacot, amikor az valami okból erre nem képes. Magyarázattal kell szolgálniuk már csak azért is, mert a tagországok felügyeletei már vizsgálták a kérdést, és nem találtak semmit, ami a piac működésének hiányosságaira utalt volna" - hangsúlyozta hétfőn Richard Feasey, a Vodafone tájékoztatási igazgatója.