Fényváros kisebb lemaradásokkal
Többek között a Budai Vigadó, a Váci utcai Szent Mihály-templom, a Fasori református és evangélikus templom, a Keleti pályaudvar és a XVIII. kerületi '56-os emlékmű kaphat díszvilágítást, ha a hivatalos lista bővítésére holnap a Fővárosi Közgyűlés is áldását adja. Ha így történik, a kivitelezés és a majdani üzemeltetés költségeit, azaz a karbantartásét és a villanyszámlát is a főváros állja, mivel mindez Budapest kezdeményezésére történik. A programhoz más is csatlakozhat, ám a többieknek maguknak kell kigazdálkodniuk a fejlesztés öszszegét. Egyelőre azonban a jelenlegi bővítés fedezete sem teljesen biztosított, így a 15 új "jelölt" közül több is csak később borulhat fényköntösbe.
Ennek ellenére Budapest látványosan "megvilágosodott" az elmúlt évtizedben, s kaptak attraktív díszfényeket középületei, műemlékei. A tendenciát a nemzetközi szakmai közvélemény is elismeri: a világ számos metropolisát tömörítő Fényvárosok Szövetségének Egyesülete szerint a budapesti díszvilágítás hangulatában, megoldásaiban előkelő helyet foglal el a nagyvárosok között. Ez köszönhető a cégeknek is: sok társaság saját pénzén borítja fénybe saját, reprezentatív székházát.
A főváros hivatalos díszvilágítási listáján jelenleg 154 tétel van, a szám a holnapi döntéssel várhatóan 169-re bővül. Ezzel azonban azoknak az objektumoknak a száma is megnő, melyek megvalósítása csak később várható. A már bennlévők közül is sok van ugyanis "várakozólistán". A 15 új közül ilyen lesz például a Budai Vigadó, melynek tervezése már folyamatban van, csakúgy, mint a belvárosi Bajcsy-Zsilinszky Endre-emlékműé. Végképp nem tudni azonban, mikor borulhat díszfénybe az V. kerületi Szent Mihály-templom vagy például a Keleti pályaudvar, a két Fasori templom, továbbá a XVIII. kerületi Uzsok téri örmény kisebbségi emlékmű. A XII. kerület 2006-ban tervezi az Apor Vilmos téri Igazak fala, a Jagelló úti Gesztenyéskert '56-os emlékművének és az Arany János Gimnázium díszvilágításának kivitelezését, ezeket a főváros befogadta a listájára.
Budapest díszvilágításának villanyszámlája egyébként elenyésző a teljes áramfogyasztáshoz képest. Jelenleg összesen csaknem 1100 kilowatt a berendezések teljesítménye, ami körülbelül négyszáz háztartás egyidejű áramfelhasználásával egyenlő. Ez fogyasztásban évi mintegy kétmillió kilowattórát jelent, ami nagyjából százmillió forintjába kerül a városnak. Az elmúlt időszakban - a főváros idegenforgalmának növekedésével - egyre nagyobb igény mutatkozott a díszvilágítás üzemidejének meghosszabbítására. A 2003-ban módosított rendelet ezért előírja: a berendezéseket január 1-jétől április 30-ig és november 1-jétől december 30-ig alkonyattól éjfélig, az év többi napján, tehát a nyári turisztikai főszezonban alkonyattól hajnali egy óráig kell üzemeltetni.