Választás és kivonulási referendum
Az alacsony részvétel a nagy pártoknak rossz, így Ehud Olmert, a győzelemre esélyes Kadima párt miniszterelnök-jelöltje is arra buzdította a szavazókat, járuljanak az urnákhoz. De hiába kisebb az érdeklődés, mint általában, a tét nagy: ha a Kadima alakít kormányt, a tervek szerint 2010-re meghúzhatják Izrael állandó határait.
S valójában csak a Kadima győzelmének mértéke kérdéses. Az Ariel Saron által négy hónapja alapított párt feltehetően a szociális programmal induló Munkapárt, a szintén baloldali Merec és a palesztin kérdésben tulajdonképpen semleges ultraortodox pártokkal köthet kormánykoalíciót. A Munkapárt meglepetést okozhat, amennyiben sikerül sok szavazót visszahódítani a Kadimától, és több mint húsz mandátumot nyerni. Benjamin Netanjahu a Likud vezetője még reménykedik abban, hogy egy jobboldali koalícióval meg tudja akadályozni a Kadima hatalomra kerülését. Ehhez azonban nagyot kell nyernie, ami valószínűtlen, hiszen a jobboldali párt saját táborában is a túlélésért küzd, az orosz szavazókat megcélzó Jiszrael Ba'Alijával szemben.
A választókörök reggel 7-től este 10-ig várták a szavazókat, akik 31 párt jelöltjeit küldhetik a 120 fős knesszetbe. A legtöbb voksoló azonban egyetért a Kadimával abban, hogy tárgyalás nélkül Izraelnek magának kell meghatároznia saját határait. Ez nem az 1967-es vonal, hanem a nagy ciszjordániai településtömböket magába foglaló biztonsági fal lenne. Az Olmert-féle megoldás azonban nem jelentené az izraeli-palesztin konfliktus végleges lezárását, hiszen a palesztin Hamasz-kormány számára elfogadhatatlan ez a kezdeményezés. A tavalyi gázai kivonulás és a radikális palesztin szervezet hatalomra kerülése egyaránt felrázta az izraeli politikát, ugyanakkor fáradttá, egykedvűvé is tette a szavazókat. Többek közt ezért is lesz nagy valószínűséggel Ehud Olmert (az egyébként eddig arrogánsnak és biztonsági kérdésekben tapasztalatlannak tartott politikus) a Balfour utcai rezidencia új lakója.
Elsöprő többséggel bizalmat szavazott a palesztin parlament kedden a Hamasz által megalakított kormánynak. A jelen lévő képviselők 70-36 arányban támogatták a kabinetet, amelynek élén miniszterelnökként Iszmail Hanija áll majd. Ketten tartózkodtak. A Hamasz 74 mandátumot szerzett a 132 fős törvényhozásban.