Értelmiségiek Semjén Zsolt kijelentéseiről
Amikor annak idején Semjén Zsoltot a KDNP elnökévé választották, csak kevesen gondolták, hogy az általa képviselt keresztény politika a parlamentáris demokráciát, s a rendszerváltással kivívott vallási, világnézeti és hitbeli sokszínűséget veszélyeztető tényezővé válhat - áll abban az állásfoglalásban, amelyet többek között Iványi Miklós metodista lelkész, Karsai László történész, Kertész Péter újságíró, valamint Ranschburg Jenő és Vekerdy Tamás pszichológus, Buda Péter valláspolitikai szakértő, Fazekas Csaba történész, Gábor György vallásfilozófus, Lukács Barnabás középiskolai tanár, Majsai Tamás református teológus írtak alá.
"A hazai politikai élet sajátos körülményei folytán azonban elnökké választása egyúttal kiindulópontja is lett egy döbbenetes politikai ámokfutásnak" - írták.
"Semjén Zsolt minden jó érzésű embertől idegen gyűlölködése az utóbbi napokban tetőzni látszik. Kampánybeszédeiben a hitlerizmussal azonosítja a világnézeti másságot; náciként bélyegzi meg azokat is, akik a hitet és a vallást legszemélyesebb magánügyként kezelik, a pogány és deviáns szitokszavakkal illeti a baloldali és liberális politikai áramlatokat és a mögöttük álló szavazók millióit" - összegezték álláspontjukat.
Úgy vélték: a KDNP elnökének minősíthetetlen megnyilvánulásai közé tartozik az is, hogy kigúnyolva a civil együttélés legalapvetőbb garanciáját jelentő demokratikus pluralizmus alapelveit, rendszeresen trágár kifejezésekkel, bűnözőkre alkalmazott jelzőkkel illeti azokat a politikusokat és magánembereket, akik következetesen kiállnak az eltérő, de egymással békésen megférő emberi értékek tiszteletben tartásának elve mellett.
"Mielőtt szavazataikat leadnák, a választóknak igenis szabad tudniuk arról, hogy annak a szellemiségnek, amelyet Semjén Zsolt képvisel a magyar közéletben, nincs helye sem a keresztény értékek között, sem az európai humanizmus hagyományán építkező szűkebb és tágabb hazánkban, Magyarországon és az Európai Unióban" - olvasható a közleményben.
(forrás: MTI)