Napfogyatkozás szerda délben

Március 29-én teljes napfogyatkozás lesz Földünk több pontján - a jelenség azonban hazánkban csak részleges fogyatkozásként lesz látható.

Napfogyatkozás olyankor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. A Napnak és a Holdnak az égen látható mérete közel egyforma, mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb, de 400-szor közelebb van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja. Részleges napfogyatkozás akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el. Utóbbi egy-egy napfogyatkozás alkalmával a föld több ezer kilométer széles területéről figyelhető meg. Teljes napfogyatkozás a részleges fogyatkozásnál sokkal kisebb területről látható. Utóbbi csak 100-200 km széles, ez a totalitás sávja.

A teljes napfogyatkozás elméletileg lehetséges maximális időtartama legfeljebb 7,5 perc - ilyen hosszú totalitás azonban rendkívül ritkán fordul elő.

A teljesség sávja Afrikán és Ázsián halad át. A fogyatkozás árnyékkúpja Brazíliából indulva átszeli az Atlanti-óceánt, Észak-Afrikát és Közép-Ázsiát, majd Mongólia nyugati határánál hagyja el bolygónk felszínét. A március 29-i teljes napfogyatkozás csak részlegesként látható hazánkból.

A Hold hazánk különböző pontjairól nézve 11 óra 41 perc és 11 óra 46 perc között lép be a napkorong elé. A fogyatkozás maximális fázisa 12:50 körül következik be, ekkor kísérőnk a napkorong 49-57 százalékát takarja majd el. A legnagyobb fázis idején is majdnem olyan világos lesz, mint amikor a Hold nem takarja el a Napot. Ennek ellenére, megfelelő felszereléssel megfigyelve, látványos jelenségnek lehetünk tanúi. A Hold délután két óra körül hagyja el a napkorongot, ekkor ér véget a részleges napfogyatkozás. Aki bővebb információkra kíváncsi, illetve tudni szeretné, hogy az ország mely részén szerveznek távcsöves megfigyelést - mintegy félszáz helyszínről van szó -, az látogasson el a hirek.csillagaszat.hu honlapra.

Hazánkban legutóbb 1999-ben volt teljes napfogyatkozás. A közeljövőben elérhető távolságban nem kerül sor ilyen jelenségre. 2008-ban Szibériában, 2017-ben és 2024-ben pedig az USA-ban lesz megfigyelhető teljes napfogyatkozás, mindannyiszor a legtöbb hazai érdeklődő számára elérhetetlen távolságban.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.