Kína harminc atomreaktort épít
A kínai államtanács jóváhagyta, hogy az ország atomenergia-termelő kapacitását 2020-ra 40 millió kilowattra kell növelni a jelenlegi 9 millióról, ami most Kína teljes áramtermelésének 2 százalékát adja.
A beruházások összesen 400 milliárd jüanba (50 milliárd dollár) kerülhetnek, összesen harminc új reaktort kell építeni. A kapacitások négy és félszeresre fejlesztése másfél évtized alatt azt is jelenti, hogy minden évben több mint 2,2 millió kilowatt kapacitást kell beépíteni.
Várható, hogy áprilisban egyezményt kötnek Ausztráliával urán szállítására, mondta a kínai külügyminisztérium egyik illetékese hétfőn.
Kínában ez idő szerint hat atomerőmű van.
Az atomerőművi fejlesztés után atomenergia részaránya a teljes kínai energiatermelésben 4 százalékra nőne, derül ki a China Daily című lap tudósításából.
Kína kőolajimportja februárban napi 2,91 millió hordóra csökkent a januári, napi 3,1 millióról, azonban 7,9 százalékkal meghaladta a tavaly februárit. Januárban az import 70,7 százalékkal, a két első hónapban 34,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Kína kőolajimportja tavaly évi átlagban 3,2 százalékkal nőtt csak, a 2004-es, 35 százalékos többlet után, de a tavalyi import így is újabb rekord mennyiség volt, 126,82 millió tonna, azaz napi átlagban 2,55 millió hordó.
Decemberben a kínai import 6,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de a változatlanul erős gazdasági növekedés a szükséglet újabb növekedését sejteti rövid távon. A nemzetközi elemzők nem bíznak a kínai GDP-növekedés idei lassulására szóló, kormányzati előrejelzésekben, ellentmondást látnak ahhoz képest, hogy a kínai olajszükséglet idei növekedését - importból és hazai termelésből - még a kínai Állami Információs Központ is 6 százalékosra becsüli a tavalyi 4 százalékos és a 2004-es, 15 százalékos növekedés után.
Tavaly július óta először, a kínai kormány a hét végén 3-5 százalékkal emelte az üzemanyagok kiskereskedelmi árát - miután a legfrissebb statisztika szerint, februárban Kínában 344 500 autót adtak el, 61 százalékkal többet, mint tavaly februárban.
Januárban 73 százalékos volt a többlet az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Kína a világ harmadik számú nemzeti autópiaca.
Hétfőn azonnali hatállyal extraprofit-adót vetettek ki a hazai kőolajtermelőkre.
Áprilistól fogyasztási adót vetnek ki Kínában a fűtőolajra, a repülőgép-üzemanyagra, a repülőbenzinre és a kenőolajokra, miután már korábban különadót vetettek ki a dízelre és a benzinre.
(forrás: MTI)