Stumpf a pártok és gazdasági elit kapcsolatáról nyilatkozott
Az Orbán-kormány volt kancelláriaminisztere szerint a pártfinanszírozás kérdése az egyik legfontosabb intéznivaló. A mostani gyakorlatot a legképtelenebbnek nevezte, mert a pártok, miután a töredékét kapják működési költségüknek, úgy jutnak pénzhez, ahogy tudnak.
A pártok a támogatóiktól pénzeket kérnek és fogadnak el - jelentette ki, hozzátéve, hogy ennek azonban ára van: aki hatalmon van, pozíciókat és zsíros üzleteket osztogat, aki ellenzékben van, azokba beruháznak a megtérülés reményében.
A korrupció és pártok közötti viszonyról beszélt néhány nappal korábban Dávid Ibolya, az MDF elnöke is. A Magyar Narancs című hetilapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban példaként említette, hogy miközben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke többször hangsúlyozta: 386 millió forintot lehet választási kampányra fordítani, "a kutya sem kérdez rá: tessék mondani, azt a 6 milliárdot, ami szeptember óta kiment a kampányokra, honnan, milyen formában szerezték meg a tisztelt pártok?"
Demokratikus kontroll nélkül működik a média
A média olyan "új hatalmi ág, amely minden demokratikus kontroll nélkül működik. Az ilyen típusú nyilvánosság, amelyben a gazdasági és politikai érdek összefonódik és mindenfajta más érdekek is megjelennek, félrevezet, manipulál, felemel és megbuktat" - fejtette ki a volt miniszter, aki jelenleg a politikai kutatásokkal, elemzésekkel foglalkozó Századvég Alapítvány elnöke.
Stumpf leszögezte: régóta tudja, hogy egy szűkebb agytröszt, tíz-tizenkét ember szabja meg a magyar nyilvánosság irányát.
A volt kancelláriaminiszter ugyanakkor az interjúban úgy vélekedett, hogy bár a jobboldal médiahátrányát "negyven év hátrány és tizenöt év lemaradás" jellemzi, a körülményekhez képest egész jól halad egy másfajta kommunikációs lánc kiépítésében.
"Ezt ismerte fel Orbán Viktor, amikor a Fidesz alternatív kommunikációs csatornát kezdett működtetni. A cél egy nemzeti elkötelezettségű média, de ebben a mi esélyünk olyan, mint a magyar gazdáé, aki egy százméteres versenyfutáson hetvenöt méterrel távolabbról indul uniós társához képest" - mondta.
A politológus szerint ezért szerveződtek meg a polgári körök, ezért jött lére a nemzeti konzultáció. Szerinte a baloldal médiaemberei ezt igyekeznek kigúnyolni és lebecsülni, holott a Fidesz legnagyobb politikai tőkéje és erkölcsi erőforrása az emberek tömegeivel való közvetlen találkozás volt.
"Ez volt a Fidesz politikai innovációja, és nagy lépést tettek a közvetlen részvételre épített demokrácia megújítása felé" - jelentette ki.
Az interjúban Stumpf elmondta, hogy nem készül kormányzati szerepre, nagyon jól érzi magát a Századvégnél.
(forrás: MTI)