Országokat nyelnek el az óceánok
Az Arizonai Egyetem kutatója, Jonathan Overpeck úgy véli, hogy a mostani tendenciák fennmaradása esetén a vízszint akár hat méterrel a jelenlegi fölött lehet. Az évszázad végére a légkör 2,3 Celsius fokkal lesz melegebb a mostaninál. Utoljára 130 ezer évvel ezelőtt volt hasonló meleg - akkor kizárólag a Föld pályájával összefüggő okok miatt. Az óceánok akkor az északi sarkvidék jegének rendszeres nyári olvadása miatt éppen hat méterrel álltak magasabban a jelenlegi szintnél. Most az "üvegházhatást" kiváltó gázoknak a légkörbe bocsátása okozza a melegedést.
A 2,3 fokos melegedés ezúttal mindkét jégsapka tartós, gyorsuló ütemű olvadásához és ezzel a vízszint évszázadonként egyméteres, majd még drámaibb emelkedéséhez vezet. Overpeck szerint egyébként ez a derűlátó forgatókönyv, mert ha az emberiség nem korlátozza egyes gázok, főleg az ózonréteget károsító szén-dioxid kibocsátását, akkor a folyamat még ennél is gyorsabb lehet.
Ugyancsak a sarkvidéki jégmező zsugorodásáról számolt be Bob Bindschadler. Az amerikai űrügynökség, a NASA gleccserszakértője szerint többé nem vita tárgya, hogy egyáltalán emelkedik-e az óceánok vízszintje. Most már csak az a kérdés, hogy milyen gyors a folyamat.