Nyomulnak az oroszok?
Jeruzsálemből jelenti
kiküldött munkatársunk
Zalán Eszter
Lépten-nyomon egykori Likud-szavazókba botlani, akiknek a családja évtizedeken keresztül a Likudra voksolt. Ám csalódtak, és ez a Kadima által nyújtott új út reménytelibbnek tűnik.
- Négy éve káosz van a parlamentben, és most végre egy irányba, előre (ezt jelenti a kadima szó) tekint minden párt, letisztultabbak a politikai vonalak - mondja a 21 éves Yishay Levy, aki korábban szintén a Likudra szavazott. Azt mondta, nem az emberben, azaz Olmert miniszterelnök-jelöltben, hanem az ideában hisz. A Hamasszal nem törődne akkor is, ha a radikális szervezet korábban hadüzenetnek nevezte Olmert tervét, mely szerint 2010-re meghúzza Izrael határait.
A pártgyűlésen tömegével lépnek be az emberek az új formációba. Feltűnően sok a fiatal arc. A legtöbben azonban a Likudot vezető Benjamin Netanjahu egykori pénzügyminiszter politikájára és a Likud központi bizottságának diktatúrájára panaszkodnak. - Harminc évig voltam kémiatanár a héber egyetemen, és Netanjahu megszorító intézkedései miatt most jóval kisebb a nyugdíjam - lamentál egy idős férfi.
- A gázai kivonulás csak az első lépés volt, teljes elszakadás kell a palesztinoktól - mondja a váci apától és debreceni anyától származó Avi Abeles, aki a Kadima párt könyvelője. - Lehet, hogy az elszakadás megerősíti a Hamaszt, de nem kell megszállva tartani az embereket és a területet - mondja. Szerinte gazdaságilag a Likudhoz, biztonságpolitikailag meg a munkapárthoz áll közelebb a Kadima - a koalíció nyitott.
A gyűlésen hatalmas Saron-és Olmert-plakátok várják a friss párttagokat. A kampányfilmből az derül ki, hogyan adta át a párt vezetése szerint a stafétabotot Saron Olmertnek. Ütemes tapssal köszöntik Cipi Livni külügyminisztert. Lendületben a Kadima.
A választás új sztárja azonban Avigdor Lieberman a Jiszrael Ba'Alija elnöke. Az orosz alkupolitikus egykor maga is likudos volt, most viszont a Likud helyett kínál alternatívát a jobboldali szavazóknak. Az elemzők valószínűsítik, hogy a kormánykoalíció tagja lesz, bár szerinte az egyoldalú elszakadás nem nyújt biztonságot. - Ha tizenöt mandátumot szerzünk, mindenkinek szüksége lesz ránk, viszont csak ha ötöt, senkinek. Még semmi nem dőlt el - mondta Lieberman a Népszabadság kérdésére. Az egymilliós orosz közösséget megcélzó politikus olykor olyan kijelentésekre ragadtatja magát, hogy az izraeli arabokat ki kéne toloncolni. Ellenfelei fasisztának, "reakcionistának" tartják, mert a Keletről bevándorolt zsidókat sem kedveli. Lieberman szerint egy ciprusi állapot hozna megoldást a palesztin-izraeli konfliktusra.
Az orosz nyelvű kampánygyűlés inkább egy öregek otthonában tartott társasági estre hasonlít. A volt Szovjetunióból érkezett nyugdíjasok Netanjahu ellen akarnak szavazni. - Azért szeretjük Liebermant, mert nem beszél a levegőbe - mondja egy idős hölgy. Izrael nyugodtan készül a választások előtti utolsó hétvégére.
Tüntetők és katonák összecsapása a falnál
Tizenhét palesztin megsebesült pénteken a Ciszjordániát és Izraelt elválasztó biztonsági kerítésnél rendezett két tüntetésben, amelyeket izraeli katonák oszlattak szét - közölték szemtanúk. A palesztinok közül tízet Bilinben, hetet pedig Bét-Szírában sebesítettek meg a rájuk kilőtt gumilövedékek. A sebesülteket a palesztin mentőszolgálat a helyszínen ellátta. Az izraeli hadsereg Bilinben tíz békeaktivistát - hét palesztint és három izraelit - is őrizetbe vett. Péntekenként rendszerint palesztinok és külföldiek százai tüntetnek a biztonsági kerítés ellen, amelyet szerintük jogtalanul építettek, illetve építenek a palesztin földeken. Izrael viszont azzal érvvel, hogy az építmény a terroristákat rekeszti ki az izraeli területekről. A biztonsági kerítés megépítését egyébként a hágai Nemzetközi Bíróság jogtalanak tartja, és követeli lebontását. (MTI)