Esztergomi ostorfasirató
Meggyőződése szerint az arra járó helybeliek arculcsapásnak érzik a harminc-harmincöt éves és még legalább ennyi ideig életképes fák tarra vágását meg a minden külön értesítés helyett kihelyezett alapkő felállítását, amelynek felirata - Széchenyi tér 2006 - semmit nem árul el arról, mi következik a fakivágás után.
- Másutt odaláncolják magukat az emberek a fákhoz, hogy megvédjék őket. Esztergomban erre idő sem lett volna, senki nem tudott arról, mi készül. Idős emberek sírtak a téren, amikor meglátták a pusztítást - mondja a telefonáló.
- A fákat én is nagyon sajnálom - osztja meg velünk érzéseit egy idős úr, aki épp keresztülsétál a téren, s megáll a még megmaradt öreg fenyők mellett. - A helyi újságban még tavaly értesítették a lakosságot arról, hogy ide díszteret építenek, ami nagyon helyes. De nem így kellett volna kezdeni. A közelben lévő üzletek bérleti szerződéseit is felmondták már régen, azóta gazdátlanul porosodnak a helyiségek. Attól tartok, a térrel is ugyanez lesz a helyzet: ki tudja, mikor fognak hozzá az átépítéshez - de ezek a fák már soha többé nem adnak árnyékot.
A Széchenyi teret övező, barokk és eklektikus stílusban épült műemlék épületek földszintjén zárt üzlethelyiségek, bankfiókok, ügyvédi irodák sorai közt bukkanunk rá egy cukrászda kirakatára. A cukrászdába igyekvő hölgy szerint felesleges siratni a fákat, a dísztér - ami értesülései szerint még az idén elkészül, mert Esztergom városvezetésének nem szokása félbehagyni a dolgokat - majd elfeledteti a veszteséget.
A sarki fodrászüzlet közönsége kevésbé optimista. Az alkalmazottak és a vendégek azt mondják, nekik fogalmuk sincs arról, miért kellett megfosztani az árnyéktól a teret, ami nyáron olyan lesz, mint a forró katlan. Itt van a szomszédban a városháza - vetjük közbe -, miért nem mentek át megkérdezni, mi történik.
- Ilyesmi itt nem szokás - néz ránk egy férfi értetlenül. Különben is épp rossz helyen kérdezünk ilyet, a százévesnél idősebb borbélyüzletet a polgármester szeretné felszámolni. Bíróságon is jártak már emiatt. Meggyes Tamás szerint nem illik a vállalkozás a majdani kávéházak és vendéglátóhelyek közé. Még azt is szóvá tette - mutat a férfi a műbőrrel bevont bútorzatra -, hogy pirosba van öltöztetve az üzlet. Ők meg - mutat a városháza felé - narancssárgák.
Láposi Elza, a városi képviselő-testület MSZP-frakciójának a vezetője arról tájékoztat, hogy a testület tavaly döntött a Széchenyi tér átépítéséről, amire 590 milliót pályázaton nyert Esztergom, 300 milliót pedig a költségvetéséből tesz hozzá. A térre ráfér a rekonstrukció, a baloldali képviselők - akik nem győzik hangsúlyozni, hogy miközben számos felesleges dologra költ milliókat a város, a közterületek rendezésére és szépítésére sosem jut elég pénz - mégsem fogadták el az erre vonatkozó tervet. Egyebek közt épp azért, mert fa nem volt a tervben, csupán dézsába ültetett tuják, kőburkolat, s más új szobrok között Mária Teréziáé, nyolcvanmillió forintért. A baloldali képviselők kellemes, élhető, árnyékos teret szeretnének, s egyáltalán nem biztos, hogy ami a városvezetés döntése nyomán megvalósul, az esztergomiaknak tetszeni fog - állítja Láposi Elza.
Takács István, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője viszont azt mondja: hogyne lennének fák a tervben. Igaz, ez már nem az eredetileg elfogadott terv, hanem annak módosított változata, ám eszerint pontosan annyi platánt és más díszfát ültetnek majd, mint amenynyit most kivágtak. A korszerűsítés több méter mélyen, a közművek felújításával kezdődik, így napokon belül eltűnnek a fenyők is, minden felszíni objektummal együtt.
Díszburkolat, díszmedencék, különleges díszkút, körben kávéházak, vendéglők, kellemes teraszok - az elképzelések szerint ilyen lesz őszre a Széchenyi tér. A Szentháromság-szobor megmarad, a lovas Bottyán a városháza udvarára kerül majd. Mária Terézia szobra pedig már állt egyszer ezen a téren Magyarország első, politikai indíttatásból készült köztéri szobraként. Az 1848-as szabadságharc idején szenvedett sérüléseket, némi nemzetőri közreműködéssel. Egy útépítés során, nem is olyan régen találták meg a maradványait - tájékoztat Takács István -, restaurátorokra bízták a helyreállítását, hogy ismét visszakerülhessen eredeti helyére.
Rövidesen kikerül egy tábla is a térre, amely az építkezésről tájékoztatja az arra járókat. A helyi lapban számítógépes grafika segítségével ismerkedhetnek a tervekkel a lakók, akik között talán olyanok is akadnak majd, akiket a százéves borbélyműhely sorsa is érdekel.
Lapunk október 19-én ezzel a cikkel kapcsolatban helyreigazítást tett közzé.