Már nem titkos a Postabankról készült jelentés
Pénteki közleményében a Kehi úgy fogalmaz: "a Postabank Rt.-nél és a Workout Kft.-nél az állami pénzeszközök felhasználásának ellenőrzéséről készített jelentéstervezet adatvédelmi szakértői felülvizsgálata megtörtént, amelynek alapján a 'Titkos!' minősítés megszűnt".
A további nyilvánosságra hozatalt a jogi feltételek korlátoznák, mivel a jelentéstervezet banktitkot tartalmaz, amely a jogosultak engedélye nélkül nem tehető nyilvánossá - közölte a Kehi.
A stop.hu internetes hírportál február elején olyan dokumentumot jelentetett meg, amely szerint az állami költségvetésnek mintegy 30 milliárd forintos kára keletkezett a Postabank konszolidációjából, ami a 90-es évek végén zajlott. Az állam ekkora támogatást adott a Postabanknak a konszolidációra, a PB Workout Kft.-nak eladott eszközök, társaságok, üzletrészek után. A jelentés szerint a többletkiadásért a felelősség a bank menedzsmentjét terheli.
A Workout Kft. az interneten megjelent dokumentum szerint több jogszabályt megsértett, illetve a bank és a kft. közötti több ügylet esetén felmerül a hűtlen kezelés gyanúja. A Postabank konszolidációjának költségei meghaladták a 150 milliárd forintot.
A PB Workout Kft-nek eredetileg az volt a feladata, hogy a Postabank vagyonelemeinek értékesítésével mérsékelje az állami konszolidáció költségeit.
A dokumentumot az Index internetes hírportálnak sem Sepsey Tamás, a Kehi volt elnöke, sem Stumpf István, az Orbán-kormány kancelláriaminisztere nem volt hajlandó beazonosítani.
Ezt követően a pénzügyminiszter február 16-án kérte be a Kehi-től a Postabank vesztesége okainak és a személyes felelősség megállapítására vonatkozó vizsgálat anyagait. A Kehi elnöke másnap hat dokumentumot küldött át a Pénzügyminisztériumba, s egyben kérte, hogy a tárca foglaljon állást: indokolt-e az azokban szereplő adatok titkosítása.
A kérdésről szakértőket is megkérdezett a minisztérium, majd jelezte: nem ellenzi a minősítés feloldását, mivel azonban a titkosítást annak idején nem a Pénzügyminisztérium rendelte el, annak feloldásáról sem intézkedhetett. Ezek után kérte Kiss Péter a Kehi-től a felülvizsgálatot, illetve a dokumentumok mielőbbi nyilvánosságra hozatalát. Ezt követően kezdte meg a Kehi - az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény alapján - a minősítés felülvizsgálatát.
Február második felében szintén a stop.hu azt írta, hogy mind Sepsey Tamás, mind Stumpf István, mind Varga Mihály pénzügyminiszter - állításukkal ellentétben - tudtak a Postabankról szóló konszolidációs Kehi-jelentés létezéséről. Ezen állítás forrása az volt, hogy portál üzemeltetője az üggyel kapcsolatban névtelen levelet és három, "szigorúan titkos" feliratot tartalmazó dokumentumnak nevezett iratot kapott.
A dokumentumnak nevezett iratok egyike a Kehi által készített, s 2020 végéig titkosított összefoglaló ellenőrzési jelentés fedőlapja, a másik Végh Lajos aláírással a jelentés utolsó oldala, mindkét irat dátuma 2000 decembere. A harmadik, dokumentumnak nevezett irat egy levél Papp Csaba rendőr alezredesnek, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság osztályvezetőjének.
"Egyetlen Kehi-jelentést fogadott el a kormány, 1999. június 30-án, a Postabankkal kapcsolatos felelőtlen gazdálkodásról, ennek alapján történt a feljelentés, és most is zajlik a büntetőeljárás Princz Gábor és társai ellen" - jelentette ki Stumpf István az MTI érdeklődésére azt követően, hogy a stop.hu nyilvánosságra hozta e dokumentumoknak nevezett iratokat.
Megjegyezte: "más Kehi-jelentés nincsen, ezért mindenki, aki azt állította, hogy Kehi-jelentésről nem tud, az igazat mondott. Részanyagok vannak, de hogy ezek milyen típusú részanyagok, arról halvány lila gőze nincs senkinek, mert nincs a kezében az eredeti példány, amivel össze tudja hasonlítani".
A Postabank-konszolidációval kapcsolatos vizsgálatot 2003 februárjában a Medgyessy-kormány állította le. Annak a kormánynak módja lett volna a vizsgálatot befejezni és a szükséges lépéseket megtenni. Medgyessy Pétert kell megkérdezni, miért nem tette meg - mondta február második felében az MTI-nek Stumpf István.
(MTI)