Mikola István "pártszerte" megütközést keltett
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke tegnap levélben kért választ Orbán Viktortól: egyetért-e Mikola Istvánnal abban, hogy a hatalomnak korlátoznia kell az egyén szabadságvágyát. Mikola ugyanis a napokban egy pécsi fórumon azt mondta, hogy "a mindenkori irányításnak, menedzsmentnek, hatalomnak korlátoznia kell az egyén parttalan szabadságvágyát. Ma... nem közösségek kellenek, hanem szinglikből összeálló hordák kellenek, és akkor már indul is az Andrássy úton a menet, a fiúk, a lányok nyakába fülbevalók, lufik, és szól a recsegő rádióban a zene, amit úgy hívnak, hogy techno."
Kuncze azt írta Orbánnak: a liberálisok megszokhatták, hogy a Fidesz képviselői rendszeresen támadják és sértegetik a másképp gondolkodókat. Példaként említette Semjén Zsoltot, aki a "halálkultúra" képviselőinek minősítette a liberális értékek iránt fogékonyakat. Kuncze szerint Mikola Semjénen is túltesz, hiszen nemcsak a liberálisokat támadta, hanem minden, a szabadság iránt elkötelezett polgárt. Az MDF nevében Pusztai Erzsébet tiltakozott: senkit nem lehet megbélyegezni azért, mert egyedülálló. (Vagyis szingli - a szerk.) "A Fidesz miniszterelnökhelyettes-jelöltje ezzel több tízezer, nemegyszer szándékai ellenére egyedül élő nőt és férfit sértett meg!" - írja, fölszólítva a Fideszt, hogy a választások előtt tájékoztassa a választókat, hogyan, miben szándékozik korlátozni az egyéni szabadságjogokat.
A kórház-privatizációban találta meg a tiltakozások kulcsát Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője. Szerinte az emberek döntő többségéhez hasonlóan Mikola is ellenzi a kórház-privatizációt. Az MSZP és az SZDSZ viszont épp azt akarja, és fizetőssé tenné az egészségügyet. "Mikola István személye a garancia, hogy nem lesz fizetős az egészségügy, és nem adják el a kórházakat. A Fidesz kormányfőhelyettes-jelöltjét az egészségügyi privatizációban és a gyógyítás fizetőssé tételében érdekelt politikai erők próbálják támadni és lejáratni" - írta.
Mikola István eközben Pásztón járt, ahol azt mondta, a Fidesz megadja a nővéreknek a hűségjutalmat. Négyévente egy teljes évi bért kínált, ami első alkalommal 103 milliárd forintba kerülne. Kifizetik továbbá az orvosi ügyeletek elmaradt, összesen 36 milliárd forintnyi díját. Mikola hozzátette: az orvosi ügyelet finanszírozása az uniós előírások teljesítése esetén további 20 milliárd forint többletkiadást jelentene évente. A kórházak tartozásainak kifizetése számításai szerint további 40 milliárd forintot igényelne - ez is szándékába áll a Fidesznek, ha hatalomra jut. A 65 év fölötti cukorbetegeknek a szájon át bevehető gyógyszereket, valamint a daganatos betegségekre felírt orvosságokat százforintos "dobozdíj" ellenében adnák, és ingyenessé tennék a három év alatti gyerekek fontosabb gyógyszereit is. Ennek költsége évente 43 milliárd forint. Mikola ígéretei több mint 240 milliárd forintba kerülnek. Ehhez képest tegnap azzal utasította el a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által bejelentett szív- és érrendszeri megbetegedések elleni nemzeti programot - amelynek lényege, hogy speciális centrumokkal javítanák az ellátáshoz való hozzáférést -, hogy a szocialisták "már megint pénz nélkül ígérgetnek".
Rácz Jenő szakminiszter a maga részéről tegnap azt közölte, hogy az Új Magyarország program alapján 2007 és 2013 között 500 milliárd forintot fordíthat az egészségügy fejlesztésre. Ebből a jelentős forrásból a szakma által eddig kidolgozott négy program megvalósítható: a sürgősségi betegellátási, a csecsemő- és gyermekgyógyászati, valamint a nemzeti rákellenes program után elkészült a tegnap ismertetett, a szív- és érrendszeri megbetegedések visszaszorításának programja is.
Részlet Gyurcsány Ferenc internetes naplójából
"Orbán elnök úr helyettese Pécsett elég erősen fogalmazott. Bevallom, nem is értem, mit ért valaki azon, hogy a hatalomnak korlátoznia kell az egyén parttalan szabadságvágyát. Kikelni a fiúk ellen, akik fülbevalót hordanak, kikelni a technozene ellen egy politikusnak ma, 2006-ban... - nem látom ennek értelmét, okát, nem értem, hogy mire való ez. Ez lenne a szabad polgári Magyarország eszménye? Azt mondják nekünk a politikusok, hogy korlátozni kell a bennünk lévő szabadságvágyat? Talán Hiller István mondta, hogy Orbán Viktor a szó, Mikola István a szándék. Nos, igen. Ha valaki arról beszél, hogy a hatalom érdekében szavazati jogot adna a határon túliaknak, majd ennek a hatalomnak a birtokában korlátozná az egyén szabadságvágyát, az már nem csak Mikola úrnak a személyes véleménye."