Tőzsdebarátok találkozója a BÉT-en
Elemzők, cégvezetők, és tőzsdei befektetők előtt vitatta meg tegnap este, a Budapesti Értéktőzsdén pénzpolitikai elképzeléseit a négy parlamenti párt vezető gazdasági szakpolitikusa, akiről már az első percekben megtudhatták: a magyar lakosság többségével ellentétben mindannyian bírnak tőzsdei befektetéssel.
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, Veres János jelenlegi pénzügyminiszter, Kóka János, a szabad demokratákat képviselő gazdasági miniszter, és az MDF színeiben induló Katona Kálmán, a hírközlési és közlekedési tárca egykori vezetője abban is egyetértettek, hogy a tőzsdei befektetéseket élénkítenie, a cégek tőzsdére menetelét segítenie kell a következő kormánynak. A „hogyanban” sem mutatkoztak alapvető különbségek, élesebb vita legfeljebb az 1998–2002-es, illetve a 2002–2006-os kormányzati gazdaságpolitika „tőzsdebarát” jellegét illetően bontakozott ki.
Veres szerint a jelenlegi kormány érdeme a cégek tőzsdei bevezetésének támogatása mellett a negyedik nyugdíjpillér bevezetése, és a babakötvény, amely – hangsúlyozta – szintén segíteni fogja a hazai megtakarításokat.
Varga szerint a legfontosabb a tőzsde fejlődése szempontjából is egy kiegyensúlyozott államháztartás megteremtése, a takarékos állami gazdálkodás. A Fidesz képviselőjének álláspontja ebben a kérdésben tökéletesen egybecsengett Kóka véleményével is.
Varga a Fidesz tervei között említette, hogy győzelmük esetén eltekintenének az árfolyamnyereség-adó 2007-re tervezett részleges bevezetésétől is. Katona emellett a kamatadó bevezetését sem tartaná szerencsésnek. Katona kiemelte: az MDF elképzelései szerint az arra alkalmas állami cégeket is tőzsdére kéne vinni, kezdetben azok tízszázaléknyi részvénycsomagját. Ezen cégekben ugyanakkor a többségi állami részesedést a kisebbik ellenzéki párt hosszabb távon is megtartaná.
Az állami cégek privatizációja kapcsán négypárti egyetértés mutatkozott a Malév eladásában, amelyet Varga Mihály is szorgalmazott, ahogy abban is, hogy az állami cégek egy részét hosszú távon sem lehet magánkézbe adni. Katona Kálmán ezek között az energetikai társaságokat említette, míg Veres János Paksot, illetve az erdőgazdaságokat hozta fel példaként. A jelenlegi pénzügyminiszter a posta és a Volán-társaságok eladását sem tartja időszerűnek, teljes egyetértésben az MDF és a Fidesz szakpolitikusával. Ebben a kérdésben Kóka János maradt némiképp egyedül, aki szerint az államnál a tömegközlekedést már most is jobb színvonalon látja el az a néhány privátbusztársaság, amely ilyen szolgáltatásra már lehetőséget kapott.
(R. R.)