Tajpej nem rúgja fel a status quót
"Nem lesz változás az amerikai kormánynak, Bush elnöknek tett ígéreteimben" - mondta, hozzátéve, hogy "felelősen" kíván hozzájárulni a béke fenntartásához a Tajvani-szorosban, s 2008-ig tartó elnöksége idején "nem lesz meglepetés", ami Tajpej és Washington kapcsolatát megzavarhatná.
A magyarázkodásra azért van szükség, mert a Bush-kormányt, Tajvan fő szövetségesét, felkészületlenül érte, hogy Chen február végén beszüntette a Nemzeti Újraegyesítési Tanács működését. Peking ezt zokon vette és a tajvani elnöknek a függetlenség kinyilvánítása felé tett lépéseként értékelte, s Washingtontól kért biztosítékot a status quo fennmaradására. Chen egyébként indokolásában arra hivatkozott, hogy az újraegyesítési tanács felállításáról még 1990-ben az akkori Kuomintang (ma a fő ellenzéki erő) pártvezetése döntött a parlament megkérdezése nélkül. Nincs így törvényes alap sem a működésére, sem finanszírozására, ráadásul évek óta nem is folytat érdemi tevékenységet.
Az újraegyesítés akkor megfogalmazott elveire a szárazföldi Kína nem adott pozitív választ, sőt tavaly a pekingi népi gyűlés elfogadta a katonai támadást is kilátásba helyező "elszakadás elleni törvényt".