Moszkva és Peking ellenzi a szankciókat
Peking támogatja az orosz kompromisszumos javaslatot, amely kilátásba helyezi, hogy Irán orosz területen dúsíthasson uránt, és nemzetközi ellenőrzés keretében hasznosíthassa azt, ezzel kiiktatva annak veszélyét, hogy atomfegyverhez juthasson. Ez a javaslat jelenthet áttörést a jelenlegi körülmények között - vélte a pekingi szóvivő.
A pekingi közlés néhány órával azt követően hangzott el, hogy az ENSZ-ben eredménytelenül értek véget az Irán atomprogramjáról hétfő este kezdett tárgyalások. New Yorkban a Biztonsági Tanács állandó tagjainak, valamint Németország diplomáciai képviselőinek konzultációján nem tudtak megállapodni határozat szövegében. Mind az orosz, mind a kínai képviselő szerint a BT szankciókat is tartalmazó határozata csak elmérgesítené a helyzetet, s Iránt arra késztetné, hogy megszakítson valamennyi kapcsolatot a bécsi Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ). Értesülések szerint az eredeti brit javaslatban az szerepelt, hogy szólítsák fel Iránt az urándúsítás felfüggesztésére, s 14 napos határidővel a NAÜ jelentést készítene Irán együttműködési készségéről. Amennyiben ez negatív lenne, a BT szankciókat hagyna jóvá. Orosz részről a 14 napos határidőt túl rövidnek minősítették.
Az AP úgy tudja, hogy az ötök+Németország konzultációjának kudarcát követően az ENSZ BT teljes összetételben, tehát mind a 15 tagállam képviselőinek jelenlétében kívánja folytatni a vitát a nemzetközi válsággal fenyegető iráni nukleáris kérdésről.
A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság jogot formál a megelőző atomcsapásra, miután az USA ezzel fenyegetőzik. Észak-Koreának van mivel válaszolnia az agresszióra, az ország rendelkezik az elrettentéshez szükséges atomerővel - hangoztatta a phenjani külügyminisztérium egyik illetékese. (ITAR-TASZSZ)