Időben kapott segítséget Hajdú-Bihar
"Hajdú-Bihar 220 millió forint támogatást kapott, s az időben jött segítség jelentős mértékben hozzájárult a megelőző jellegű belvízvédekezési munkák elvégzéséhez" - tette hozzá a védelmi bizottság elnöke. Juhászné Lévai Katalin, a védelmi bizottság elnöke bejelentette: kedden levélben fordult a belügyminiszterhez azzal a kéréssel: tegyen javaslatot a kormánynak, hogy nyújtsanak anyagi támogatást a belvizek következtében károsodott, magántulajdonban lévő lakóingatlanok helyreállításának vagy újjáépítésének elősegítésére.
Czéh István tűzoltó-ezredes, hajdú-bihari katasztrófavédelmi igazgató arról számolt be, hogy február 17-e óta 47 településen volt valamilyen szintű védekezési munka, s jelenleg 24 településen még mindig tart a belvízvédelem. A megyében 65 személyt kellett otthonából ideiglenesen máshol elhelyezni, ők többnyire rokonoknál, illetve önkormányzati épületekben laknak. Beszámolt arról is, hogy eddig az idén 1.500 alkalommal vonultak intézkedni a tűzoltók Hajdú-Biharban. Ezen belül mindössze 10 százalékot tett ki azoknak az eseményeknek a száma, amikor tűzesethez mentek, a többi beavatkozás során belvízi szivattyúzást végeztek.
Kóthay László, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) igazgatója arról számolt be, hogy jelenleg 43 millió köbméter vizet tároznak a térségben, ami a tározó kapacitásuk 75 százaléka. Ugyanakkor - mint mondta - vannak olyan tározótavak, amelyek már "csordultig teltek". Közölte azt is, hogy a Hortobágy-Berettyó térségében továbbra is a legmagasabb, harmadfokú védelmi készültséget tartanak fenn.
Csökkent a belvíz Szabolcsban
Továbbra is lassan apad a Kraszna, így a vártnál később, várhatóan csak szerdán csökken a folyó vízszintje a másodfokú árvízvédelmi készültségi mérték alá - közölte a nyíregyházi Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője kedden az MTI-vel.
Kocsordnál a Kraszna vízmagassága 544 centiméter volt kedden délelőtt, ezért a gátak mellett még mindig szükséges a másodfokú készenlét fenntartása - mondta Bodnár Gáspár.
Az igazgató tájékoztatása szerint változatlanul magas a Nyíregyházához közeli Lónyay-főcsatorna vízállása is, Kótajnál 676, Kemecsénél pedig 736 centimétert mértek kedden délelőtt.
Hozzátette: a hóolvadás miatt kialakult belvíz következtében tartósan magasan vízszintre számítanak a csatornán, s elsőfokú árvízvédelmi készültség keretében fokozott mértékben ellenőrzik a töltéseit.
Bodnár Gáspár elmondta: Szabolcsban a belvíz által elöntött terület a folyamatos szivattyúzás eredményeként mintegy 700 hektárral csökkent az utóbbi 24 órában.
A Nyírség tájegység Ér- és Simai-patak völgyében másodfokúról, elsőfokúra mérsékelhették a belvízvédelmi készültséget, a Tisza-Túr közötti térségben pedig már meg is szüntethették.
Az elöntött 23.650 hektár föld miatt jelenleg négy öblözetben II., hétben pedig I. fokú készenlét keretében védekeznek. Négy vízgazdálkodási társulat és 18 önkormányzat is készültséget tart a területén.
Készültség a Körösöknél
A Körösök romániai vízgyűjtő területén az elmúlt 24 órában nem hullott csapadék, ám továbbra is elsőfokú az árvízvédelmi készültség a Berettyón, a Hortobágy-Berettyón, a Sebes-Körös alsó szakaszán és a Hármas-Körösön - közölte kedden a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. Az igazgatóság munkatársai 160 kilométeres szakaszon tartanak fenn készültséget, ezeken a szakaszokon az elmúlt 24 órában 253 fő vett részt a védekezésben - tájékoztatott Bak Sándor.
Elmondta: a belvízzel elöntött területek nagysága az előző naphoz képest 2050 hektárral, 16850 hektárra csökkent. Az igazgatóság azonban továbbra is mind a tíz belvízvédelmi szakaszon készültséget tart. Továbbra is harmadfok mellett védekeznek a mezőberényi és a réhelyi szakaszokon.
A szivattyúzási igény szintén csökkent az előző naphoz képest. Az igazgatóság 23 szivattyútelepet működtet, amelyek 3,72 millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadókba.
Nem változott az igazgatóság területén az önkormányzatok védekezési tevékenysége. Összesen 29 településen van érvényben készültség. Másodfok mellett 17, első fok mellett pedig 12 település védekezik a belvíz ellen. (MTI)