Egyre kevesebben a mandátumokért
A jelöltállítás során a papírforma érvényesült: az összes választókerületben csupán a Fidesz-KDNP, az MSZP és az SZDSZ tudott egyéni jelöltet állítani. A 176 körzetből az MDF 165-ben indul, a MIÉP-Jobbik 120 jelöltig jutott, a sorban következő Munkáspártnak pedig feleennyi sincs, míg a Centrumnak be kell érnie harminc emberrel. Az utóbbi három párt esetében így a tét inkább az, hogy túljutnak-e az állami támogatás megszerzéséhez szükséges egy százalékon. Egyébként a választás kiírása után negyvennél több jelölőszervezetet vettek nyilvántartásba, de nagyobb részüknek egyetlen választókerületben sem sikerült összegyűjteni az induláshoz szükséges legalább 750 ajánlószelvényt. Tucatnyi körzetben egy-egy független jelölt is ringbe száll.
Az egyéni jelöltek száma ezúttal alig haladja meg az ezret, így egy-egy mandátumért átlagosan öten-hatan versengenek. A mezőny valószínűleg a Nógrád megyei kettes körzetben lesz a legnépesebb: itt tizenegyen próbálkoztak. Miután a Zöldek Pártja jelöltjét nem vették nyilvántartásba, tíz név kerül majd a szavazólapra.
A négy legesélyesebb szervezet bejelentette területi és megyei listáit, így már lehet tudni, kik juthatnak biztosan a listákról megszerezhető 210 mandátum egyikéhez. A Fidesz-KDNP és az MSZP esetében csaknem biztos befutók a megyei listavezetők, míg a fővárosban az első tíz, az országos listán az első 20-30 ember kerülhet be a parlamentbe (akinél sok lesz az egyéni befutó, kevesebb listás helyet kap). Miután a jelöltek egy része egyéniben is vállalja a megmérettetést, és a különféle listák között is vannak átfedések, az országos listán akár a negyvenedik-ötvenedik hely is mandátumot hozhat. A pártok meghatározó személyiségei - az országos lista élén álló Orbán Viktor, Mikola István, Áder János, Semjén Zsolt, illetve Gyurcsány Ferenc, Hiller István, Szili Katalin és Lendvai Ildikó - persze semmit nem kockáztatnak.
Más a helyzet a csupán az ötszázalékos küszöb elérésére esélyes SZDSZ-nél. A szabad demokraták a fővárosi listáról három-négy, az országosról pedig 13-14 mandátumban reménykedhetnek. Ehhez jöhet még néhány egyéni siker az MSZP-vel közös jelöltektől. Ha az MDF is elérné az öt százalékot, ugyancsak hasonló számú listás képviselői helyben reménykedhetne. Ennek harmada az MDF-fel együttműködő Tisztelet Társaságának juthat.
Mára az is kiderült, hogy a négy legtöbb jelöltet állító párt közül háromnak az elnöke egyéniben is megméretteti magát: Dávid Ibolya MDF-elnök a Tolna megyei Tamásiban, a szocialista Hiller István a főváros XX. kerületében, az SZDSZ-es Kuncze Gábor pedig Szigetszentmiklóson indul. Orbánra ezúttal sem voksolhatnak a választók közvetlenül, s a szocialista miniszterelnök-jelölt is listáról kerül majd a parlamentbe.