Allavi: Ez már polgárháború

Az iraki háború kezdetének harmadik évfordulóján Bush és Cheney védte a mundér becsületét - ám a bírálatok egyre élesebbek.

Amerikában komoly hullámokat kavart Ijad Allavi nyilatkozata, amely szerint hazájában polgárháború dúl. - Napi átlagban ötven-hatvan ember veszítünk, ha nem többet. Ha ez nem polgárháború, akkor csak a Jóisten a megmondhatója, mi az - mondta a BBC-nek a volt iraki kormányfő.

Dick Cheney amerikai alelnök szerint viszont Irakban alkotmányos demokrácia van kialakulóban, és bár komoly kísérletek történtek a polgárháború kirobbantására, ezek sikertelenek maradtak. Ugyanígy vélekedett az Irakban lévő amerikai erők parancsnoka. George Casey tábornok, azt nyilatkozta, ő személy szerint nem hiszi, hogy már polgárháború zajlana Irakban, azt sem, hogy a küszöbön állna - és azt sem, hogy elkerülhetetlen lenne.

Chuck Hagel szenátor közbülső megoldást választott, szerinte alacsony szintű polgárháború folyik. - Fontos lenne befejezni annak ismételgetését, hogy nem hagyjuk el Irakot, amíg nem arattunk teljes győzelmet. Mi a győzelem? Már győztünk: Szaddámot megdöntöttük, Iraknak van alkotmánya, lezajlott a választás. A többi az ő dolguk - mondta a Republikánus Párt egyik 2008-as elnökjelölti várományosa.

Cheneyt a CBS riportere szembesítette a háború előtti mondataival, amelyekben azt jósolta, hogy Irakban felszabadítóként köszöntik az amerikai katonákat, majd tíz hónapja azt mondta, hogy az ellenállás az utolsókat rúgja. Az alelnök szerint korábbi véleménye helyes volt, csak a média torzítja el az Irakból érkező híreket.

Személyes vitába keveredett Cheney Edward Kennedy szenátorral, a háború egyik legélesebb bírálójával, aki azt mondta, hogy az iraki hadjáratot egyáltalán el se kellett volna kezdeni. Az alelnök erre azzal reagált, hogy nemzetbiztonsági ügyekben nem szorul Kennedytől iránymutatásra, a szenátor a 2001. szeptember 11-e előtti szemléletet képviseli, ma már másként kell bánni a világgal és a közel-keleti térséggel. A néhai John és Robert Kennedy öccse válaszközleményében megállapítja, hogy Cheney tévedett az al-Kaida és Szaddám Huszein kapcsolatát, a tömegpusztító fegyverek létét, az amerikaiak felszabadítóként való köszöntését és az utolsókat rúgó ellenállást illetően, most pedig a polgárháború ügyében téved.

Az AP hírügynökség a bagdadi halottasházak jegyzőkönyveit tanulmányozva három év alatt több mint 24 ezer erőszakos haláleset adatait találta meg: 2003-ban hatezer, a rákövetkező évben nyolcezer, tavaly pedig már több mint tízezer ember vesztette életét az iraki fővárosban elkövetett merényletekben, illetve az összecsapásokban. George W. Bush elnök korábban egyetlenegyszer volt hajlandó beszélni az iraki áldozatokról, akkor összesen 30 ezerre becsülte a halottak számát. Az elnök vasárnap megismételte, hogy derűlátó. - Olyan stratégiát követünk, amely győzelemre vezet - mondta.

Bagdadban tegnap hét rendőr vesztette életét bombamerényletekben, és megtalálták tíz civil holttestét is. Az elmúlt napokban több tucat síita zarándokot gyilkoltak meg ismeretlen fegyveresek. A síiták a kerbalai szent helyekre tartottak, ahol minden évben milliószámra gyűlnek össze.

Síita zarándokok Kerbalában, al-Abbasz imám sírjánál
Síita zarándokok Kerbalában, al-Abbasz imám sírjánál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.