Magasabb kisvállalkozói hitelplafonok
A pénzügyminiszter szerint a mikro- és kisvállalkozások nem rendelkeznek kellő információval a támogatási lehetőségekről és a hitelkonstrukciókról, ezért a következő évek kiemelt feladata annak elősegítése, hogy a kisvállalkozások minél szélesebb köre hozzá tudjon férni az államilag támogatott forrásokhoz. A mikro- és kisvállalkozások összehangolt támogatásában a jövőben is kiemelt szerepe lesz a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB), a Hitelgarancia Zrt.-nek és a Magyar Vállakozásfejlesztési Hálózatnak - tette hozá.
Aladics Sándor, az MFB vezérigazgató-helyettese elmondta: a mikro- és kis cégeknek szánt Mikrohitel Plusz plafonját a közelmúltban ötmillió forintról 15 millió forintra emelték - a vállalkozók a ezt az összeget március 9. óta igényelhetik a helyi vállalkozás-fejlesztési központoknál.
A Budapest Kisvállalkozói Hitelprogram keretében felvehető kölcsön kilencről tizenötmillió forintra emelkedett. A kormány és Fővárosi Önkormányzat 2,5 milliárd forint keretösszegű programjába azok a cégek kapcsolódhatnak be, amelyek ötvennél kevesebb embert foglalkoztatnak, vagy éves nettó árbevételük kevesebb mint 2,5 milliárd forint. A megújítás lényege, hogy a fejlesztéshez, beruházáshoz, vagy forgóeszköz finanszírozására igénybevett hitel eléréséhez csak üzleti tervet kell benyújtani. A hitel futamideje öt év, kamata az állami kamattámogatásnak köszönhetően, a jegybanki alapkamat körüli.
A "Sikeres Magyarországért" hitelprogram keretében eddig több mint 203 milliárd forintot vettek fel a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások, de még több mint 341 milliárd forint szabad hitelkeret áll rendelkezésre. Ezek lényegesen kedvezőbb költségűek, mint a kereskedelmi bankoktól felvehető vállalkozói kölcsönök.
Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: a következő európai uniós költségvetési időszakban változtatni kell a GVOP (gazdasági versenyképességi operatív program) támogatási kritériumain. A tapasztalatok szerint ugyanis sok olyan beruházást támogattak, amelyeket e nélkül is meg tudták volna valósítani a cégek.
Az utóbbi három évben a GVOP rendelkezésére álló 155 milliárd forintból 135 milliárdot kötöttek le a jóváhagyott pályázatok alapján, és 36-37 milliárd forintot ki is fizettek.