Ismét tüntet a Kendermag Egyesület
A rendőrség és a bíróság meglehetősen ellentmondásosan ítéli meg a kábítószerezést, mint bűncselekményt, hiszen az egy évvel ezelőtti többtucatnyi önfeljelentő ügyében a legkülönbözőbb ítéletek születtek: volt, akit tárgyalás nélkül próbára bocsátottak, volt, aki pénzbüntetést kapott, de akadt olyan is, aki ellen egyszerűen megszüntették az eljárást - foglalta össze Fazekas Tamás jogász a Polgári Engedelmességi Mozgalomhoz (PEM) csatlakozottakkal történteket.
- Négyunokás nagymamaként a saját életemmel szerettem volna példát mutatni - mondta a tegnapi rendezvényen Lángh Júlia újságíró, aki önfeljelentésében is nyíltan vállalta, hogy 40 éve többé-kevésbé rendszeresen fogyaszt marihuánát, ezzel együtt mindig ellátta a munkáját, nem veszítette el az önkontrollját, és soha nem próbált ki kemény drogokat. (Lángh Júlia önfeljelentését egyébként nem fogadta el a rendőrség, amit azzal indokolt: "Nem látjuk megalapozottnak".)
Mint ismeretes, a PEM tagjai azért vallották be azt a rendőrségen, hogy drogot fogyasztottak, mert szerették volna rábírni a hatóságokat nyílt állásfoglalásra: veszélyesek-e ezzel a társadalomra. Paksi Borbála szociológus tegnap arra hívta fel a figyelmet, hogy a társadalom megítélése egyrészt változott a drogfogyasztókkal kapcsolatban, hiszen a kutatók által megkérdezettek döntő többsége ma már betegnek és nem bűnözőnek tartja őket, és nem a törvények szigorításában, a hatékony megelőzésben látja a probléma megoldását. Ugyanakkor a kábítószerezők a magyar lakosság által leginkább elutasított csoport, ezt a kirekesztést pedig a legújabb kutatások szerint a kiszámíthatatlan magatartásuk miatti félelem motiválja.
Németh Zsolt, a Rendőrtiszti Főiskola kriminológiatanára úgy vélekedett: amennyire ellentmondásos a társadalom gondolkodása, oly mértékben eklektikus a rendőrök hozzáállása a drogfogyasztókhoz. Abban azonban a rendőrség kötelékébe tartozó szakemberek többsége szerinte egyetért, a fogyasztók ellen indított hoszszadalmas és költséges eljárásoknak se visszatartó erejük, se különösebb értelmük nincs, így inkább a jogalkotóknak kellene változtatniuk a drogpolitikán.
A Kendermag Egyesület azért szervez március 26-ra tüntetést - a lehetséges ellentüntetőket kivédendő, egyelőre nem megnevezett helyszínen -, mert még a választások előtt szeretné újra felhívni a politikusok figyelmét arra, hogy a fiatalok nagy részét érintő drogfogyasztással foglalkozni kellene. A tervek szerint a tüntetés végén az egyesület aktivistái petíciót juttatnak el az Országház "portásához", akit arra kérnek meg, azt a parlament új elnökének nyújtsa át, hátha ő komolyan veszi majd a kábítószerezők problémáit.