Sólyom a környezetvédelmet hiányolja a Nemzeti Fejlesztési Tervből
Az államfő hangsúlyozta, hogy Közép- és Kelet-Európa országaiban még rengeteg természeti érték van, s az utolsó percben vagyunk ahhoz, hogy a térség országai ne lépjenek egy olyan, csak fogyasztási, csak gazdasági verseny érdekeit kiszolgáló útra, ami az élet minőségével és a természettel nem törődik eleget. Hozzátette: a mi feladatunk az EU környezetvédelmi politikájának megvalósítása lenne, amit azonban nagyon nehéz megvalósítani - mondta.
A civil szervezetek az elmúlt évtizedekben már bekapcsolódtak a környezet megóvásába, erre utal a kezdeményezésükre megvalósuló, a környezeti értékek megóvását célzó helyi népszavazás. Most az a cél, hogy az üzleti szféra is bekapcsolódjon a környezet védelmébe. "Vagyis az üzletemberek képzeletét is próbálja megragadni a zöld aktivizmus. Rá kell beszélni őket arra, hogy ne csak a gazdaság mutatói számítsanak, hanem a most meginduló új projekteket eleve úgy tervezzék, hogy például eleve minél kevesebb hulladékot termeljenek" - mondta Sólyom László."
Hozzátette: ahogy mecénásként támogatják a kultúrát, úgy a környezet védelme is nagyobb figyelmet érdemelne. A REC Európa egyik legnagyobb környezetpolitikai non-profit tanácsadó intézete, amely 30 különböző országból érkezett munkatárssal dolgozik a központ regionális programjainak megvalósításáért. A REC úgy ad tanácsot a környezetvédelmi kérdésekben, hogy egyben elősegíti a civil szervezetek, a kormányok, s az üzleti szféra közötti kommunikációt a fenntartható fejlődés megvalósításában.
Az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter hivatala úgy reagált: a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben (NFT) szerepelnek a környezetvédelmi szempontok. Önálló operatív program készül a környezetvédelem és az energiahatékonyság-, megújuló energiák feladatainak kezelésére - tették hozzá.
A hivatal szerint mind a már megvalósítás alatt álló I. Nemzeti Fejlesztési Terv, mind a véglegesítés és társadalmi vita alatt álló II. NFT a legmesszemenőbbekig figyelembe veszi a környezetvédelmi szempontokat. Egyrészt közvetett módon, mint horizontális célt, és minden sikeres pályázat egyik alapfeltételét, másrészt mint közvetlen célt, amelyet a települések csatornarendszereinek, szennyvíztisztítóinak megépítésére kiírt pályázatok tartalmaznak - jegyezték meg a közleményben.
Mint írták, a köztársasági elnök még a társadalmi vita megindítása előtt kézhez kapta a II. Nemzeti Fejlesztési Terv munkaanyagát, amelynek keretében külön operatív program készül a környezetvédelem és az energiahatékonyság-, megújuló energiák feladatainak kezelésére.
(MTI)