Mikola Gyurcsányt kérdezi az egészségügy átalakításának tervéről
Az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen közölte: azért fordult levéllel a kormányfőhöz, mert szerinte Veres János pénzügyminiszter a Bloomberg hírügynökségnek adott nyilatkozatában utalt arra, hogy "a Gyurcsány-kormány fizetőssé tenné az egészségügyet". Mikola István többek között arra vár választ, igaz-e, hogy ha az MSZP-SZDSZ-koalíciós marad kormányon, akkor az egészségügyi szolgáltatásokat közvetlenül a társadalombiztosítási hozzájáruláshoz kötik, hogy a betegeknek fizetnünk kell a gyógyszerek felírásáért és az orvosi vizsgálatért. "Nem szeretjük, amikor a pénzügyminiszter irányítja az egészségügyet. Ne tegye!" - mondta a fideszes politikus.
A levélben a politikus arra is választ vár, igaz-e, hogy a kórházak számát radikálisan csökkenteni akarják, illetve valóban korlátozni akarják-e a jelenleg korlátozás nélkül rendelkezésre álló szolgáltatásokat, például a támogatott gyógyszerek használatát, az orvosi és a kórházi ellátást. Az emberek joggal félnek attól, hogy ha megvalósul ez az elképzelése, akkor lesznek olyanok, akik nem kapnak majd ellátást, mert nem tudják kifizetni - hangsúlyozta Mikola István.
Mint mondta, nagy rémületet keltett az orvostársadalomban a Népszabadság nemrégiben megjelent cikke, amelyben a kórházak számának radikális csökkentéséről írtak. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: ha a Fidesz kerül kormányra, akkor egy kórházat sem zárnak be, de strukturális átalakítást terveznek, így lesznek olyan intézmények, amelyek gerontológiai profillal működnek majd, lesz, ahol a krónikus ágyak számát növelik, és lesz, ahol szociális feladatokat is ellátnak majd.
A Mikola István által hivatkozott amerikai Bloomberg hírügynökség még február 17-én közölt anyagot Veres Jánossal készült interjújából. A cikkben a pénzügyminiszter arról beszélt, hogy 2008-ig, ameddig a költségvetési hiánynak az akkori GDP három százalékánál alacsonyabbnak kellene lennie, mintegy 700 milliárd forinttal kell lefaragni a deficitet. A pénzügyminiszter hozzátette: a Gyurcsány-kormány újraválasztása esetén az államigazgatás, az oktatás és az egészségügy átalakítását tervezi.
A Bloomberg anyaga szerint Veres János arról beszélt, ilyen intézkedés lehet az egészségügyi szolgáltatásoknak közvetlenül a társadalombiztosítási hozzájáruláshoz kötése és valamiféle társfinanszírozás bevezetése, például, hogy a betegek fizessenek a gyógyszerek felírásáért vagy az orvosi vizsgálatért. Valahogyan korlátoznunk kell a jelenleg korlátozás nélkül rendelkezésre álló szolgáltatásokat, ez igaz a támogatott gyógyszerek használatára, az orvosi és a kórházi ellátásra, ezek mostanában nem mindig esnek egybe a tulajdonképpeni egészségi állapottal - idézi a hírügynökség a pénzügyminisztert.
A kormány válasza: nem
Batiz András kormányszóvivő egymondatos közleményben válaszolt Mikola Istvánnak: "Miniszterelnök Úrnak címzett nyílt levelében megfogalmazott kérdéseire a válasz: nem."
(MTI, OS)