A Munkáspárt ki akarja kényszeríteni a nagykoalíciót

Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke szerint, ha pártja bekerülne a parlamentbe, kikényszerítené az uralkodó osztály nagykoalícióját, a német újbaloldali PDS példájára, mivel az ország előtt közös feladatok állnak.

A politikus volt az első vendége csütörtökön a budapesti Corvinus Egyetem "Pártelnökök a közgázon" című, 1994 óta folytatódó hagyományos sorozatának, amelynek keretében az előző országgyűlési választásokon több mint egy százalékot elért pártok vezetői fejtik ki véleményüket a hallgatók előtt. Arra  a kérdésre, hogy kit támogatna a Munkáspárt, ha talpon maradnak jelöltjei a választások második fordulójában, Thürmer Gyula azt válaszolta, hogy inkább elmennének horgászni, de nem támogatják sem az MSZP, sem a Fidesz jelöltjeit.

Ezt azzal indokolta, hogy 2002-ben Kovács László akkori pártelnök felkérésére támogatták a második fordulóban a szocialista pártot, de csalódtak benne, mivel - elmondása szerint - nem változtatta meg a Fidesz-kormány által a munkavállalók rovására módosított Munka törvénykönyvét, áfát emelt, és nem készítette fel az országot az európai uniós csatlakozásra. A Fidesszel az a pártelnök problémája, hogy nem vinné be a parlamentbe azokat, akik szerintük hiányoznak most, a dolgozó, munkás embereket.

Pártja programja kapcsán Thürmer Gyula kifejtette, hogy 100 ezer forintra emelnék a minimálbért, és radikálisan emelnék az oktatásra és az egészségügyre fordított állami kiadásokat. Elmondása szerint a forrásokat a tőke bizonyos korlátozásával, a tőkejövedelmek megadóztatásával, a nemzetközi tőke kedvezményeinek csökkentésével, valamint a túl nagy állam költségeinek szűkítésével biztosítanák.

Ez utóbbi vonatkozásában kifejtette, hogy álláspontjuk szerint felére kell csökkenteni a közel 400 fős parlament létszámát, és a "képviselő hölgyek és urak" ne kapjanak magasabb fizetést, mint az átlagbért, tanulják meg beosztani azt, amit a társadalom többsége.

Thürmer Gyula pártja gazdasági célkitűzései közé sorolta a kis- és középvállalkozások adóterheinek enyhítését, valamint a magyar termékek védelmét, úgy is, hogy állami intézkedésekkel szabályoznák, hogy az eddigiek mellett ne lehessen mindenhol több bevásárlóközpontot építeni, ami tönkreteszi a kiskereskedőket és a hazai termékeket. A pártelnök álláspontja szerint a nagymértékű államháztartási hiány abból fakad, hogy az elmúlt 16 év a nemzetközi tőke idehozataláról szólt, aminek mind a Gyurcsány-, mind az Orbán-kormány alárendeli gazdasági és fejlesztési politikáját.

A mostani kampányt Thürmer Gyula a "legtisztességtelenebbnek és legmocskosabbnak" nevezte. Példaként említette, hogy a nagy pártok kilószám gyűjtik össze a kopogtatócédulákat, és így a kis pártoknak kevés marad. Elmondta azt is: munkáspárti aktivisták arról számoltak be, hogy több helyen megkérdezték tőlük, mennyit adnak az ajánlószelvényért, mivel korábban egy másik - a pártelnök által megnevezni nem kívánt - párt ezer-ötezer forintot ajánlott értük.

Thürmer Gyula szerint a párt névváltoztatása Munkáspártról Magyar Kommunista Munkáspárttá nem apasztja, hanem növeli potenciális szavazói számát, mert a magyar azt jelenti, hogy a magyar érdekekért küzd a párt, a kommunista pedig azt, hogy elegük van ebből a rendszerből.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.