A hangulati elem

Az útépítők zöld jelzést, a tiltakozó zöldek viszont pirosat kaptak az M0-ás körgyűrű keleti szektora utolsó hiányzó részének vitájában. A beruházók a Fővárosi Bíróság számukra kedvező - az építést felfüggesztő kérelmet elutasító - ítéletét követően kedden már meg is kezdték a munkát. Azt hiszem, olvasóink túlnyomó többsége vélhetően megkönnyebbült. Hiszen a Budapestet elkerülő autópálya valóban nemcsak egy régi, neuralgikus gondot old meg, hanem ráadásul mentesítheti a város belsejét egy jelentős, átmenő gépkocsiforgalomtól.

A 85 százalékban uniós támogatásból épülő út ellen nehezen is lehet zöldérveket felhozni. Mégis megtörtént, s az egész ügy sajnálatosan tovább hergelte a sokszor "megélhetési" zöldeknek titulált csoportok ellen már amúgy is eléggé ellenséges közvéleményt. Ami pedig roppant sajnálatos. Már csak azért is, mert a környezetvédő csoportok léte, hatékonysága valamiképpen a demokrácia egyik fokmérője. Csakhogy a hazai társadalom roppant mértékben kiéhezett a nyugati színvonal ígéretét rejtő fejlesztésekre. Ezt pedig a zöldeknek nem volna szabad elfelejteniük. A magyar lakosság környezeti érzékenysége fokozatosan nő, amit jól mutat például a növekvő hajlandóság a szelektív hulladékgyűjtésre. Ezt a pozitív trendet szerintem megállítani nem lehet, lassítani, kedvezőtlen hangulati elemekkel elegyíteni azonban igen, s ez már a nemegyszer tagságát és céljait tekintve meglehetősen szűk körű, pszichológiai érzékkel kevéssé megáldott zöldcsoportok felelőssége.

A civil célok érvényesítése sok esetben a hangulati elemek felismerésén is múlik. Ahogy a fővárosi Hild-ház védelmében eljáró Óvás csoport időben és ügyesen érzett rá egy valóban genynyes ügyre, úgy a SZIKE egyesület, úgy tűnik, nem nagyon ismerte fel, mivel menetel szemben. Ezúttal el is bukott.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.