Péntekig ajánlhatunk

Péntek 16 óráig jelenthetik be egyéni jelöltjeiket a pártok, így az ajánlócédulákat is már csak ezen a héten gyűjthetik. A legfrissebb adatok szerint a legtöbb jelöltet a Fidesz- KDNP állította: a lehetséges 176-ból 174 körzetben már nyilvántartásba vették a pártszövetség támogatásával induló személyeket. Az MSZP 166, az SZDSZ 160 választókerületben állított önálló jelöltet, míg a jelenlegi kormánykoalíció pártjai tíz helyen közösen próbálkoznak a mandátum megszerzésével.

Eddig az MDF 125, a MIÉP-Jobbik 88, a Munkáspárt 34, az MCF Roma Összefogás Párt 24, a Centrum 27 körzetben szerezte meg a választáson való részvételhez szükséges legalább 750 ajánlószelvényt. Részvételi szándékát összesen negyven párt jelezte, és legalább egy jelöltet 21 szervezetnek már sikerült állítania. Most egyébként több szervezet próbálkozik parlamenti mandátumhoz jutni, mint 1998-ban és 2002-ben.

Területi listákat hivatalosan még csak az MSZP és az SZDSZ állított nagyobb számban: a szocialisták a főváros és a 19 megye mindegyikében, a szabad demokraták 12-ben nevezték meg listás jelöltjeiket. Emellett a Munkáspárt nyolc, a Kereszténydemokrata Párt-Keresztényszociális Centrum Öszszefogás három és az MDF három listáját vették nyilvántartásba. A fővárosi és a megyei listák bejelentésének határideje egyébként a jövő hétfőn telik le, míg az országos listás jelölteket legkésőbb jövő kedden kell megnevezni.

A területi lista állításának feltétele, hogy a pártok az egyéni választókerületek negyedében, de legalább két körzetben képesek legyenek egyéni jelöltek indítására. Az a szervezet, amely hét területi listát indít, országos listát is állíthat, és ha megszerzi a területi listás szavazatok legalább öt százalékát, már bizonyosan a parlamentbe kerül. Erre azonban csak annak a jelölő szervezetnek lehet reális esélye, amely a fővárosban és valamennyi megyében jogosultságot szerez a listaállításra.

Ugyancsak péntekig jelenthetik be a magyarországi tartózkodási hellyel rendelkező magyar állampolgárok, ha külföldön kívánnak szavazni. A voksokat kilencven külképviseleten lehet majd leadni, érdemes azonban ügyelni arra, hogy az első fordulóra egy héttel korábban - április 2-án - kerül sor, mint itthon. Eddig több mint ötezren - vagyis kétszer annyian, mint az EP-választáskor - jelezték, hogy élni kívánnak ezzel a lehetőséggel. A nyolcmillió választásra jogosultnak ez kevesebb mint egy ezreléke, ám a 2002-es parlamenti választáson nagyjából ennyi szavazaton múlott, hogy a Fidesz veszített.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.