Gyurcsány kapott tapsot és füttyöt is

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 158. évfordulója alkalmából katonai tiszteletadás mellett a legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében felvonták szerdán a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtt, a Kossuth téren.

Az ünnepi eseményen jelen volt Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság, valamint Lomnici Zoltán a legfelsőbb Bíróság elnöke. A rendezvényen részt vettek a kormány és a pártok képviselői, a diplomácia testület tagjai.

A zászlófelvonás után a közjogi méltóságok koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál, majd több politikussal közösen virágot tűztek a Parlament épülete előtt felállított hatalmas Nemzeti Kokárdába.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Kossuth teret elhagyva Kuncze Gáborral, az SZDSZ elnökével együtt gyalog indult a Magyar Nemzeti múzeumhoz. A téren összegyűlt emberek tapssal és bíztató szavakkal üdvözölték a kormányfőt, aki többekhez odament köszönni.

Füttyszó és taps fogadta a miniszterelnök beszédét

Előbb füttyszó, majd taps fogadta Gyurcsány Ferenc ünnepi beszédét a Nemzeti Múzeumnál.

A kormányfő egyebek között arról beszélt, hogy "rendszerváltás és forradalom testvérek", és tévednek azok, akik azt mondják, hogy a köztársaság csak ruha, cicoma a nemzet testén, mert a "köztársaság mi magunk vagyunk". "Téved, aki azt gondolja, hogy a köztársaság csak cicoma a nemzet testén, téved, aki azt gondolja, hogy a köztársaság csak díszes külsőség, téved, aki úgy gondolja, hogy levethető és ledobható, hogy a sárba vethető, mert a köztársaság, honfitársaim, mi magunk vagyunk" - emelte ki a miniszterelnök.

Gondolatmenetét folytatva arról beszélt, téved, aki úgy gondolkodik, hogy köztársaság és nemzet egymást kizáró, egymást helyettesítő fogalmak. Ahogy fogalmazott, haza csak egy van, köztársaság és nemzet a hazában kapcsolódnak össze: "haza és nemzet és köztársaság".

Gyurcsány Ferenc arra hívta fel hallgatóságát, hogy legyenek a köztársaság barátai. Hangsúlyozta: a rendszerváltással létrejött köztársaság mindenkié, nem csupán üres szó, s 1848 sem csupán egy szám. Szabadság, jóhiszeműség, nyugodt hang, nyitottság vagy ribillió - ez a kérdés, válasszatok - tette hozzá Gyurcsány.

A miniszterelnök beszédében párhuzamot vont 1848 és 1989, illetve a forradalom és rendszerváltás között. Mint mondta, rendszerváltás és forradalom édestestvérek, megszakítják a történelem folytonosságát és a nemzet akaratát érvényesítik. "Amikor büszkék vagyunk forradalmi hagyományainkra, van okunk büszkének lenni legutolsó békés forradalmunkra, vagy ha úgy jobban tetszik, nagy forradalmi kiegyezésünkre és megegyezésünkre, a tárgyalásos forradalomra, a rendszerváltozásra!" - fogalmazott a kormányfő.

Beszédének zárásaként a miniszterelnök azt mondta, nincs más választás, mint jobb világot teremteni a köztársaságért, Magyarországért, a nemzetért. "Gyerünk barátaim, gyerünk honfitársaim" - szavakkal köszönt el Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő beszéde alatt több helyütt éles, már-már tettlegességig fajuló szóváltás, lökdösődés alakult ki azok között, akik hallgatni akarták Gyurcsány Ferenc beszédét és azok között, akik azt megzavarni érkeztek a térre - tapasztalták a helyszínen az MTI tudósítói. Az ünnepség előtt fél órával csak meghívottakat, iskolás csoportokat, valamint a sajtó munkatársait engedték be a Múzemkertbe. A kerítésen kívül rekedtek közül többen hangosan nemtetszésüknek adtak hangot. A téren három Árpád-sávos zászló is feltűnt, a szóváltások többsége az alatta állókkal alakult ki. "Hazaáruló, vesszen Gyurcsány" kiáltotta maroknyi társaság a Múzeum körút néhány pontjáról.

A Múzeumkertben rendezett ünnepségre Gyurcsány Ferenc gyalog érkezett a Kossuth térről. A miniszterelnököt útján biztató tapssal és integetéssel köszöntötték.

A Nemzeti Múzeumnál a miniszterelnök ellen demonstrálókat a tömeg többségében elítélően fogadta, a hangoskodókat csendre szólította fel.

Az állami ünnepséget komoly biztonsági intézkedések mellett tartották a Nemzeti Múzeumnál. Egyebek között távcsöves mesterlövészek figyeltek a múzeum homlokzatát díszítő szoboralakok mellől.

Orbán: nemzeti programra van szükség!

Több tízezer embert mozgósító választási nagygyűléssel emlékezett a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 158. évfordulójára szerdán Budapesten.

Március 15. üzenete 2006-ban Magyarország számára az, hogy nemzeti programra van szükség, amely mögé minden magyar ember fel tud sorakozni - jelentette ki Orbán Viktor.A Fidesz elnöke több tízezer ember előtt arról beszélt, hogy 1848-hoz hasonlóan 2006-ban is választás előtt állunk: "egy ember erőlteti ránk a programját", vagy nemzeti programunk lesz, nemzetközi, vagy nemzeti érdekeket szolgálunk, mások, vagy a magyarok lesznek a legfontosabbak az országban, kiszolgáltatott nép maradunk, vagy cselekvő nemzet leszünk. "Eljött a cselekvés ideje. Ne feledjétek, egységben az erő" - mondta a politikus.

Tizenhat évvel a rendszerváltás után ismét érezzük, hogy sorsfordulóhoz értünk: változásra van szükség, le kell zárni, ami eddig volt, mert az már nem szolgálja a jövőnket - mondta a szónokok sorában elsőként Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke a budai vár aljában. Szerinte az elmúlt időszakban "átvitt értelemben rabjai lettünk magunk megkeseredettségének, kishitűségének", ez most az ellenség, ami ellen össze kell fogni.

Százötvenezren vettek részt a Fidesz március 15-i rendezvényén - közölte Selmeczi Gabriella, a párt szóvivője."Ez volt a legnagyobb lélekszámú megemlékezés a mai nap folyamán" - tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy a budai vár aljában, a Dózsa György téren rendezett nagygyűlésen egy 75 méter hosszú zászlót húztak ki, amely - szavai szerint - a magyar szolidaritást és a nemzet együvé tartozását fejezte ki.

Az országgyűlési választásról beszélt Demszky Gábor március 15. alkalmával

Az áprilisi országgyűlési választásról beszélt a március 15-i ünnep alkalmával Demszky Gábor budapesti főpolgármester, aki szerint a budapesti polgárok döntésén múlik, milyen kormányt választ az ország.Budapest a szabadság fővárosa volt 1848-ban, 1956-ban, 1988-89-ben, és ma is az; ma nincsen forradalom, nincs veszélyben a szabadság, mégis: három hét múlva ismét a budapesti polgárok döntésén múlik, milyen kormányt választ az ország - mondta a főpolgármester a budapesti Petőfi-szobornál az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékére rendezett ünnepségen, amelyen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Hiller István, az MSZP és Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke is.

Bozóki: kultúra nélkül nincs szabadság

A kultúrának szüksége van a szabadságra ahhoz, hogy szabadságot adhasson az embereknek - mondta a kulturális miniszter Bicskén.A fennállásának 700. és várossá avatásának 20. évfordulóját idén ünneplő település Kossuth terén Bozóki András hangsúlyozta: "sokáig úgy éltünk, hogy csak a művészetben való feloldódás, a kikapcsolódás jelenthette számunkra a szabadságot".

A miniszter elmondta, "kultúra nélkül nincs versenyképesség, nincs gazdasági fejlődés, kultúra nélkül nincs megmaradás". A rendszerváltás óta már nemcsak a művészetben és a kultúrában találhatjuk meg a szabadságunkat - folytatta Bozóki András, hozzátéve: "azt szeretném, hogyha a kultúra szabadsága mellett megerősödne, felvirágozna és a társadalmi gyakorlatban is működne a szabadság kultúrája, amely nemcsak a múzeumokban van, (...) hanem ott van a mindennapjainkban".

Nemzetközi megemlékezés az Európai Parlamentben

Együtt ünnepelték idén is az Európai Parlamentben képviselettel bíró a magyar pártok, a Fidesz-MPSZ, az MSZP, az SZDSZ, az MDF, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja és az RMDSZ a nemzeti ünnepet - tájékoztatták a pártok az MTI brüsszeli irodáját.

Nemzetközi megemlékezést tartottak az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról az Európai Parlament strasbourgi épületében kedden, az MSZP-delegáció szervezésében; ekkor nyitották meg a Magyarország képekben című turisztikai kiállítást is.Az MSZP-delegációt vezető Tabajdi Csaba megnyitóbeszédében elmondta, hogy az 1848-as európai forradalmi hullám nemzetközileg is kiemelkedő eredménye volt a magyar forradalom. A magyar szabadságharc őrizte a legtovább az európai forradalmak szellemét. "Méltán mondhatjuk, hogy 1848. március 15. egyszerre része a magyar és az európai örökségnek" - hangoztatta.

Genowefa Grabowska lengyel európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament egyik úgynevezett quaestora (az adminisztratív és belső pénzügyek felügyeletével megbízott felelőse) a két nemzet kapcsolatairól szólt a magyar szabadságharcban.

Együtt emlékeztek Miskolcon, Szegeden és Tiszalökön

Az idén is közösen ünnepelte március 15-ét Miskolcon valamennyi politikai párt és civilszervezet. A város szocialista polgármestere beszédében azt mondta, hogy a rendszerváltás óta ez mindig így van.Miskolc méltósággal ünnepel, az ünnep felemeli e várost a napi viták, torzsalkodások, pártoskodások, választási harc mögé - fogalmazott Káli Sándor több száz ember előtt, Kossuth Lajos szobránál tartott beszédében. "Nincs egymás kifütyülése, mert akik itt vannak, tudják, hogy bár sok minden különválaszt bennünket, de a város szeretete közös, és bár más-más úton, de valamennyien a város javát akarjuk" - tette hozzá.Közösen vettek részt az országgyűlési képviselőjelöltek a szegedi ünnepségen.Az országgyűlési választásokon MSZP-SZDSZ jelöltként induló Ujhelyi István, a szocialista párt alelnöke, Botka László szegedi polgármester, az SZDSZ-MSZP jelöltként induló Sándor Klára, a liberális párt ügyvivője, valamint a Fidesz-KDNP támogatással induló Bodó Imre tiszaszigeti polgármester, Kalmár Ferenc, a Kereszténydemokrata párt alelnöke és Balogh László a színpadon együtt énekelték el a himnuszt. Ezt követően az egy körzetben induló jelöltek közösen helyezték el a koszorúkat Kossuth Lajos szobránál.

Együtt emlékezett az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra szerdán Tiszalökön Juhász Ferenc, az MSZP alelnöke és Karakó László, a körzet fideszes országgyűlési képviselője. Az 1848-49-es szabadságharc álmait mi valósítjuk meg azzal, hogy építünk egy szabad, független és sikeres Magyarországot - mondta ünnepi beszédében a honvédelmi miniszter. A nemzet kapott egy történelmi esélyt arra, hogy másokkal, közösen alakítson ki egy olyan országot, amely sikeres lehet az Európai Unió közösségével együtt - hangsúlyozta a szocialista politikus, aki az ünnepség helyszínére, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei város polgármesteri hivatalába Karakó Lászlóval, a körzet fideszes országgyűlési képviselőjével érkezett, s egymás mellett foglaltak helyet a rendezvényen.

(forrás: MTI)

Ünnepélyes zászlófelvonás - az eddiginél nagyobb méretû nemzeti lobogó - háttérben a közjogi méltóságok
Ünnepélyes zászlófelvonás - az eddiginél nagyobb méretû nemzeti lobogó - háttérben a közjogi méltóságok
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.