Nézetkülönbség Gyurcsány és Kuncze között

A Fidesz azt várja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy vonjavissza a köztársasági elnök által kifogásolt három ember kitüntetésrejelölését. Az MSZP szerint Magyarország nem mondhatle azok elismeréséről, akiknek pályája, teljesítménye arendszerváltozás előtti időkhöz kötődik. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban nilatkozott a konfliktusról, lényegében a szocialisták álláspontját képviselve.

"Itt nem kormány és elnök-konfliktus van, hanem az elnöki szerepet betöltő személy személyes meggyőződése és világlátása és alkotmányos szerepének a nem könnyű összeegyeztetése" - mondta a miniszterelnök, aki még hétfőn délután állt a rádió mikrofonja elé. Az MTI úgy tudja, Sólyom László köztársasági elnök három személy, Fekete János közgazdász, Marjai József nyugalmazott miniszterelnök-helyettes és Mosonyi Emil vízépítőmérnök magas állami kitüntetését nem támogatná március 15. alkalmából.

Az államfő alkotmányértelmezést kért az Alkotmánybíróságtól a kormány, illetve a miniszterelnök által javasolt kitüntetésekkel kapcsolatban, mivel szerinte vannak olyanok, akiknek az Alkotmány értékrendje alapján nem támogatható a kitüntetése.

Gyurcsány közölte: érti a köztársasági elnök "személyes, emberi meggyőződésének és köztársasági elnöki hivatali szerepének konfliktusát". Sólyom Lászlónak "lehet véleménye emberekről, emberek teljesítményéről, más oldalról pedig a törvény, az alkotmány a köztársasági elnöknek nem ad lehetőséget, hogy a kormány által eléterjesztett kitüntetési javaslatot ne írja alá" - mondta.

A köztársasági elnök a nemzet egységének megtestesítője - mondta, utalva arra, hogy a nemzetnek vannak olyan tagjai, akik 1990 előtt aktívak voltak és vannak olyanok is, akik ezt követően lettek aktívak. "1990 előtt is létezett egy Magyarország sokfajta meggyőződéssel és véleménnyel és utána is létezett Magyarország; a mai Magyarország ennek az ötvözetéből épül még akkor is, ha 1990-ben volt egy szakadás a magyar történelemben egy pillanatra" - fogalmazott a kormányfő. Mint mondta, 1990 óta egyetlen olyan alkalom sem volt, amikor a kormány a Kossuth-díj bizottság által javasoltak listájáról valakit kihúzott volna. Közölte, ezért mondta azt az államfőnek, hogy nem áll módjában a 16 év alatt kikristályosodott kormányzati döntési magatartást megváltoztatni.

"Az elnök úr rendkívül korrekten, alkotmányosan járt el", amikor aláírta a felterjesztést, és a jövőre vonatkozóan fordult kérdéssel az alkotmánybírósághoz - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

A kormányfőt a TV2 Tények Este című műsorának adott, hétfőn éjszaka sugárzott interjúban is megkérdezték a kitüntetés-ügyről. Arra a kérdésre, megfelel-e a valóságnak, hogy Fekete János közgazdász, Marjai József nyugalmazott miniszterelnök-helyettes és Mosonyi Emil vízépítőmérnök az, akinek a kitüntetését nem támogatná az államfő, a miniszterelnök úgy válaszolt: "nagyjából igen".

Gyurcsány Ferenc szavai szerint közte és a köztársasági elnök között normális munkakapcsolat van. Emlékeztetett arra, hogy bizonyos kérdésekben a kormányé, mások esetében a köztársasági elnöké a jogkör.

Kuncze nem tüntetné ki sem Feketét, sem Marjait

Nem járna kitüntetés sem Fekete Jánosnak, sem Marjai Józsefnek - nyilatkozta Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kedden az RTL Klub Híradójának. „Én nem értek egyet a kitüntetésekkel, mert úgy ítélem meg, hogy mind Marjai József, mind Fekete János 1990 előtti tevékenységükért felteszem, hogy minden elismerést megkaptak" - mondta Kuncze Gábor. A rendszerváltás óta pedig "nem ismerek olyan tevékenységet a részükről, ami kitüntetést érdemelne” - tette hozzá az SZDSZ elnöke.

A kereskedelmi csatorna híradója szerint Kuncze Gábornak nincs kifogása Mosonyi Emil kitüntetésével kapcsolatban, mert az akadémikus generációkon keresztül tanította a vízügyi szakembereket.

A Fidesz kedden azt közölte: azt várja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy vonja vissza a köztársasági elnök által kifogásolt három személy kitüntetésre jelölését. Selmeczi Gabriella szóvivő szerint az ő jelölésük az "egész rendszerváltást vonja kétségbe".

Nyakó István, az MSZP szóvivője álságosnak és visszatetszőnek nevezte, hogy az idei kitüntetések ügyét a Fidesz a miniszterelnök személye elleni méltatlan politikai támadásra kívánja felhasználni. A szocialista politikus hangsúlyozta: Gyurcsány Ferenc tizenöt éves hagyományt követett, amikor a hozzá érkezett kitüntetési javaslatokat felterjesztette a köztársasági elnöknek.

Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban kedden sugárzott interjújában kijelentette: a kitüntetésre javasolt személyek listáját egyéni, politikai megfontolásból nem módosítja a kormány.

A Fidesz szerint Gyurcsány vissza akar térni a múlt rendszerbe

A Fidesz azt várja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől, hogy vonjavissza a köztársasági elnök által kifogásolt három ember kitüntetésrejelölését - jelentette ki Selmeczi Gabriella, az ellenzéki pártszóvivője sajtótájékoztatóján. Selmeczi Gabriella, neveket nem említve, azt mondta: ennek a háromembernek a jelölése az egész rendszerváltást vonja kétségbe, a 89-90-esesemények semmibe vételét jelenti.

Selmeczi szerint Gyurcsány három olyan embert jelölt március 15.alkalmából kitüntetésre, akik közül az egyik adósságba sodortaMagyarországot, a másik nevéhez fűződik a bős-nagymarosi erőműtervezése, a harmadik pedig a pártállami diktatúra politikai vezetőjevolt.

"Ezek Gyurcsány Ferenc példaképei" - mondta Selmeczi, aki szerint aminiszterelnök a 80-es évek eladósodás, csőd közeli állapotát akarjavisszahozni. Hozzátette: "az lenne a bátor, ha kiállna és megmondanányíltan, hogy vissza akarja állítani az egypártrendszert, az 1990előtti rendszert". A felvetésre, hogy nem személyesen a miniszterelnök,hanem egy bizottság készíti elő a kitüntetéseket, Selmeczi azt mondta:a kormányfőé a felelősség, hiszen ő hozza meg a végső döntést.

Nyakó István, az MSZP szóvivőjeúgy reagált: "Magyarország nemmondhat le azokról, és azok elismeréséről sem, akiknek pályája,teljesítménye a rendszerváltozás előtti időkhöz kötődik". A közleményszerint álságos és visszatetsző, hogy az idei kitüntetések ügyét aFidesz a miniszterelnök személye elleni méltatlan politikai támadásrakívánja felhasználni.

A szocialista politikus hangsúlyozta: Gyurcsány egy tizenötéveshagyományt követett, amikor a hozzá érkezett kitüntetési javaslatokatfelterjesztette a köztársasági elnöknek.

Nyakó szerint az a párt kérdőjelezi meg a miniszterelnökdemokratikus elkötelezettségét, amely együtt kampányol az egykori MSZMPPolitikai Bizottságának több tagjával, amelynek elnöke számára aköztársaság csak üres szó, és amely ismét megpróbálja felnyitni arendszerváltozás korának politikai vitáit.

Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány Ferenc
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.